mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu, który możesz wykonać w domu

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kalisteniką? Ćwiczenia, które znajdą się w planie treningowym, powinny być dostosowane do twoich możliwości. Od czego zacząć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku!

Chcesz poprawić wydolność swojego układu sercowo-naczyniowej i wzmocnić układ szkieletowo-mięśniowy? A może zależy ci na poprawie swojej kondycji lub wyrzeźbieniu sylwetki? W każdym z tych przypadków jednym z najlepszych wyborów będzie trening kalisteniki. Ćwiczenia wykorzystywane w tej dziedzinie sportu dla wielu osób są znane z zajęć wychowania fizycznego w szkole, ale wykorzystuje się je także podczas treningów wojskowych. 

Co to jest kalistenika?

„Kalistenika” to słowo pochodzące z języka greckiego od słów sthenos oraz kallos, które łącznie oznaczają „piękno i siłę”. Ta aktywność ma wielowiekową tradycję i jest jedną z najstarszych dziedzin sportowych. Liczne źródła wskazują na to, że była uprawiana już przez starożytnych Greków oraz Rzymian. Kilka wieków później wykorzystano jej potencjał do szkolenia młodych mężczyzn na średniowiecznych rycerzy, a także tworzenia armii na Bliskim Wschodzie. Obecnie ćwiczenia kalisteniczne znowu wracają do łask ze względu na rosnącą popularność treningów w przestrzeni miejskiej (określanych jako street workout).

Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała są bezpieczne i skuteczne

Co jest źródłem rosnącej popularności kalisteniki? Ćwiczenia, na których opiera się ten trening oporowy, polegają na wykorzystaniu masy własnego ciała jako ciężaru, w związku z czym do ich wykonywania nie potrzebujesz dodatkowych przyrządów, jak ma to miejsce na przykład przy fitnessie. Poza tym ryzyko doznania kontuzji podczas ćwiczeń kalistenicznych jest mniejsze niż w przypadku treningów siłowych z wykorzystaniem sztang czy hantli.

Na czym polega trening kalisteniki? Ćwiczenia najczęściej wykorzystywane w tej dyscyplinie to:

- brzuszki,

- pompki,

- podciągnięcia,

- przysiady,

- mostki,

- dipy.

Oczywiście należy pamiętać, że każdy trening kalisteniczny musi poprzedzać odpowiednia rozgrzewka. Nie zapominaj także o wykonaniu ćwiczeń rozluźniających na koniec, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakwasów.

Kto może zacząć trening kalisteniki?

Nie wiesz, czy twoja kondycja jest odpowiednia, by bez przeszkód można było rozpocząć swoją przygodę z kalisteniką? Ćwiczenia bazujące na tej metodzie treningu mogą być wykonywane przez wszystkich, jednak trzeba pamiętać o dostosowaniu ich częstotliwości i intensywności do możliwości swojego ciała. Jeśli cierpisz z powodu otyłości, schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego lub krążenia, przed rozpoczęciem treningu kalistenicznego skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Osoby zdrowe z powodzeniem mogą wykonywać wszystkie podstawowe ćwiczenia kalisteniczne. Oczywiście, jeśli wcześniej nie byłeś bardzo aktywny fizycznie, prawdopodobnie nie będziesz w stanie wykonać bardziej imponujących wariantów ćwiczeń, jak na przykład całkowite podciąganie na drążku czy wykonanie pełnej pompki. Jednak jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu na uprawianie kalisteniki, z pewnością w końcu ci się to uda. 

mężczyzna w stroju sportowym trenujący z uchwytami do pompek

Trening kalisteniczny dla początkujących i zaawansowanych – przykłady ćwiczeń

Jesteś początkującym i chcesz zacząć trenować kalistenikę? Ćwiczenia, które będziesz wykonywać, powinny być dostosowane do twojej możliwości. W dalszej części tekstu opiszemy najpopularniejsze z nich i wyjaśnimy, w jaki sposób wykonywać je prawidłowo.

Ćwiczenia kalisteniki na brzuch to nie tylko brzuszki

Chcesz wzmocnić partie mięśniowe swojego brzucha? Kalistenika to trening siłowy, który ułatwi ci to zadanie. Wielu początkujących zaczyna od wykonywania klasycznych brzuszków, które są stosunkowo trudnym ćwiczeniem do wykonania dla kogoś, kto wcześniej nie prowadził aktywnego trybu życia.

Zamiast tego lepiej zacząć od łatwiejszych sposobów na rozwinięcie mięśni brzucha. Na początku wystarczy unoszenie nóg podczas leżenia. Jeśli poczujesz, że to wariant, który już nie pobudza twoich mięśni do pracy tak skutecznie, jak wcześniej, możesz spróbować wznoszenia nóg do drążka. Osoby, które potrafią już prawidłowo wykonywać ćwiczenia kalisteniczne, mogą pokusić się o próbę wykonania deski.

Zadbaj o swoje bicepsy – podstawowe ćwiczenia kalisteniczne na barki i ramion

Chcesz rozwinąć mięśnie swoich barków oraz ramion, uprawiając kalistenikę? Ćwiczenia, które doskonale sprawdzą się w tej roli to m.in.:

- podciąganie na drążku;

- pompki na paraletkach;

- pompki klasyczne;

- pompki na poręczach.

Jakie ćwiczenia na plecy powinien zawierać twój plan treningowy?

Podciąganie na drążku (z szerokim bądź wąskim nachwytem lub podchwytem) to ćwiczenie, które pomoże ci zadbać nie tylko o swoje barki i ramiona, lecz także o plecy. Jeśli jeszcze nie jesteś w stanie samodzielnie podciągnąć się na drążku, nic nie szkodzi! Zacznij od unoszenia nóg na zwisie, a z czasem uda ci się wykonać standardowy wariant tego ćwiczenia. Trening kalisteniczny to także sposób na wyrzeźbienie nóg. Jak można to osiągnąć?

Wykorzystanie własnej masy ciała do ćwiczenia nóg

Jak poprawić swoją ogólną sprawność i rozwinąć mięśnie nóg, trenując kalistenikę? Ćwiczenia, które powinieneś zacząć wykonywać, to różnego rodzaju przysiady. Osoby początkujące mogą zostać przy ich tradycyjnym wariancie, a z czasem dodać do nich wyskoki. Zaawansowani trenujący mogą spróbować przysiadów kozackich lub na jednej nodze. Kolejnym ćwiczeniem, które warto wykonywać, by wyrzeźbić mięśnie swoich łydek i ud, są wykroki na podest lub wykroki w wąskim ustawieniu stóp.

Kalistenika w domu – czy potrzebujesz dodatkowych przyrządów?

Jak już wiesz, kalistenika nie wymaga dodatkowych przyrządów do treningu. Jednak mimo wszystko warto zainwestować w różne profesjonalne akcesoria, które urozmaicą twoje ćwiczenia i ułatwią ich wykonywanie. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, co może być pomocne poza przedmiotami, które masz już w domu (np. krzesłami).

Jaki przyrząd najlepiej kupić do trenowania kalisteniki? Ćwiczenia takie jak pompki o wiele łatwiej wykonasz, korzystając z paraletek. Znacznie odciążają stawy, co jest szczególnie istotne zwłaszcza dla osób zmagających się z zaawansowaną otyłością. Poza tym są stabilne, dzięki czemu nawet początkujący mogą wykonać pompkę przy ich użyciu.

mężczyzna ćwiczący na drążku do podciągania

Drążek, mata, a może poręcz stacjonarna?

Kolejnym elementem, który warto mieć w domu, jeśli chce się pracować nad swoimi barkami, ramionami oraz plecami, jest drążek do podciągania. W przypadku, gdy nie masz możliwości jego montażu do ściany czy sufitu, wybierz model rozporowy, który z łatwością zamontujesz w drzwiach.

Poza tym warto wyposażyć się w dobrą matę do ćwiczeń lub pilatesu, która zwiększy komfort wykonywanych przez ciebie ćwiczeń. W dodatku doskonale sprawdza się podczas stretchingu, który jest nieodzownym elementem kalisteniki.

Osoby zaawansowane, które mają zasoby finansowe oraz przestrzeń na zaaranżowanie małej domowej siłowni, mogą rozważyć zakup poręczy stacjonarnej. To konstrukcja pozwalająca z łatwością wykonać różnorodne ćwiczenia nie tylko kalisteniczne, ale wszystkie bazujące na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała jako obciążenia. Pamiętaj, jednak by wybierając sprzęty tego typu, zawsze stawiać na produkty zaufanych marek, które zagwarantują ci bezpieczeństwo treningu. Możesz odwiedzić sklepy sieci Decathlon, gdzie znajdziesz szeroki wybór sprzętu i odzieży treningowej.

Dieta w kalistenice – co musisz wiedzieć?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kalisteniką? Ćwiczenia oczywiście są ważne, jednak warto pomyśleć również o swojej diecie. Co prawda treningi o lekkiej lub średniej intensywności nie wymagają specjalnego dostosowania do nich jadłospisu, jednak większość osób nieprawidłowo komponuje swoją codzienną dietę i nawet nie ma świadomości, że to złe nawyki.

Na początku oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz z łatwością zrobić to przy pomocy jednego z wielu kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych. Pamiętaj jednak, by uczciwie zadeklarować swój poziom aktywności fizycznej, ponieważ nawet niewielki niepożądany deficyt lub nadmiar energetyczny (rzędu 200 kalorii dziennie) może sprawić, że na efekty swojej pracy będziesz czekać znacznie dłużej. 

Podstawowe wyliczenia, które ułatwią dobór diety

Poza tym warto pamiętać o zbilansowaniu ilości makroskładników w diecie. U osoby zdrowej powinien on wyglądać następująco:

- białko powinno odpowiadać 15-25% wszystkich przyswajanych kalorii, najlepiej by pochodziło z roślin strączkowych, a nie mięsa czy nabiału;

- węglowodany powinny stanowić 45-60% całości przyswajanych kalorii. Staraj się wybierać produkty będące przede wszystkim źródłem węglowodanów złożonych, na przykład płatki owsiane czy kasze;

- tłuszcze w diecie zdrowego człowieka powinny odpowiadać 20-35% wszystkich przyswajanych kalorii, zamiast szkodliwego czerwonego mięsa najlepiej wybierz nasiona lub orzechy.

Ćwiczenie kalisteniki – korzyści i efekty

Nie masz gdzie trzymać przyrządów treningowych i nie dysponujesz środkami finansowymi, które mógłbyś przeznaczyć na zakup karnetu na siłownię? Zacznij uprawiać kalistenikę! Ćwiczenia wykonasz w zaciszu domowym lub parku z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i bez żadnych dodatkowych obciążeń czy akcesoriów. 

Kalistenika to aktywność fizyczna, która nie tylko pomoże ci zwiększyć masę mięśniową, wyrzeźbić poszczególne partie ciała czy zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, lecz także przyczyni się do wzmocnienia twoich stawów oraz więzadeł. Poza tym ćwiczenia z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała poprawią twoją kondycję, wydolność organizmu oraz koordynację.

Kalistenika to trening odpowiedni niemal dla każdego. W dodatku jego rozpoczęcie nie wymaga specjalnych przygotowań czy zakupu profesjonalnego sprzętu, a nawet karnetu na siłownię, dzięki czemu możesz zacząć uprawiać ten sport już dziś. Pamiętaj tylko, by zawsze dostosowywać częstotliwość oraz intensywność ćwiczeń do możliwości swojego ciała.

Przeczytaj także

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki wybrać? Jak wykonać najpopularniejsze ćwiczenia kalisteniczne? Sprawdź w naszym poradniku treningowym!

mężczyzna montujący drążek rozporowy w przejściu

Jak zamontować drążek rozporowy w futrynie?

Drążek do podciągania najlepiej zawiesić w futrynie lub na ścianach wąskiego holu. Sprawdź, jak trwale zamontować drążek rozporowy do ćwiczeń.