Rowerzysta jadący w kasku i stroju rowerowym

Ból w kości ogonowej u rowerzysty. Skąd się bierze ból w okolicy kości ogonowej?

Co robić, kiedy boli kość ogonowa? Dlaczego rowerzystów boli kość guziczna i jak zapobiegać nawrotom bólu kości ogonowej podczas jazdy na rowerze?

Ból kości guzicznej jest wyjątkowo nieprzyjemny. Utrudnia wstawanie i siadanie, promieniuje często na cały kręgosłup. Istnieje wiele przyczyn, przez które kość ogonowa boli. W przypadku rowerzystów przyczyną może być przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa podczas długiej jazdy lub nieprawidłowa pozycja na rowerze. Winowajcą bólu kości ogonowej bywa źle ustawione siodełko. Sprawdź, jak poradzić sobie z bólem kości ogonowej, który bierze się z przeciążenia kręgosłupa treningami.

Co może być przyczyną bólu w okolicy kości ogonowej

Istnieje szereg przyczyn niezwiązanych ze sportem, przez które może nas boleć kość ogonowa. Może być to uraz po upadku, konsekwencja siedzącego trybu życia, neuralgia (nerwoból) splotu krzyżowego czy też hemoroidy. Jeśli jednak możemy wykluczyć te przyczyny, to możliwe, że mamy do czynienia z przeciążeniem. W przypadku rowerzystów, którzy sporo siedzą na siodełku, jest to możliwe. Ból kości ogonowej może być w tym przypadku mocny i promieniujący, może też pojawiać się przy wykonywaniu takich czynności jak siadanie czy wstawanie.

Przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa łatwo wyleczyć. Zanim zaczniemy działać, skontaktujmy się z lekarzem w celu potwierdzenia, czy doszło do przeciążenia w okolicy kości ogonowej, ponieważ wiele przypadłości manifestuje się bólem w tej części ciała. Samodiagnozowanie się jest tu niewskazane.

mężczyzna w odzieży rowerowej i kasku prowadzący rower przez las

Co robić, jeśli boli nas kość ogonowa podczas jazdy na rowerze

Masz pewność, że ból kości ogonowej to wynik ciężkiego treningu? Jeśli tak, to przede wszystkim odstaw rower do momentu całkowitego zniknięcia bólu. W przypadku mocnego bólu zastosuj kompres chłodzący błyskawiczny offload, aby szybko poczuć ulgę. Wskazane jest posmarowanie bolącej kości ogonowej maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Po kilku dniach dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Osoby, które nie chcą rezygnować z treningów kolarskich mimo bólu, powinny w tym czasie wybierać lżejsze i krótsze trasy. W związku z tym wyczyny na rowerze górskim MTB w terenie odpadają. W zamian można pojechać spokojną trasą w mieście po ścieżce rowerowej. Trasy rowerowe w Warszawie i wielu innych miastach Polski są zazwyczaj dobrze oznaczone i ciekawe.

Jak zapobiegać nawrotom bólu kości ogonowej?

Przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewkę, w której znajdą się skłony i rozciąganie kręgosłupa. Sprawdź ustawienie siodełka oraz sposób ustawienia kierownicy w rowerze. Koniecznie zweryfikuj, czy przyjmujesz prawidłową pozycję na rowerze.

Za mocne nachylenie kręgosłupa lub wręcz przeciwnie, przeprostowanie, mogą powodować ból kości ogonowej. Nie trenuj za dużo i za szybko, jeśli jeszcze nie masz do tego odpowiedniej kondycji i przygotowania. W ten sposób można tylko doczekać się urazów i kontuzji. A zamiast zastanawiać się, jak leczyć bolącą kość ogonową lepiej sprawdzić, które szlaki rowerowe w Polsce warto objechać!

Przeczytaj także

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?

mężczyzna jadący na rowerze miejskim w kasku

Prostata a jazda na rowerze. Fakty i mity | Blog Decathlon

Jaki (i czy) ma wpływ jazda na rowerze na prostatę u mężczyzn? Czy ten gruczoł może zostać uszkodzony przez nacisk siodła? Sprawdzamy fakty i mity.

kobieta jadąca na rowerze miejskim

Przepisy drogowe dla rowerzystów - najważniejsze zasady | Decathlon

Aby bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem, warto znać przepisy ruchu drogowego. Jakie według nich są najważniejsze obowiązki i prawa rowerzysty?

mężczyzna jadący na rowerze w kasku i odzieży rowerowej

Jak dobierać rower do wzrostu? Rozmiar ramy roweru i jego sens

Jak dobierać rower do wzrostu? Zobacz, jaki wpływ na doświadczenie rowerowe ma rozmiar ramy roweru. Dobierz odpowiednią wielkość ramy.

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!