W przypadku toalety chemicznej działanie i sposób obsługi są równie proste. Urządzenie wyposażone jest w pompkę mieszkową, która zapewnia przepływ czystej wody z górnego zbiornika do muszli, spłukując jej zawartość do dolnego zbiornika. W droższych modelach lub większych instalacjach, między innymi w kamperach czy na jachtach, może być zastosowana pompka elektryczna, uruchamiana przyciskiem, co zapewnia większy komfort i często efektywniejszy przepływ wody czystej. W niektórych toaletach chemicznych znajduje się również wskaźnik poziomu napełnienia.
Po zakończeniu spłukiwanie i upewnieniu się, że cała zawartość spłynęła do dolnego zbiornika, należy bezwzględnie zamknąć zasuwę. Jej szczelne zamknięcie, wspomagane przez uszczelkę, zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczenia i pomaga utrzymać niezbędny poziom higieny.
W dolnym zbiorniku należy też stosować odpowiednie środki chemiczne, które wspomagają rozkładanie odpadów i dezynfekcję, niwelując nieprzyjemne zapachy oraz tworząc na ściankach muszli warstwę ochronną. Opróżnianie zbiornika na nieczystości w WC turystycznym odbywa się poprzez rurę spustową z zasuwą, co ułatwia higieniczne pozbycie się zawartości. Niektóre modele mają warstwę ochronną po bokach zbiornika, co poprawia poziom higieny i ułatwia czyszczenie.
Toaleta powinna być przechowywana w temperaturze powyżej zera, a przed zimą należy ją całkowicie opróżnić i wyczyścić, aby zachować jej żywotność i funkcjonalność w sezonie letnim. Pamiętaj, że jeśli chcesz opróżnić toaletę turystyczną, możesz to zrobić jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.