Saperka leżąca na ziemii

Co to jest saperka? Sprawdź, do czego przydaje się niepozorna łopatka

Sprawdź, czym jest saperka. Niewielka łopatka to coś więcej niż element wyposażenia survivalowego. Odkryj, czym może wyróżniać się narzędzie.

Choć jej rozmiary nie należą do najbardziej imponujących, okazuje się pomocna w wielu sytuacjach. Ma szereg zalet docenianych przez żołnierzy, survivalowców czy turystów. O czym mowa? O niepozornym narzędziu, jakim jest saperka. Co to właściwie jest? Do czego służy? I jaką saperkę wybrać dla siebie? Sprawdź.

Co to i do czego jest saperka?

Prawdopodobnie spotkałeś się już z saperką, nie wiedząc nawet, że tak się nazywa. Ma długą historię i różne zastosowanie. Wyjaśnijmy więc, co to takiego. Saperka jest po prostu mniejszą wersją łopaty czy szpadla. Charakteryzuje ją krótki trzonek oraz niewielka, metalowa głownia, która może być różnie zakończona (najczęściej w ostry szpic).

Saperki wykonywane są z materiałów o wysokiej jakości, co ułatwia efektywne wykopanie dołka i przebicie się przez twardą ziemię. Stylisko (czyli uchwyt) może być drewniany, stworzony z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Spotkasz się z różnymi rodzajami tego typu narzędzi.

Powszechnie uważa się, że nazwa saperki jest związana z wojskami inżynieryjnymi. „Łopatka piechoty” służyła żołnierzom (saperom) choćby do umacniania pozycji obronnych. Co więcej, podczas wojny pełniła rolę broni białej.

Narzędzie do kopania w ziemi wykorzystasz do różnych prac ogrodowych, leśnych i nie tylko. Saperka często jest elementem wyposażenia survivalowego, przydaje się też podczas biwaków i pieszych wędrówek. Z jej pomocą wykopiesz dół na ognisko, uwolnisz samochód, gdy zakopiesz się w błocie, odśnieżysz auto, a nawet potniesz gałęzie czy korzenie drzew. W zależności od rodzaju łopatki sprawdzi się w innych warunkach i do innych zadań.

Mężczyzna trzymający w ręku saperkę

Rodzaje saperek

Każdy rodzaj łopatki wyróżnia się nieco inną konstrukcją. Dostępne są różne modele saperek – od klasycznych po bardziej nowoczesne. Służą nie tylko do prac ziemnych w ogródku, ale też znajdują zastosowanie podczas trekkingu i wielu wypraw w głąb dzikiej natury. Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim saperki w wersji składanej, a także narzędzia wielofunkcyjne. W asortymencie wielu sklepów znajdziesz też specjalne modele turystyczne.

Saperka składana

Mimo że klasyczna łopatka jest kompaktowa i nadaje się do swobodnego przenoszenia, saperka składana może okazać się jeszcze lepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce w plecaku. Modele z możliwością złożenia docenisz, wybierając się w pieszą wędrówkę. W zestawach znajdziesz dodatkowo solidny pokrowiec, który nie dopuści do uszkodzenia reszty Twojego wyposażenia przez ostre krawędzi głowni.

Saperka-wbita-w-ziemie

Saperka wielofunkcyjna

Multifunkcyjne saperki to gratka dla kolekcjonerów i amatorów survivalowych. Jedno narzędzie w prosty sposób zastępuje kilka innych. Ząbkowane krawędzie sprawiają, że łopatki pełnią rolę piły lub siekierki. Natomiast w pozycji pół złożonej saperka stanie się motyką czy kilofem. Poza tym niektóre modele wyposażone są w przecinaki do lin, krzesiwo, gwizdek, kompasy i otwieracze.

Jaka saperka przyda się w kolekcji narzędzi?

Jak już wspomnieliśmy, dostępne są saperki o różnej budowie. Spotkasz się z krótszymi (30 centymetrów) lub dłuższymi (50 centymetrów) modelami wykonanymi z innych materiałów, wzbogaconymi o kilka urozmaiceń. Co przydaje się w różnych sytuacjach? Jaka saperka? Najlepsza okaże się ta dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli planujesz wypad bushcraftowy, pomocna okaże się składana saperka wielofunkcyjna. Z kolei do zwykłych prac ogrodowych nada się model ze stałym trzonkiem i ostro zakończoną głownią. Zastanów się, co będzie dla Ciebie niezbędne.

Podsumowanie

Saperka jest mniejszą wersją łopaty. Dzięki kompaktowym rozmiarom i uniwersalnym zastosowaniu może przydać się w wielu sytuacjach – w ogródku czy w podróży. W zależności od własnych oczekiwań możesz wybrać inny model, zwracając uwagę na długość, jakość wykonania i urozmaicenia w konstrukcji.

Przeczytaj także:

mężczyzna rozpalający ognisko w lesie

Co to jest krzesiwo? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest krzesiwo? Odpowiedź na pytanie zna każdy survivalowiec. Materiał ten służy do rozpalania ognia w trudnych warunkach. Zobacz, jak działa!

ognisko na kempingu

Jak rozpalić ognisko? Kilka ważnych wskazówek

Dowiedz się co jest niezbędne do rozpalenia ogniska. Radzimy jakie środki ostrożności zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas wykonywania tej czynności.

Jak zrobić palenisko na ognisko? Podpowiadamy, jak zbudować palenisko

Jak zrobić palenisko na ognisko? Podpowiadamy, jak zbudować palenisko

Jak zrobić palenisko na ognisko? To nie takie trudne. W naszym poradniku podpowiadamy, jak szybko zrobić palenisko ogrodowe - z cegły i kamienne. Spr

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

namiot i meble turystyczne rozłożone w lesie

Najlepsze pola namiotowe w Europie, czyli gdzie pojechać na kemping

Planujesz podróż z namiotem po Starym Kontynencie? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze pola namiotowe w Europie? Oto ranking kempingów w Europie!