kobieta  biegnąca w legginsach i butach do biegania po asfalcie

Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę?

Osoby z szerszymi stopami muszą zdecydować się na buty o większej szerokości. Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę? Sprawdź!

Bieganie to sport dosyć prosty do uprawiania, jednak wymaga on przemyślanego dobrania stroju. Zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia biegacza jest para solidnych butów. Muszą być one dobrze dopasowane do stopy, ponieważ w innym wypadku trening może zmienić się w istną udrękę. Szczególne wyzwanie stoi przed osobami, które posiadają szerokie stopy. W ich przypadku konieczny może być zakup specjalnych butów. Jak je dobrać? Podpowiadamy!

Szerokie buty do biegania – kiedy ich potrzebujemy?

No dobrze, ale w jaki właściwie sposób stwierdzić, że potrzebujemy szerokich butów do biegania? Aby to objaśnić, warto posłużyć się odrobiną teorii. Stopa posiada z butem trzy punkty styku. Pierwszy z nich nazywa się zapiętkiem i jest odpowiedzialny z odpowiednie stabilizowanie pięty i amortyzację. Podążając w stronę czubka buta, natrafiamy na węższą jego część w okolicach śródstopia. Ten element konstrukcyjny w głównej mierze odpowiada za „trzymanie” stopy i ogólną przyczepność. Pozwala on na lepsze kontrolowanie jej w trakcie biegu.

I w ten sposób docieramy do przedniej części buta, czyli po prostu przedniego czubka podeszwy. To właśnie ta część jest najbardziej problematyczna dla osób z szerokimi stopami, ponieważ jeżeli jest zbyt wąska, mocno uciska palce, powodując dyskomfort. Modele butów biegowych przeznaczone dla osób z tym problemem skupiają się właśnie na poszerzeniu tego elementu.

Jeżeli tylko czujemy, że palce są ściśnięte, koniecznie musimy poważnie zastanowić się nad zakupem specjalnych butów treningowych. Trzeba bowiem pamiętać, że dobre dopasowanie buta do stopy ma ogromny wpływ na komfort, a co za tym idzie, efektywność biegu. Idealne „spasowanie” to gwarancja szybszego biegania poprzez lepszą kontrolę nad butem, bezproblemowe zmiany kierunku, lepszą dynamikę oraz brak dolegliwości bólowych.

buty do biegania na szeroką stopę leżące na asfalcie

W jakich sytuacjach wybrać buty do biegania o szerszym kroju?

Zanim zdecydujemy się na zakup nowych butów biegowych, warto zapoznać się z sytuacjami, w których specjalne, szersze obuwie będzie najlepszym wyborem. Trzeba bowiem pamiętać, że niewielki ucisk w trakcie biegu jest w pełni normalny. Kiedy więc postawić na buty szerokie? Oto kilka przykładowych sytuacji:

1. Problemy z dopasowaniem codziennego obuwia. To wskazówka dla osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Jeżeli w butach, w których chodzisz na co dzień, odczuwasz dyskomfort w obrębie palców lub na stopach tworzą się odciski, jest to znak, że powinieneś pomyśleć o szerszych butach do biegania. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku osób, które biegają już jakiś czas. Jeśli poprzednie pary butów były problematyczne pod tym kątem, warto zwrócić się w kierunku modeli przeznaczonych dla osób z szerszymi stopami.

2. Powstawanie rozdarć w butach. Czy w Twoich butach codziennych lub biegowych po jakimś czasie użytkowania powstają rozdarcia w bocznej części cholewki? Taka pozorna rzecz również może być wskazówką. Może to świadczyć o tym, że stopa ma zbyt mało miejsca pod kątem szerokości, przez co nadmiernie rozpycha buta, osłabiając jego strukturę. W takim wypadku również warto zainteresować się zakupem szerszego obuwia biegowego.

3. Halluksy. Solidnym wskazaniem dla zastosowania szerszego obuwia są także halluksy. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet. Niestety jest to przypadłość, która ma znaczący wpływ na komfort stóp podczas biegania, ponieważ skutkuje naciskiem cholewki na bolące miejsce. W takiej sytuacji zastosowanie modeli z szerszym czubkiem może pomóc zredukować dolegliwości bólowe. Przed wyborem butów warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednie obuwie.
 
4. Bieganie na dystansach ultra. Co ciekawe, o butach z szerszą cholewką powinny pomyśleć również osoby, które biegają na dystansach ultra. Wielogodzinny wysiłek w zmiennym terenie wpływa na zmęczenie i puchnięcie stóp, co może doprowadzić do powstania otarć oraz kontuzji. Nawet buty, które normalnie są dobrze dopasowane, mogą po pokonaniu pewnego dystansu stać się zbyt ciasne. Dobrym pomysłem na przebiegnięcie biegu ultra może być zmiana butów na większe mniej więcej w połowie dystansu.

mężczyzna trzymający się za stopę w bucie do biaganiaa

Oznaczenia szerokości butów biegowych

Obowiązkowo kilka słów należy poświęcić doborowi rozmiaru butów biegowych dla osób z szeroką stopą. Do tego potrzebne nam będą dwa podstawowe wymiary – długość i szerokość. Pierwszy parametr oznaczany jest specjalną rozmiarówką oferowaną przez producentów różnych marek. W przypadku skali europejskiej waha się ona pomiędzy 37-42 dla kobiet i 42-48 dla mężczyzn. Szerokość zaś jest oznaczana w nieco inny sposób, a konkretnie za pomocą litery. Różni się także w przypadku mężczyzn i kobiet. Oto podział dla obydwu płci, który pomoże znaleźć buty:

Kobiety:

– 2A
– buty wąskie;
B standardowe;
D – szerokie;
2E – bardzo szerokie.

Mężczyźni:

B – buty wąskie;
D – standardowe;
2E – szerokie;
4E bardzo szerokie.

Z powodu powyższego podziału bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę, dla której płci przeznaczona jest konkretna para butów. Standardy szerokości dla obu płci są zróżnicowane i będzie to miało wyraźne przełożenie na komfort stopy. Warto jednak zauważyć, że jeżeli mamy do czynienia z panią o dosyć dużym rozmiarze stopy, warto sprawdzić również modele męskie, ponieważ mogą być one lepiej dopasowane niż modele dla kobiet.

Niestety na polskim rynku jest niewiele butów do biegania, które są w innych szerokościach niż standardowy męski lub damski. Nadzieją może być dokładne sprawdzenie oferty sklepów internetowych, takich jak Decathlon i poszukanie obuwia o nieco innej szerokości niż standardowa.

mężczyzna biegnący w butach do biegania

Jakie buty do biegania na szeroką stopę? Jak dobrze wybrać?

No dobrze, wiemy już, w jakich sytuacjach warto sięgnąć pod szersze buty oraz jak wygląda kwestia oznaczeń rozmiarowych. Czas przejść do samych zakupów. Kupowanie butów w sklepie internetowym to spore ryzyko niedopasowania, ponieważ sugerujemy się tylko rozmiarem. Dlatego też – jeżeli to możliwe – warto wybrać się na zakupy osobiście. Oto kilka porad, które ułatwią dokonanie wyboru:

1. Pora zakupów. Do sklepu warto wybrać się po południu lub wieczorem. Brzmi jak wyssany z palca pomysł? Zapewniamy, że nim nie jest! Stopy męczą się w ciągu dnia, puchną, a przez to rozszerzają. Jest to stan, z którym właśnie mamy zazwyczaj do czynienia podczas biegania. Dlatego też warto przymierzać buty biegowe na nieco bardziej „zmęczone” stopy. Pozwoli to na symulację warunków podczas biegania i tym samym lepsze dopasowanie obuwia.

2. Przymierzanie na skarpety. Podczas mierzenia nowych butów warto mieć na stopach skarpety, które będą używane podczas treningów oraz biegów. Jest to spowodowane bardzo prostym faktem – kompresyjne skarpetki służące do biegania „uciskają” nieco stopę, przez co zmienia się jej objętość. Tak samo, tylko w drugą stronę dzieje się w przypadku grubych skarpet trekkingowych. Jest to parametr bardzo ważny dla prawidłowego dopasowania buta.

3. Zastosowanie wkładek ortopedycznych. Z dokładnie tego samego powodu, co skarpety, powinniśmy zabrać ze sobą wkładki do butów. Oczywiście pod warunkiem, że takowych używamy. Od ich rodzaju i objętości zależy prawidłowe dopasowanie buta. W tym celu należy wyjąć z buta oryginalną wkładkę i zastąpić ją własną, gdyż jest ona na ogół grubsza.

4. Porównanie butów ze stopą. Przed rozpoczęciem mierzenia warto wstępnie porównać szerokość buta z szerokością swojej stopy. Jeżeli jest on wizualnie nieco szerszy, istnieje spora szansa, że będzie dobrze dopasowany. Jeżeli jednak wybrany model wygląda identycznie jak noga, warto poszukać nieco szerszej pary.

5. Przymierzanie. Czas na samo mierzenie. Warto pamiętać o tym, że w przypadku obuwia biegowego należy przymierzyć oba buty. Jest to motywowane niewielkimi różnicami w budowie obu stóp, które mogą wystąpić u niektórych osób. Jeżeli jeden but pasuje, a drugi nie, warto postawić na większą parę. Skrajnym rozwiązaniem tej sytuacji jest zakupienie dwóch par butów – jednej większej, drugiej mniejszej – i noszenie po jednym bucie z każdej pary.

6. Przetestowanie. Przymierzenie buta w sklepie to jedno, ale obuwie należy przetestować także w praktyce. Przymierzając buty w sklepie, warto przebiec się w nich kawałek. W przypadku kupowania online dobrze jest pobiegać po mieszkaniu lub chwilę poskakać. w razie konieczności wymienić lub zwrócić buty.

Dobre dopasowanie butów do biegania dla osób z szeroką stopą to nie lada wyzwanie. Powyższe wskazówki będą pomocne w wybraniu odpowiedniego modelu i czerpania przyjemności z biegania w wygodnym obuwiu.

Przeczytaj także:

mężczyzna siedzący na podłodze w stroju sportowym na siłowni

Jak wybrać buty na siłownię? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać buty na siłownię ⭐ Sprawdź praktyczne porady i dowiedz się, jakie obuwie na siłownie będzie dla Ciebie najlepsze ⭐ Odwiedź nas

kobieta ćwicząca z hantlami w odzieży i butach fitness

Jakie buty na fitness? Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Odpowiednie buty na fitness mają naprawdę duże znaczenie. Jakie buty na fitness wybrać? Czym powinny się cechować aby dały stabilizację i komfort?

osoby  rozciągające się w odzieży i butach do biegania

Buty startowe czy treningowo-startowe - jak wybrać buty na start?

Najlżejsze buty startowe do biegania to element dobrego wyniku w zawodach. Jak wybrać buty startowe? Kiedy można postawić na buty startowo treningowe?

Dzieci w butach do chodzenia po szkole bawiący się w skakanie przez skakankę

Jak wybrać buty do chodzenia po szkole dla dziecka?

Jakie buty do szkoły są odpowiednie? Kiedy wybrać miękkie kapcie do szkoły, a kiedy obuwie na twardszej podeszwie? Wszystko o wyborze butów szkolnych.