Poziom ciepła
Kurtka została zatwierdzona, jako trzecia warstwa odzieży, dla temperatury komfortu -10°C podczas testu w komorze termicznej.
Manekin jest ubrany pod kurtką w koszulkę syntetyczną z długim rękawem i w lekki polar. Idzie przy wietrze wiejącym z prędkością 5 km/godz.
Testowaliśmy ten produkt również w bezruchu; temperatura komfortu wynosi 0°C.
Zalety wypełnienia z puchu i pierza kaczek
Sprężystość i trwałość puchu gwarantuje:
- Izolacja termiczna dzięki powietrzu uwięzionemu w pierzu; - Lekkość: pierze jest lżejsze niż syntetyczna watolina, dzięki temu Twój plecak będzie lżejszy;
- Duża kompresyjność.
Jak zmierzyć wskaźnik sprężystości wypełnienia kurtki puchowej?
Wskaźnik sprężystości to zdolność izolacji termicznej puchu poprzez "uwięzienie" pewnej ilości powietrza. Wyrażony jest w CUIN.
Im bardziej puch jest sprężysty, tym większą objętość zajmuje i tym więcej ma w sobie powietrza i tym bardziej izoluje. Kurtka wypełniona w 90% puchem i w 10% pierzem. Sprężystość jest równa lub wyższa 800 CUIN (norma europejska).
Waga wypełnienia
XS: 122 g
S: 131 g
M: 140 g
L: 149 g
XL: 159 g
2XL: 170 g
3XL: 181 g
4XL: 192 g
Jak czyścić kurtkę puchową?
Produkt puchowy można nosić całą zimę, a po sezonie należy go wyprać. Im rzadziej go pierzesz, tym dłużej zachowuje izolację termiczną i hydrofobowość.Nasze rady: 1/ Prać w pralce w temp. 30° z 2 lub 3 piłeczkami tenisowymi. Stosować program delikatnego wirowania.
2/ Suszyć w automatycznej suszarce z 2 lub 3 piłeczkami tenisowymi, powtórzyć 2 lub 3 razy, aż do kompletnego wysuszenia.
Hydrofobowość materiału (nie mylić z wodoodpornością)
Hydrofobowy materiał nie wchłania wody, która zamiast tego spływa po jego powierzchni. Dzięki temu materiał nie nasiąka wodą i pozostaje ciepły i lekki. W przypadku dłuższego przebywania na deszczu, radzimy na produkt puchowy (kurtkę czy kamizelkę) założyć kurtkę nieprzemakalną. Hydrofobowość to specjalne zabezpieczenie zewnętrznej strony tkaniny, które w trakcie użytkowania produktu może ulec zniszczeniu.
Radzimy odnawiać ją przy każdym praniu.
Odnawianie hydrofobowości
Po wyczyszczeniu kurtki zalecamy zastosowanie płynu impregnującego. Pozwala on odnowić hydrofobowość materiału oraz zachować właściwości i zwiększyć trwałość ubrania.
Rozdarcie? Jak naprawić kurtkę z wypełnieniem?
Podczas wędrówek może zdarzyć się rozdarcie kurtki. Istnieje możliwość naprawienia i zapobiegnięcia dalszemu rozdarciu, przy pomocy łaty klejonej na gorąco.
Skład
Wypełnienie: 10.0% Pierze Szarej Kaczki, 90.0% Szary puch kaczy
Materiał główny: 100.0% Poliamid
Podszewka główna: 100.0% Poliamid
Kieszeń: 100.0% Poliester
Porady dotyczące przechowywania
Przechowywać w suchym i czystym miejscu. Nie przechowywać złożonej w pokrowcu.
Ograniczenia
Nieodpowiednia na wędrówki w czasie deszczu.
Testy
W listopadzie 2021 r. 4 trekkerów niezwiązanych z Forclaz oraz 4 pracowników Forclaz, testowało produkt podczas 3-dniowej wyprawy trekkingowej na wysokości do 3 000 m. w okolicach Chamonix. Wyniki tych testów pozwoliły nam na zatwierdzenie przeznaczenia produktu na wyprawy trekkingowe w górach.
Zatwierdzony przez
Fred: "Wcale nie było mi w niej zimno, jest naprawdę ciepła. Czułem się w niej dobrze podczas listopadowego biwaku". Alex: "Kurtka jest dobrze skrojona i zapewnia swobodę ruchów. Stójka jest wygodna, a kaptur dopasowany."
Franck: "Liczne, bardzo praktyczne kieszenie. Kieszeń na klatce piersiowej jest umieszczona na dobrej wysokości". Jérôme: "Zakładałem ją na techniczną koszulkę i polar. Świetnie się sprawdziła przy dużym wietrze. Nie dość, że wygodna, to jeszcze zajmuje mało miejsca po złożeniu".
Porady dotyczące konserwacji
Nie należy czyścić na sucho.
Możliwe suszenie w suszarce bębnowej. Niska temperatura, maksymalna temperatura powietrza wywiewanego z bębna 60°C.
Nie prasować.
Maksymalna temperatura prania 30°C. Używać delikatnych środków piorących, w niedużej ilości.
Wybielanie wykluczone.