Ludzie wędrujący szlakiem po Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska – parking, szlaki, informacje dla turystów

Dolina Chochołowska to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Sprawdź mapę szlaków w tej części Tatr Zachodnich i poznaj lokalne atrakcje.

Dolina Chochołowska wiosną jest wszystkim doskonale znana z uwagi na krokusy. To jednak latem w Dolinie Chochołowskiej szlaki turystyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Poznaj Dolinę Chochołowską: skąd wyruszyć, jakimi szlakami przejść, co zobaczyć?

Dolina Chochołowska w Tatrach – najważniejsze informacje

Choć Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach Zachodnich, to jednak sama w sobie stanowi odnogę Doliny Czarnego Dunajca. Jest to dolina walna, która leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wokół doliny rozciąga się widok na rozmaite szczyty i turnie takie jak:

  • Mnichy Chochołowskie,
  • Siwiańskie Turnie,
  • Wołowiec,
  • Rakoń,
  • Trzydniowiański Wierch,
  • Rohacze.
Jednocześnie od doliny tej odchodzą rozmaite odnogi, między innymi:
  • Dolina Starorobociańska,
  • Dolina Chochołowska Wyżnia,
  • Dolina Jarząbcza,
  • Wielka i Mała Sucha Dolina,
  • Dolina Huciańska,
  • Dolina Dudowa,
  • Dolina Trzydniowiańska,
  • Dolina Głębowiec,
  • Małe i Wielkie Koryciska.

    Nie wszystkie te odnogi, żleby i doliny są dostępne dla ruchu turystycznego.
Jak dojść do Doliny Chochołowskiej? Wędrówka rozpoczyna się na Siwej Polanie i stamtąd szeroka droga wiedzie przez takie punkty orientacyjne jak:
  • Polana Huciska,
  • Niżnia Brama Chochołowska,
  • Polana pod Jaworki,
  • Wyżnia Brama Chochołowska,
  • Polana Trzydniówka,
  • Polana Chochołowska, na której znajduje się schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej.
Administracyjnie dolina podlega pod Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi. Oznacza to, że w dolinie, w przeciwieństwie do innych miejsc na terenie parku narodowego, prowadzona jest między innymi wycinka drzew czy wypas kulturowy owiec.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska – długość szlaku

Wielu turystów chce wiedzieć, kiedy idzie Doliną Chochołowską, ile km jeszcze przed nimi. Cała dolina mierzy około 10 kilometrów. Szlak rozpoczyna się na Siwej Polanie i kończy na Polanie Chochołowskiej przy schronisku. Nie oznacza to jednak, że całą trasę trzeba iść pieszo.

Dolina Chochołowska rowerem

O ile w Dolinie Chochołowskiej czas przejścia wynosi nawet do 2 godzin, o tyle możesz dotrzeć tam szybciej dzięki rowerom. Punkty z wypożyczalni rozstawione są od Siwej Polany do samej Polany Chochołowskiej, dzięki czemu możesz wypożyczyć dopasowany do swoich potrzeb rower wraz z całym oprzyrządowaniem.

Ludzie wędrujący z psem po górach

Dolina Chochołowska z psem

Turyści zastanawiają się, jak wygląda wędrowanie z pupilem Doliną Chochołowską. Czy można z psem udać się na spacer? Zdecydowanie tak, i jest to jeden z niewielu takich szlaków w polskich Tatrach. Wszystko dlatego, że administracyjnie obszar ten jest jedynie nadzorowany przez Tatrzański Park Narodowy, więc jego przepisy tutaj nie obowiązują. Pamiętaj jednak, że w Dolinie Chochołowskiej atrakcji nie brakuje – latem są tam tłumy, można spotkać też dzikie zwierzęta, a droga jest miejscami kamienista. Zastanów się, czy Twój pies da sobie radę.

Dolina Chochołowska konno

W Dolinie Chochołowskiej konie są dostępne cały rok. Czekają na turystów w dorożkach albo saniach przy wylocie doliny i dowożą ich do samego schroniska. Dla osób, które są przerażone tym w Dolinie Chochołowskiej, ile się idzie pieszo, a mają potem dalsze plany, może to być ciekawa opcja.

Dolina Chochołowska – co warto zobaczyć?

Górujące nad Doliną Chochołowską szczyty to nie wszystkie atrakcje, które będzie Ci dane zobaczyć. Jeśli przyjedziesz wiosną, to w Dolinie Chochołowskiej krokusy zdecydowanie przyciągną Twoją uwagę. W przeciwieństwie do Kościeliskiej, w Dolinie Chochołowskiej jaskiń dostępnych dla zwykłych turystów prawie nie ma. Są natomiast takie, które nadają się dla wspinaczy na przykład Szczelina Chochołowska. Dla osób, które po spacerze tędy chcą odpocząć, świetnie sprawdzą się baseny. Dolina Chochołowska term co prawda nie ma, jednak dojedziesz do nich szybko, bo leżą w Chochołowie. 

Sprawdź, co jeszcze po drodze w Dolinie Chochołowskiej warto zobaczyć:

  • Siwa Polana, czyli polana startowa w dolinie, jest obecnie wykorzystywana – stoją tu domy, bacówki i leśniczówka, odbywa się wypas owiec, a także można kupić smaczne oscypki,
  • Siwiańskie Turnie to granie zlokalizowane po lewej stronie wylotu Doliny Chochołowskiej i niedostępne nawet dla wspinaczy; za to pięknie prezentują się w bramie doliny, górując nad nią,
  • Polana Huciska – w tym miejscu niegdyś znajdowała się huta rudy żelaza, a niegdyś w szałasach, które tutaj stały, mieszkali zbójnicy; obecnie stoją tutaj stoły dla turystów i niewielka bacówka,
  • Wywierzysko Chochołowskie – za polaną Huciska, a przed Polaną pod Jaworki znajduje się wywierzysko zasilane wodami Chochołowskiego Potoku; to źródło o stałej temperaturze przez cały rok ma około 1,5 km głębokości,
  • Polana pod Jaworki – przed nią i za nią nad potokiem prowadzą mostki; prowadzony jest tutaj kulturowy wypas owiec, a także można oddać lub wypożyczyć rowery w zorganizowanym tu punkcie,
  • Wyżnia Brama Chochołowska – przewężenie w formie wrót skalnych, które przez lata wyżłobił Chochołowski Potok; znajduje się między zboczem Bobrowca i Kominiarskiego Wierchu; w tym pierwszym zlokalizowane są liczne jaskinie,
  • Trzydniówka – ta nieduża polana obecnie zarośnięta jest prawie całkowicie lasem; kiedyś prowadzono tutaj wypas pasterski, jednak obecnie nie jest to kontynuowane;
  • schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – utworzone zostało w 1953 roku i oferuje 121 miejsc noclegowych, a także zawiera kuchnię, przechowalnię nart, świetlicę i suszarnię ubrań; tutaj też znajduje się dyżurka ratowników TOPR,
  • kaplica św. Jana Chrzciciela – kapliczka położona na skraju Polany Chochołowskiej, po przeciwnej stronie na mapie szlaków niż schronisko; w tym miejscu wiele razy przebywał papież Jan Paweł II.

Osoba wędrująca po Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska – szlaki górskie, które warto znać

Patrząc na to, gdzie jest Dolina Chochołowska, można zrozumieć, dlaczego tyle osób nią chodzi. Na dobrą sprawę z Doliny Chochołowskiej trasy prowadzą w różne miejsca Tatr. Dobrze zaplanowana wycieczka może objąć nawet kilka dni, z przerwami na noclegi w schroniskach. Oto kilka szlaków, które można obrać, rozpoczynając w Dolinie Chochołowskiej wejście w góry:

  • tuż za Siwą Polaną odchodzi w bok zielony szlak, który jest przedłużeniem Drogi pod Reglami; prowadzi on do Kir,
  • po około godzinie marszu w Dolinie Dudowej odchodzi w bok czarny szlak, znany jako Ścieżka nad Reglami, prowadzący do Doliny Kościeliskiej przez Przysłop Kominiarski,
  • po półtorej godziny od rozpoczynającej Dolinę Chochołowską Siwej Polany odchodzą w lewo szlak czarny na Siwą Przełęcz i szlak żółty do schroniska PTTK na Hali Ornak przez Iwaniacką Przełęcz; jest on znany również jako szlak na Ornak z Doliny Chochołowskiej; niegdyś w tym miejscu stało schronisko Blaszyńskich, zwane schroniskiem pod Zawiesistą,
  • po kolejnych 15 minutach odchodzi w lewo szlak czerwony na Trzydniowiański Wierch, z którego również można Doliną Jarząbczą przejść do Polany Chochołowskiej.
Po około 2 godzinach dochodzisz do Polany Chochołowskiej, skąd odchodzą:
  • żółty szlak na Grzesia,
  • szlak zielony na grzbiet między Rakoniem i Wołowcem,
  • szlak żółto-biały, znany również jako Szlak Papieski Doliną Chochołowską, który prowadzi do Doliny Jarząbczej.
Tutaj też kończy się wspominany wcześniej czerwony szlak z polany Trzydniówka przez Trzydniowiański Wierch. Jeśli wybierasz się dalej, pamiętaj o przygotowaniu na przykład takim jak dobre buty turystyczne.

Jak przygotować się do wstępu do Doliny Chochołowskiej? Opłaty, parkingi, dojazd

Jeśli nie masz własnego auta, pojawia się pierwsze pytanie związane z dotarciem do Doliny Chochołowskiej: jak dojechać tam w inny sposób? Na szczęście z okolicznych miejscowości, a także z tych nieco dalszych na przykład Zakopanego, jeździ tutaj wiele busów i autobusów. Jeśli planujesz dojechać własnym autem do Doliny Chochołowskiej, parking jest zlokalizowany przy Siwej Polanie. Jest to parking płatny, na co się przygotować.

W Dolinie Chochołowskiej bilety wstępu również trzeba kupić przy wejściu na teren szlaku. Jeśli planujesz tam dojść na własnych nogach, to nie czekają Cię inne wydatki. Prócz tego możesz jechać Doliną Chochołowską kolejką turystyczną. W Dolinie Chochołowskiej ciuchcia jeździ tam w okresie letnim i często jest atrakcją dla najmłodszych. 

Jeśli wybierasz się zimą do Doliny Chochołowskiej, warunki śnieżne powinny być pierwszą rzeczą, którą sprawdzisz. Zaopatrz się również w raczki na buty. W razie pogorszenia pogody z pełnym plecakiem trekkingowym możesz przeczekać, nawet noc, w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Z kolei latem, zwłaszcza gdy wychodzisz w góry wcześnie, uważaj na dzikie zwierzęta; spotyka się w Dolinie Chochołowskiej niedźwiedzie.

Jeśli planujesz wybrać się w góry z Doliną Chochołowską w planie wycieczki, możesz zaplanować dłuższą podróż. Przejście najpiękniejszą tatrzańską doliną polecane jest również dla rodzin z małymi dziećmi, jak i psiarzy.

Przeczytaj także:

Ludzie stojący przy rowerach podziwiający widok na Dolinę Chochołowską

Dolina Chochołowska, Zakopane i Droga pod Reglami – rower w Tatrach

Rowerowa wycieczka przez Dolinę Chochołowską w Tatrach i Drogę pod Reglami. Trasy z Zakopanego, parkingi, stojaki, schronisko i wiele km jazdy!

Osoba z plecakiem jadąca rowerem po szlaku rowerowym w Dolinie Kieżmarskiej

Dolina Kieżmarska – szlak po słowackiej stronie Tatr Wysokich

Dolina Kieżmarska: szlak w Tatrach Wysokich! Szczegółowy opis trasy i czas przejścia. Wejdź na Jagnięcy Szczyt!

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska czy Kościeliska? Sprawdź!

Dolina Chochołowska czy Kościeliska będzie lepsza na wypad w góry? Sprawdź opisy szlaków w dolinach Tatr i dowiedz się, dla jakich są turystów.

Kobieta i mężczyzna idacy do Doliny Pięciu Stawów

Szlaki do Doliny Pięciu Stawów Polskich – co warto wiedzieć?

Dolina Pięciu Stawów Polskich to piękne miejsce, do którego prowadzi kilka szlaków. Jak do niej dojść? Ile się idzie? Oto wskazówki!

Kobieta spacerująca z wózkiem po Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska z wózkiem dziecięcym – czy można?

Wybierasz się do Doliny Chochołowskiej? Zastanawiasz się, czy trasa jest dostosowana do dziecięcego wózka? Sprawdź!