kobieta płynąca na desce stand up paddle

Jak dobrać deskę SUP? 

Jaka deska SUP dla początkujących, a jaka dla zaawansowanych surferów? Jak dobrać deskę do swojej wagi? Dowiedz się jak wybrać deskę SUP!

Planujesz zakup deski do pływania SUP? Sprawdź, jak dobrać SUP-a do swoich potrzeb (stylu pływania), wagi i umiejętności. Chociaż bardzo popularne są dmuchane deski do pływania, czy SUP-y pneumatyczne, to być może akurat dla ciebie odpowiednia będzie deska sztywna? Okazuje się, paddleboardy znacznie różnią się między sobą nie tylko rodzajem materiału i sposobem przygotowania do wypłynięcia na wodę!

SUP – co to znaczy? Czym wyróżnia się ta deska?

SUP to skrót od nazwy stand up paddleboard, określającej specjalną deskę do pływania na stojąco. Deska wyróżnia się specyficznym kształtem i właściwościami, które pozwalają zarówno na przygody na falach, jak i proste przeprawy wodne. SUP jest jedną ze stabilniejszych desek, dlatego co niektórzy praktykują na niej nawet jogę! Aby móc pływać na paddleboard, należy mieć jeszcze wiosło jednopiórowe (pagaj), leash (smycz przyczepianą do kostki albo pod kolanem, zapobiegającą odpłynięciu deski w razie wywrotki) oraz statecznik.

Deski SUP dopiero zaczynają być czymś znanym i powszechnym w Polsce. Jeszcze kilka lat temu problemem było znalezienie wypożyczalni sprzętu do pływania na SUP-ie, obecnie jest coraz więcej takich miejsc. Jednak ze względu na polski klimat o pływaniu na paddleboardzie w chłodniejsze pory roku raczej nie ma mowy.

Jak dobrać deskę do pływania na stojąco? Po pierwsze: konstrukcja

Deski SUP dobiera się pod względem kilku parametrów. Dzięki temu są idealnie dopasowane do konkretnego użytkownika. Pierwszym kryterium tego, jaką deskę SUP wybrać, jest jej konstrukcja. Paddleboardy dzielą się na:

dmuchane (pneumatyczne)

sztywne

Deski sztywne nie zmieniają swojego kształtu, nie można ich złożyć, są trudniejsze w transporcie. Są za to wygodne w użytkowaniu – wystarczy je wyciągnąć i już można zacząć pływać. Określane są także jako stabilniejsze (na falującej wodzie), mniej podatne na znoszenie i szybsze niż ich dmuchane odpowiedniki.

Prawdziwym hitem ostatnich lat są jednak deski pneumatyczne. Składają się z kilka warstw mocnego laminatu PCV, a więc są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po napompowaniu nie przypominają miękkiego materaca, a raczej typową, twardą deskę. Pompowaną deskę SUP można spakować, spuszczając z niej powietrze, a następnie zabrać ze sobą w dowolne miejsce bez konieczności załatwiania specjalnego transportu dla dużych rzeczy.

mężczyzna stojący na desce stand up paddle

SUP – deska z wiosłem na różne okazje, czyli dopasuj typ deski

W zależności od sposobu pływania potrzebna jest konkretna deska. Inny paddleboard przyda się osobom pływającym po rzekach i na spienionych falach (koniecznie trzeba poszukać SUP do sportów wyczynowych), inny użytkownikom ceniącym sobie spokojne pływanie. Polecana deska dla początkujących to deska typu allround, która sprawdzi się w każdych warunkach. Typ deski można poznać po jej kształcie:

Deska Allround
– to deski o długości od  300 – 320 cm oraz szerokości od 76 do około 86 cm. Krótkie, stosunkowo mało smukłe, zaokrąglone na końcach.

Deska surf – najkrótsze i najbardziej zaokrąglone deski ze wszystkich rodzajów SUP. Przeznaczone do surfowania po falach, tylko dla doświadczonych osób.

Deska race – to deski długie (powyżej 380 cm) i smukłe (do 76 cm szerokości). Wyróżniają się lekko zaostrzonym przodem.

Deska toruring – to deski o średniej smukłości, lekko zaostrzone na końcach, jeden koniec deski jest “ścięty” na płasko w wąskim miejscu u dołu. Ich długość to zazwyczaj 360 cm, są tylko trochę szersze niż deski typu race.

Należy zwrócić uwagę także na szerokość deski. Jako pierwszy SUP polecany jest sprzęt o minimalnej szerokości 76 cm (model 30”). Im większa waga, tym większy model należy wybrać. Dla surferów o wadze 80+ polecane są modele od 32” do 35”. Osoby lekkie i dzieci nie odnajdą się na takiej desce – w zupełności wystarczy im model 30”.

Jak dobrać deskę SUP do wagi?

Tutaj należy zwrócić uwagę na pojemność deski, która jest wyrażana w litrach oraz szerokość. Na początek zaleca się wybór SUP-a o pojemności od 220 do 300 litrów. Natomiast standardowe szerokości do osób o konkretnym przedziale wagowym prezentują się następująco:

Waga do 75 kg: szerokość 76 cm.

Waga od 75 do 85 kg: szerokość 78 cm.

Waga od 85 do 95 kg: szerokość od 80 do 84 cm.

Waga powyżej 95 kg: szerokość 84cm +.

Z kolei wybierając długość deski należy zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Im dłuższa deska, tym szybciej i lżej będzie płynąć. Krótkie deski pozwalają na więcej manewrów. Jeśli chcemy idealnie dobrać deskę SUP do swoich potrzeb, najlepiej poprosić o pomoc instruktora pływania na desce – z pewnością będzie wiedział, jaki sprzęt będzie odpowiedni.