Unselected
kobieta i mężczyzna stojący z ręcznikami szybkoschnącymi przy basenie

Jaki ręcznik szybkoschnący wybrać? Zalety ręczników z mikrofibry

Ręczniki z mikrofibry cieszą się rosnącą popularnością i powoli zastępują modele wykonane z bawełny. Jaki ręcznik szybkoschnący wybrać? Sprawdź!

Unselected

Podczas szukania idealnego ręcznika na basen warto zwrócić uwagę na ręczniki szybkoschnące, które oferują wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych ręczników bawełnianych. W naszym poradniku przyjrzymy się różnicom pomiędzy ręcznikami z mikrofibry a bawełnianymi, a także przedstawimy zalety i wady ręczników szybkoschnących. Dowiesz się również, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze ręcznika i poznasz najlepsze pozycje z oferty sklepu Decathlon.

Unselected

Czym różnią się ręczniki z mikrofibry od ręczników z tkanin bawełnianych?

Ręczniki szybkoschnące coraz mocniej wypierają te tradycyjne, wykonane z bawełny. Główną różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście materiał wykonania. Mikrofibra to syntetyczne tworzywo, zazwyczaj wzmocnione dodatkowo włóknem poliestrowym. Ręczniki bawełniane są natomiast wykonane z naturalnego włókna bawełnianego. Obydwa materiały różni pomiędzy sobą miękkość. Produkty z mikrofibry mają gładszą i delikatniejszą powierzchnię, co sprawia, że są znacznie przyjemniejsze dla skóry.

Kolejnym obszarem, w którym ręczniki szybkoschnące różnią się od tradycyjnych, jest chłonność i szybkość schnięcia. Technologia, z której wykonane są ręczniki szybkoschnące, pozwala na wyższą chłonność niż w przypadku zwykłych ręczników. Dzieje się tak, ponieważ tkanina ta ma zdolność do absorpcji znacznie większej ilości wody w stosunku do swojej wagi. Oprócz tego ręczniki takie zazwyczaj schną kilka razy szybciej, dzięki czemu w krótszym czasie mogą być ponownie użyte. Ich bawełniane odpowiedniki, chociaż również chłoną wodę, potrzebują dłuższego czasu na wyschnięcie.

Ręczniki szybkoschnące cieszą się dużą popularnością także ze względu na swoją wielofunkcyjność. Dzięki swojej wyjątkowej strukturze można je wykorzystać m.in. jako ręcznik kąpielowy, plażowy lub sportowy. Ręczniki wykonane z bawełny są zazwyczaj używane tylko do kąpieli.

Rozmawiając o różnicach, warto także wspomnieć o pielęgnacji. Mikrofibra jest dosyć łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ jest odporna na plamy i szybko schnie. Można ją także wyprać bez używania specjalnych zmiękczaczy czy płynów do płukania. Ręczniki bawełniane wymagają staranniejszej pielęgnacji i detergentów oraz dłuższego czasu na wyschnięcie.

kobieta w stroju kąpielowym trzymająca ręcznik szybkoschnący
Unselected

Właściwości ręczników szybkoschnących. Jakie mają zalety i wady?

Zalety ręczników szybkoschnących

Ręczniki charakteryzujące się szybkim schnięciem - podobnie jak każdy produkt - mają swoje zalety i wady. Zacznijmy od tych pierwszych. Główną zaletą tego typu produktów jest oczywiście skuteczność we wchłanianiu wilgoci. Ręczniki szybkoschnące bardzo skutecznie pochłaniają wodę. Pozwala to na szybkie osuszenie się po kąpieli, treningu lub wyjściu z basenu. Oprócz tego produkty te charakteryzują się zdolnością do szybkiego wysychania. Warto pamiętać, że mikrofibra cechuje się doskonałą chłonnością wody przy jednoczesnym krótkim czasie schnięcia. Dzięki temu ręcznika szybkoschnącego można w krótkim czasie użyć ponownie, co jest szczególnie praktyczne w przypadku aktywności sportowych, podróży lub wizyt na basenie. Posiada on również właściwości antybakteryjne, które sprawiają, że nie będzie wydzielał przykrego zapachu.

Inną zaletą tego typu ręczników jest lekkość i kompaktowość. Są one zazwyczaj lżejsze od tradycyjnych ręczników, co czyni je wygodnymi do noszenia i podróżowania. Oprócz tego ręczniki szybkoschnące cechują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu można je łatwo spakować w plecaku, torbie lub bagażu. Uwagę warto zwrócić również na ich wytrzymałość. Ręczniki o właściwościach szybkoschnących są bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie niż zwykłe ręczniki. Dzięki temu mogą służyć nam przez dłuższy czas.

Wady ręczników szybkoschnących

Pomimo wielu zalet, ręczniki szybkoschnące mają również kilka wad. W przypadku niektórych z nich problem może stanowić szorstkość. W tej kwestii bardzo dużo zależy od jakości wykorzystanej mikrofibry. Choć wykonane jakościowo ręczniki szybkoschnące swoją miękkością dorównują, a nawet przewyższają ręczniki z bawełny, to słabej jakości tkanina może przełożyć się na szorstkość i tym samym podrażniać skórę. Osoby o wrażliwej skórze mogą wtedy odczuwać dyskomfort, a korzystanie z takiego ręcznika może skończyć się podrażnieniami. Mogą one ciężko przesuwać się po skórze, dlatego też dokonując zakupu ręcznika, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość.

Warto również wiedzieć, że tego rodzaju ręczniki wymagają specjalnego traktowania podczas prania. Zaleca się prać je oddzielnie, ponieważ kontakt z innymi tkaninami może doprowadzić do utraty właściwości. Nie można również używać detergentów, a także należy suszyć w niskich temperaturach. Niewłaściwa pielęgnacja może wpływać na wydajność i trwałość ręcznika. Trzeba zdawać sobie także sprawę, że tego typu produkty są droższe od ręczników z bawełny. Zwłaszcza te, które są wykonane z wysokiej jakości materiału. Warto jednak pamiętać, że unikalne właściwości mogą zrekompensować wyższą cenę, a wybór taniego ręcznika może odbić się na komforcie.

Unselected
kobieta siedząca przy basenie z ręcznikiem szybkoschnącym

Jaki ręcznik szybkoschnący wybrać? Kryteria wyboru

Wybór szybkoschnącego ręcznika z mikrofibry powinien opierać się na kilku kryteriach, które pomogą nam dokonać satysfakcjonującego zakupu. Jaki więc ręcznik wybrać? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał. Większość tego typu ręczników jest wykonana z mikrofibry, jednak trzeba sprawdzić, czy jest ona wysokiej jakości. Warto również upewnić się, czy wybrany rodzaj tkaniny jest miękki i miły w dotyku. Następnie można przejść do wyboru rozmiaru. Aby to zrobić, należy zastanowić się, do czego potrzebny będzie nam ręcznik. Będzie on używany podczas wizyt na basenie czy może w podróży? Na tej podstawie można wybrać rozmiar, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Unselected

Bardzo ważnymi parametrami są również grubość i waga. Gruby i duży ręcznik może być bardziej miękki i tym samym zwiększać komfort użytkowania, ale będzie także zajmować więcej miejsca. Jeżeli zależy nam na łatwym przenoszeniu i lekkości, warto wybrać ręcznik o mniejszych gabarytach, który zmieści się w torbie lub plecaku. Dobrze, aby posiadał on również pokrowiec w zestawie. Przed dokonaniem zakupu warto także sprawdzić opis produktu, aby dowiedzieć się więcej na temat właściwości chłonnych i szybkości schnięcia danego ręcznika. W opisie powinniśmy znaleźć informacje na temat chłonności wody w stosunku do wagi oraz czasie potrzebnym do całkowitego wyschnięcia.

Przed wyborem konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych aspektów. Po pierwsze, wytrzymałość. Dobrze jest upewnić się, że ręcznik jest trwały i odporny na ścieranie. Jakościowy produkt powinien utrzymywać swoje właściwości przez długi czas. Po drugie, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji ręcznika. Na tej podstawie należy wybrać produkt, którego sposób pielęgnacji jest dla nas najwygodniejszy. Na koniec warto przyjrzeć się opiniom i ocenom innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia z danym modelem. Może to znacząco pomóc w wyborze odpowiedniego produktu.

Unselected

Najlepsze ręczniki szybkoschnące w ofercie sklepów Decathlon

W ofercie sklepów Decathlon znaleźć można szeroką gamę ręczników szybkoschnących. Dominują w niej produkty firmy Nabaiji, która oferuje duży wybór ręczników w różnych cenach i rozmiarach. Jednym z produktów cieszących się największą popularnością jest ręcznik z mikrofibry w rozmiarze M, o wymiarach 60 × 80 cm. Jest to mały i kompaktowy ręcznik, który sprawdzi się idealnie podczas wytarcia po treningu na pływalni.

W ofercie firmy Nabaiji znaleźć można także wykonany z mikrofibry ręcznik do włosów. Można go z powodzeniem wykorzystać zarówno na basenie, jak i po wyjściu spod prysznica. Dzięki swojemu dopasowanemu do głowy kształtowi pozwala on na owinięcie włosów i utrzymanie go w miejscu, dzięki zapinanemu guzikowi, co pozwala skutecznie wchłonąć z nich wodę.

Warto również przetestować dywanik basenowy do stóp Nabaiji Hygiene Feet. Został on stworzony z myślą o pływakach, aby zapewnić im higienę podczas przebierania, izolując stopy od posadzki i zapewniając im tym samym ochronę przed bakteriami. Dla najmłodszych bardzo praktycznym wyposażeniem będzie szybkoschnące ponczo w kształcie żyrafy. Pełni ono funkcję ręcznika oraz stroju w jednym, dzięki czemu maluch z wielką chęcią wyjdzie z wody!

Unselected

Przeczytaj także

Jak wybrać piankę do pływania? - Sprawdź na blogu Decathlon

Jak wybrać piankę do pływania? Na co zwrócić uwagę?

Chcesz popływać w piance na treningu, czy startować w niej w zawodach? Poznaj wskazówki, które ułatwią Tobie wybór przy zakupie pianki.

osoby w czepkach zanurzone w wodzie na basenie

Korzyści z pływania dla zdrowia i urody. Co daje basen?

Jakie są korzyści z pływania? Co daje ten rodzaj sportu? Jakie są zalety treningów pływackich? Czy pływanie przynosi lepsze zdrowie?

mężczyzna kucający w czepku i okularach pływackich

Jakie okulary do pływania wybrać? Czym kierować się kupując okularki?

Okulary do pływania to ważny element wyposażenia pływackiego. Jakie okularki do pływania wybrać? Jak dobrać okulary pływackie, aby poczuć komfort?

Jak pływanie wpływa na kręgosłup?

Jak pływanie wpływa na kręgosłup?

Jak pływanie wpływa na zdrowie i stan kręgosłupa? Pływanie zalecane jest w rehabilitacji kręgosłupa i przy dolegliwościach bólowych. Tylko jaki styl w