Dezety w marinie

Dezeta – jacht bezpokładowy. Co warto o nim wiedzieć?

Dezeta – jacht bezpokładowy mieczowy wiosłowo-żaglowy to często jacht szkoleniowy. Sprawdź, kiedy pływać na jachcie DZ i jak to wygląda.

Jeśli chcesz pływać dezetą, jacht ten jest dobrym wyborem na krótkie śródlądowe wypady. Wszystko dlatego, że jest to jacht bezpokładowy! Bardzo często wykorzystuje się go do rozmaitych szkoleń na przykład na sterników czy patenty żaglowe.

Co to jest dezeta? Jacht bezpokładowy

Dezeta to jacht mieczowy wiosłowo-żaglowy, który nie ma pokładu. Powstał w XX wieku w Niemczech, gdzie przede wszystkim służył celom szkoleniowym dla dzieci i młodzieży. Był używany również w ratownictwie. Jednostka jest niewielka, ważny od 1000 do 1800 kg i osiąga wysokość do 5,5 m oraz długość do 8,5 m. Skąd wzięła się nazwa DZ jacht? Skrót ten i jego rozwinięcie pochodzi od tego, że jest to jacht dziesięciowiosłowy, co oznaczało, że najlepiej, aby płynęło nim dziesięciu załogantów.

Ludzie płynący dezetą na morzu

Jak wygląda dezeta?

Jacht typu DZ złożony jest z dwóch masztów w ożaglowaniu kecza gaflowego. Ma trzy podstawowe żagle, pięć par wioseł, a także miecz i kadłub bez pokładu. Olinowanie jest stałe, najczęściej stalowe. Żaglówka DZ ma kadłub drewniany lub z tworzywa sztucznego, zwłaszcza w nowszych łodziach wykorzystywanych w celach amatorskich lub szkoleniowych. Ma dno o okrągłej konstrukcji. Jacht DZ zaliczany jest do żaglowców. Maksymalna liczebność załogi, która może nim płynąć, to 12 osób. Wykorzystywane materiały i specjalnie zaprojektowane, szerokie dno sprawiają, że jednostka sporo wybacza, ale i pozwala się dużo nauczyć.

Gdzie wykorzystywana jest dezeta?

Na polskich wodach DZ żaglowka wykorzystywana jest przede wszystkim na osłoniętych akwenach na przykład jeziorach czy stawach. Może służyć jako jacht żaglowy amatorom, jednak wymaga, jak każdy statek żaglowy, osoby sternika z patentem żeglarskim. Jako taką dezetę możesz wynająć na rejs na śródlądzie na przykład w Bieszczadach na tamtejszym Jeziorze Solińskim. Będzie zawierała odpowiednie wyposażenie na przykład kamizelki ratunkowe.

Prócz tego DZ jest najczęściej spotykanym jachtem na kursach i szkoleniach. Często to na niej żeglują osoby, które dopiero zaczynają przygodę z żeglarstwem i uczą się do egzaminów na patenty żeglarskie. Łódź jest w stanie pomieścić 10 osób z załogi i sternika. Bardzo często to właśnie on albo przygotowuje się do egzaminu, albo wręcz zdaje go na tej jednostce.

Moda na dezetki wróciła dzięki ich uczestnictwie w regatach, gdzie jednostki te stały się dopieszczone i pokazały swoje mocne strony. Według specjalistów pływanie na tego typu łodziach nie jest najprostsze, ale za to wiele uczy.

Przeczytaj także:

Jachty w marinie

Ile kosztuje jacht? Przegląd cen, typów i kosztów utrzymania

Ile kosztuje jacht? Sprawdź ceny jachtów motorowych, luksusowych i innych typów. Poznaj wydatki na utrzymanie jachtu i opłaty portowe.

Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Wyruszenie w rejs wymaga dobrego przygotowania. Każdy żeglarz powinien posiadać solidną parę obuwia. Jakie buty na jacht najlepiej wybrać? Sprawdź!

2 osoby siedzące na jachcie

Czarter jachtu żaglowego - porady dla wynajmujących jacht

Działanie silnika, stan osprzętu, toaleta na jachcie - zanim wynajmiemy jacht, trzeba go sprawdzić. Na co zwracać uwagę przy czarterze jachtu?

Kobieta w odzieży żeglarskiej i kamizelce ratunkowej stojąca nad wodą trzymając mężczyznę za rękę

Kamizelka asekuracyjna a ratunkowa. Jaki model wybrać?

Kamizelka asekuracyjna czy ratunkowa – jaką kamizelkę wybrać na jacht i jakie są różnice pomiędzy nimi? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź!

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny