Zwrot przez rufę krok po kroku
Podczas wykonywania zwrotu przez rufę sternik wydaje komendy, a załoga mu odpowiada. Na początek sternik ocenia kierunek wiatru na przykład przez wiatromierz żeglarski, a potem pada komenda do wykonania zwrotu. Następnie zwrot ten wygląda następująco.
1. Sternik siada na zawietrzną burtę, nie zmieniając przy tym kursu i wychyla ster o maksymalnie 5 stopni w stronę nawietrzną.
2. Sternik wybiera szot grota w taki sposób, aby bom znalazł się w linii diametralnej jachtu, czyli był wybrany w możliwie najmocniejszy sposób.
3. Następnie, gdy zbliża się do linii wiatru, wydaje kolejne komendy, tym razem skierowane konkretnie do osoby od prawego i lewego szota. Osoby te odpowiadają.
4. Sternik, skupiając się na grocie, luzuje go do kursu baksztag bez przytrzymania w momencie, gdy grot zapracuje na halsie przeciwnym.
Manewr kończy się w momencie, gdy jacht znajduje się w baksztagu. Wówczas cyrkulacja jednostki jest zatrzymywana. Co ważne, w trakcie należy najpierw wybierać, a potem luzować, nie odwrotnie. Przy takiej pracy na łodzi przydają się rękawiczki żeglarskie.