Kitesurfing czy windsurfing? Jaki rodzaj surfowania na desce wybrać?
Co wybrać jako sport wodny: windsurfing czy kitesurfing? Dowiedz się, czym różni się surfowanie na desce kite od żeglowania na desce do windsurfingu.

Myślisz o surfowaniu? Zastanów się, jaki rodzaj pływania wybrać – kitesurfing, a może windsurfing? Oba sporty wykorzystują deski, ale mocno się różnią! Poznaj różnice między kitesurfingiem a windsurfingiem i dowiedz się, która z tych dyscyplin polecana jest osobom początkującym.
Spis treści
Na czym polega kitesurfing?
Surfowanie na desce kite to ślizganie się po powierzchni wody poprzez wykorzystanie siły wiatru oraz własnych umiejętności. Wiatr dmuchający w latawiec nadaje prędkości (można ją regulować za pomocą odpowiednich stopni nurkowania latawca), a surfer nadaje kierunek za pomocą specjalnego drążka, nazywanego barem. Deski do kitesurfingu posiadają wyznaczone miejsce na stopy oraz rozwiązania, z kolei sam latawiec podpięty jest bezpośrednio do surfera za pomocą trapezu (opinającego pasa).
Kitesurfing technicznie przypomina… snowboard. Wynika to z faktu, że deska jest prowadzona po wodzie po krawędzi, a nie płasko. Surfowanie na kite powinno odbywać się na płytkich i dużych akwenach, przy sprzyjającym wietrze, a wybrane miejsce nie może posiadać wysokich przeszkód wzdłuż brzegu. Z tego powodu kitesurfing praktykuje się głównie na morzach i oceanach. Sprzyjający wiatr to taki, który wieje z prędkością od 15 do 25 węzłów.
Podstawy kitesurfingu oraz sam kitesurfing nie są czymś, czego da się nauczyć z internetu oraz poradników. Nawet świetna znajomość teorii nie pomoże, gdy zabraknie wiedzy praktycznej. Dlatego nauka zawsze odbywa się pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Czym jest windsurfing?
Podczas windsurfingu także wykorzystuje się siłę wiatru, ale w inny sposób. Nie mamy tu do czynienia z latawcem, a z żaglem. Mówiąc o windsurfingu, mówimy o specyficznym rodzaju żeglowania. Windsurfer stoi na desce i przytrzymuje ruchomy żagiel. Wykorzystuje wiatr oraz balansuje ciężarem ciała, aby żeglować po falach.
Do tego rodzaju surfowania potrzebne są:
deska do windsurfingu,
żagiel,
bom (uchwyt, którego przytrzymujemy się podczas pływania),
maszt – kompatybilny z żaglem,
trapez – pas, który obejmuje sylwetkę w dolnej części tułowia,
statecznik – generuje siłę oporu, która razem z siłą generowaną przez pędnik pomaga wprowadzić deskę w ślizg.
Windsurfing jest dyscypliną olimpijską i posiada różne style. Można żeglować w stylu freeride, freestyle, slalom czy wave. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności.
Kitesurfing i windsurfing – różnice
Oba sporty są – na pierwszy rzut oka – podobne, ponieważ:
potrzebna jest do nich deska,
wykorzystują siłę wiatru,
praktykowane są na dużych zbiornikach wodnych.
Jednak na tym koniec podobieństw. Kitesurfing i windsurfing mocno się od siebie różnią!
Do kitesurfingu potrzebny jest latawiec, a do windsurfingu żagiel.
Pływanie na desce kite bardziej przypomina surfowanie, a na desce windsurfingowej żeglowanie.
Kitesurfing uprawia się na wodach płytkich, a windsurfing na głębokich – zbyt płytka woda w razie wypadku może doprowadzić do uszkodzenia statecznika.
Sprzęt do kite łatwiej jest przetransportować, jest mniejszy i bardziej kompaktowy.
Windsurfing uważany jest za łatwiejszy sport wodny.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ekstremalnymi sportami wodnymi, to warto pomyśleć o windsurfingu. Ma zdecydowanie łatwiejszy próg wejścia. Kitesurfing jest bardziej skomplikowany i od samego początku wymaga profesjonalnej nauki pod okiem instruktora.
Nie oznacza to, że można windsurfing lekceważyć – da się go uczyć samodzielnie, ale dla bezpieczeństwa zaleca się chociaż kilka oficjalnych lekcji. Windsurfing sprawdzi się nawet u kilkuletnich dzieci, tymczasem kitesurfing dedykowany jest dorosłym, którzy poradzą sobie z nieprzewidzianymi ruchami latawca.