Zasady gry w unihokeja

Wszystko co musisz wiedzieć o zasadach gry w unihokeja.

Jeżeli interesuje Cię hokej na lodzie, z pewnością Twoje zainteresowanie może wzbudzić też unihokej. Zasady gry są dość podobne do tradycyjnego hokeja, choć oczywiście znajdziesz sporo wiele różnic pomiędzy obydwoma dyscyplinami. Przybliżamy podstawowe zasady gry w unihokeja!

Zasady gry w unihokeja - miejsce gry – hala sportowa

Mecze unihokeja rozgrywane są na twardym, równym boisku. Co do zasady, rozgrywki toczą się na parkiecie przybliżonym do boiska koszykarskiego czy siatkarskiego – które będzie też idealne dla dyscypliny, jaką jest unihokej. Przepisy określają, że jego wielkość powinna wynosić 40 x 20 metrów. Boisko jest zaokrąglone na rogach i otoczone bandami o wysokości 50 centymetrów. Wymiary bramek to 1,60 x 1,15 metra oraz 65 cm głębokości.

O ile hokej na lodzie przewiduje rozgrywanie ciężkim krążkiem po boisku, tak w unihokeju krążek zamieniony został na, plastikową piłkę do unihokeja. Waży ona jedyne 23 gramy i posiada średnicę o wymiarze 72 mm. Co ciekawe, ze względów aerodynamicznych, piłka składa się z aż 26 otworów (10 mm średnicy każdy). Z tego względu piłka jest nieco mniej niebezpieczna dla zawodników, niż krążek.

Lekkie kije

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego hokeja na lodzie, w unihokeju również do rozgrywek wykorzystywane są kije. Sam trzon kija do unihokeja nie może być dłuższy niż 99 cm. Ponadto, jest on zakończony blendą (łopatką), służącą do uderzania piłki. Co ciekawe, w przeciwieństwie do kijów hokejowych, kije do unihokeja są lżejsze i wykonane z plastiku lub włókna węglowego – co sprzyja poprawie bezpieczeństwa zawodników.

Warto nadmienić, że w unihokeju, co do zasady, zabroniony jest kontakt z piłką w inny sposób, niż kijem. Można wprawdzie raz dotknąć jej za pomocą nogi zawodnika, ale przed kolejnym takim zagraniem piłka musi mieć kontakt z kijem. W innym przypadku sędzia uzna takie zachowanie jako wykroczenie

Cel i czas gry

Podobnie jak w hokeju, celem gry jest zdobycie większej ilości goli niż drużyna przeciwna. Mecz w unihokeja podzielony został na trzy, dwudziestominutowe tercje. Każda tercja oddzielona jest dziesięciominutową przerwą. Jeżeli wynik meczu musi zostać rozstrzygnięty, sędzia doliczy 10 minutową dogrywkę – toczącą się do tzw. „złotej bramki”. Jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, drużyny zmierzą się w zawodach rzutów karnych.

Unihokej: zasady odnośnie zawodników

W meczu unihokeja jednocześnie bierze udział 6 zawodników jednej drużyny, tj. bramkarz oraz 5 rozgrywających. Co ciekawe, do jednego meczu może być przewidzianych aż 20 zawodników. Gracze pozostający poza strefą gry, mogą być w dowolnych chwilach i dowolną ilość razy zmieniani podczas rozgrywki. Jedynym warunkiem jest to, aby zmiany następowały w strefie zmian.

Zawodnicy bez ochraniaczy, bramkarz bez kija

W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, w unihokeju zawodnicy grają bez ochraniaczy, a w zwykłym, sportowym ubraniu (wliczając w to obuwie sportowe). Jedynie bramkarze charakteryzują się wyposażeniem takim jak kask czy ochraniacze, które chronią ich przed ewentualnymi obrażeniami od piłki.

Co ciekawe, bramkarze nie są z kolei wyposażeni w kij unihokejowy. W obrębie pola bramkowego mogą bronić bramki każdą częścią ciała, a nawet łapać piłkę rękami. Poza polem są jednak traktowani jako zwykli gracze (pozbawieni kija).

Kary dla zawodników

Za co możesz zostać ukarany w grze, jaką jest unihokej? Przepisy mówią, że kary mogą dotyczyć różnego rodzaju nieprzepisowych zagrań, takich jak np. zagranie ręką, czy też sfaulowanie innego zawodnika. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do hokeja na lodzie, w unihokeju zabronione są ataki ciałem, a piłkę można przejąć jedynie za pomocą kija.

W zależności od stopnia zawinienia, zawodnik może być karnie zdjęty z boiska na 2 lub na 5 minut. W przypadku poważnego przewinienia, może on zostać usunięty z meczu na stałe.