kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

Kajak sportowy czy zwykły, turystyczny? Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia i terenu, w który się wybierasz na spływ. Inny kajak będzie potrzeby na górskiej rzece, a inny sprawdzi się na morzu. Dobierz rodzaj kajaka do swoich potrzeb. Podpowiadamy, jaki kajak wybrać!

Rodzaje kajaków w zależności od aktywności i miejsca

Chcesz kupić kajak, ale nie wiesz, który powinieneś wybrać? Zacznij od odpowiedzi na pytanie, po co kupujesz sprzęt. Czy zamierzasz pływać rekreacyjnie po spokojnych trasach, czy zależy ci na mocnych wrażeniach z górskich rzek? A może zamierzasz pływać głównie po Bałtyku? To, czy będziesz pływać po rzece, jeziorze czy morzu ma znaczenie! W zależności od sytuacji możesz wybrać:

- kajak morski – przeznaczony tylko na duże zbiorniki wodne, charakteryzuje się długą i wąską budową, dobrze przecina fale, ale wymaga doświadczenia w wiosłowaniu (trudno się go prowadzi, ale utrzymywanie go w ruchu wymaga o wiele mniej wysiłku),

- kajak górski – dostosowany do rwących i kamienistych koryt rzek, wyjątkowo wytrzymały oraz zwinny, dobrze znosi zderzenia z przeszkodami, charakteryzuje się krótkim i obłym kształtem,

- kajak sportowy – przystosowany do konkretnych dyscyplin, wymaga doświadczenia, charakteryzuje się specyficzną budową (w zależności od dyscypliny sportowej są to różne rozwiązania),

- kajak wędkarski – odpowiada potrzebom wędkarzy, którzy potrzebują stabilnego sprzętu, charakteryzuje się dużą stabilnością i wygodą użytkowania, przez co jest ciężki i duży, ale ma dużo miejsca na sprzęt wędkarski,

- zwykły kajak turystyczny – jest bardzo wygodny i stabilny, każdy może sobie w nim poradzić, wyróżnia się szeroką budową i dużą ilością miejsca na bagaż.

Osoby początkujące nie potrzebują specjalistycznych kajaków. Lepiej, jeśli postawią na łatwe w prowadzeniu i w miarę stabilne sprzęty. Wyjątkiem są kajakarze, którzy potrzebują czegoś, co sprawdzi się na morzu albo górskiej rzece – wtedy kajak musi być dostosowany do tych warunków. Nie zaleca się nauki pływania kajakiem na takich wodach – lepiej zacząć na spokojnym jeziorze albo łagodnej rzece.

2 osoby płynące kajakiem

Rodzaje kajaków w zależności od sposobu transportu

Sposób transportu kajaka zależy od jego rodzaju. W przypadku podziału sprzętu wodnego ze względu na transport, mówi się o:

-  kajakach sztywnych,
-  kajakach dmuchanych.

Kajaki sztywne wykonane są z mocnego plastiku i zawsze mają tylko jedną formę. Nie można ich złożyć ani w żaden sposób zmniejszyć. Tego typu kajaki są najpopularniejsze w wypożyczalniach. Transportuje się je za pomocą specjalnych przyczepach albo na dachu samochodu (na specjalnym bagażniku).

Z kolei kajaki pneumatyczne łatwo się składa. Wystarczy po skończonym spływie spuścić z nich powietrze, osuszyć je i odpowiednio złożyć, aby schować je do plecaka albo torby. Wadą dmuchanych kajaków jest ich waga – od 10 kg w górę. Kajaki pneumatyczne cieszą się popularnością wśród osób, które cenią sobie pełną mobilność.

Jaki rodzaj kajaka wybrać?

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z kajakarstwem, to na początek wstrzymaj się z zakupami. Często bywa tak, że kiedy już kupimy cały sprzęt do konkretnej aktywności sportowej, zaczynamy ćwiczyć i… okazuje się, że to nie dla nas. Dlatego najpierw przepłyń się zwykłym, wypożyczonym kajakiem turystycznym. Spróbuj tej aktywności nie tylko wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie. Wybierz się na kajaki w pochmurny dzień, aby sprawdzić, czy kajakarstwo podoba ci się w każdych warunkach. Pamiętaj tylko o odpowiednim stroju na kajaki w zimną pogodę.

Kiedy poczujesz, że naprawdę lubisz pływać kajakiem, możesz zacząć wybierać swój własny sprzęt. Wybierz taki, który:

- będzie dla ciebie wygodny w transporcie,
- w którym będziesz się czuć stabilnie i bezpiecznie,
- będzie dostosowany do terenu, w którym zamierzasz pływać.

Im trudniejsze spływy zamierzasz pokonywać, tym większa powinna być wytrzymałość kajaka. W przypadku dylematu “kajak dmuchany czy sztywny” pod tym względem możesz wybrać taki sprzęt, który jest dla ciebie wygodniejszy. Kajaki pneumatyczne są bardzo wytrzymałe i nie zatoną, ponieważ składają się z kilku warstw. Wybór odpowiedniego rodzaju kajaka ostatecznie zweryfikuje cena – wybierz więc taki kajak, który nie będzie dla ciebie zbyt drogi, ale jednocześnie będzie spełniał twoje potrzeby. Miłego pokonywania wodnych tras!

Jeśli szukasz sprzętu i akcesoriów kajakarskich odwiedź sklep Decathlon, w ofercie znajdują się: kajaki, kamizelki asekuracyjne, odzież kajakarska, wiosła, pompki, a także części zamienne do kajaków.

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna w kapokach z wiosłami w rękach płyną kajakiem

Jaki kajak pneumatyczny wybrać na wakacyjny wyjazd?

Kajak pneumatyczny to świetne turystyczne rozwiązanie dla każdego kajakarza, który chce, by w podróży kajak zajmował tyle miejsca, co plecak

mężczyzna wiosłujący w kajaku

Spływ kajakowy - jak się ubrać na kajak? Co zabrać?

Sprawdź, jak wybierać i przygotować odpowiednie ubrania na kajaki i co trzeba wiedzieć, aby zabrać na spływ kajakowy to, co najbardziej się przyda.

mężczyzna wychodzący z wody z kajakiem

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany wbrew pozorom jest wytrzymały, opinie na jego temat są dobre. Dlaczego więc zazwyczaj wybierany jest kajak sztywny? Jaki kajak wybrać?

kobieta i mężczyzna w kapokach niosący kajak na plaży

Jakie spodnie na kajak zabrać? O czym warto pamiętać?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź nasz poradnik, jak się ubrać na kajaki i jaki ekwipunek ze sobą zabrać