Wkłady do lodówki turystycznej stojące na trawie obok lodówki turystycznej

Ile wkładów do lodówki turystycznej? Jak je zrobić i przechowywać?

Ile wkładów do lodówki turystycznej wystarczy, aby schłodzić rzeczy na letniego grilla? Jakie wkłady chłodzące wybrać? Sprawdź!

Chcesz przechowywać przekąski w wysokiej temperaturze, tak aby zachowały świeżość, i zabrać je w lodówce turystycznej na wycieczkę czy piknik? Jakie wkłady do lodówki turystycznej wybrać? Ile ich potrzebujesz oraz jak używać wkładów żelowych? Sprawdź.

Wkłady do lodówki turystycznej – czym są?

Wkład chłodzący do lodówki turystycznej to produkt, który ma formę pojemnika wypełnionego specjalnym płynem, który długo utrzymuje niską temperaturę. Po schłodzeniu lub zamrożeniu tego płynu wkład może być pomocny w przechowywaniu napojów i żywności w niskiej temperaturze, o ile znajdują się one w specjalnie zaprojektowanej lodówce turystycznej. Zazwyczaj żywotność pojedynczego wkładu, czyli jego czas użyteczności, wynosi około 5 lat.

Wkłady do lodówki turystycznej – skład

Jest jedna podstawowa rzecz, którą warto wiedzieć, jeśli chodzi o wkłady do lodówek turystycznych: co zawierają? Dobrej jakości wkłady do lodówki turystycznej skład mają bardzo prosty. W wersjach mniej wydajnych wewnątrz jest woda destylowana. W wersjach droższych, które dłużej trzymają zimno – krzemionkowy, nietoksyczny i niegroźny dla środowiska oraz człowieka żel. Na zewnątrz znajduje się twarde opakowanie, które zapobiega pęknięciu wkładu, a dodatkowo obniża temperaturę topnienia, przez co wkłady dłużej utrzymują niską temperaturę. Sprawdzą się tak podczas wyjazdu na kemping, jak i w trakcie pikniku.

Butelka wody mineralnej leżąca na ziemi

Jak zrobić wkłady do lodówki turystycznej?

Jeśli chodzi o zrobienie własnych wkładów do lodówek turystycznych, instrukcja jest dość prosta. Przede wszystkim, zamiast oryginalnych wkładów, możesz wykorzystać:

  • butelki z wodą mineralną lub wodą destylowaną, które najpierw zamrozisz albo schłodzisz,
  • kompresy chłodzące z apteki, często obecne w apteczkach.

Jeśli do wody dodasz sól kamienną, będzie ona miała niższy punkt topnienia, co nieco wydłuży żywotność takich własnoręcznie zrobionych wkładów. Warto jednak brać pod uwagę, że nie wytrzymają tak długo, jak te wypełnione na przykład żelem krzemionkowym i wyposażone w twardą obudowę i warstwę izolacyjną.

Jak działają wkłady do lodówki turystycznej?

Zanim zdecydujesz, jaki wkład do lodówki turystycznej wybrać, dobrze wiedzieć, jak on działa. Przede wszystkim opiera się on na długim utrzymywaniu niskiej temperatury, bo sam wkład jest chłodzony albo mrożony. W efekcie znacznie dłużej utrzymuje zimno, a w turystycznej lodówce jest to jeszcze łatwiejsze dzięki izolacyjnym ściankom, w które jest ona wyposażona. To, jak długo trzymają wkłady do lodówki, zależy przede wszystkim od ich jakości i rodzaju. Te żelowe, ułożone z głową, mogą utrzymać świeżość żywności w ciepły dzień nawet przez 12 godzin.

Ile wkładów trzeba do lodówki turystycznej?

To zależy przede wszystkim od jej rozmiaru. Do małej lodówki o pojemności do 10 litrów jeden większy wkład może być wystarczający. Na to, ile potrzeba wkładów do lodówki turystycznej, wpływają jednak też inne czynniki takie jak:

  • temperatura na zewnątrz,
  • miejsce przechowywania lodówki z żywnością,
  • ilość jedzenia w lodówce,
  • wymagana temperatura, która powinna być utrzymana.
Im większe wymagania, tym więcej wkładów lepiej zastosować.

Jak używać wkładów do lodówki turystycznej?

Na początek trzeba je dobrze zamrozić. To, ile wkładów mrożących do lodówki turystycznej wybrać, już wiesz. Następną kwestią jest ta związana z ułożeniem wkładów w lodówce. Jedzenie warto ułożyć na dno, a wkłady umieścić na samym wierzchu. Dlaczego tak? Zimne powietrze będzie opadało na dno i łatwiej utrzyma chłód i obniży temperaturę jedzenia.

Wkłady do lodówki turystycznej oparte o  otwartą lodówkę turystyczną

Jak wybrać wkłady do lodówki turystycznej?

Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jakie wkłady chłodzące wybrać. Mowa o ich:

  • wadze – jest to istotne, o ile lodówka jest podręczna i trzeba ją nosić na dalszy dystans,
  • rozmiarze – powinien być dopasowany do rozmiaru wnętrza lodówki,
  • obudowie – twardsze wkłady są wytrzymalsze, ale miękkie lepiej dopasowują się do niewielkich albo wypełnionych po brzegi lodówek; w każdym jednak wariancie muszą to być produkty dopuszczone do kontaktu z żywnością i najlepiej wolne od BPA,
  • wypełnieniu – wkłady żelowe mogą być droższe, ale i dłużej trzymają niską temperaturę niż tańsze wkłady z wodą.

Jak długo mrozić wkłady do lodówki turystycznej?

Zastanawiasz się, ile czasu mrozić wkłady do lodówki turystycznej? Jeśli mają się dobrze sprawdzić przy chłodzeniu żywności i napojów, dobrze jest je zamrażać kilkanaście godzin. Często na opakowaniu jest napisane, jaki czas w zamrażarce powinien spędzić wkład według producenta. Z tego powodu zalecamy włożenie wkładów do zamrażarki wieczorem przed wyjazdem i wyjęcie ich rano, gdy spakujesz już sprzęt biwakowy i jedzenie do lodówki.

Jak przechowywać wkłady do lodówki turystycznej?

Wiele osób przechowuje nieużywane wkłady w szafkach, w chłodnym i ciemnym miejscu – i jest to prawidłowy sposób, o ile z wkładów korzystasz sporadycznie. Jeśli jednak są Ci potrzebne częściej, a zdarza się, że również w niespodziewanych sytuacjach, dobrze przechowywać je po prostu w zamrażarce.

To wszystko, jeśli chodzi o wkłady do lodówki turystycznej: ile mrozić, aby były skuteczne, jak je układać i jakie wybrać. Pamiętaj, że z nimi każdy wyjazd na piknik czy biwak będzie udany!

Przeczytaj także:

mężczyzna wyciągający pomidory z lodówki przenośnej

Jaką lodówkę turystyczną wybrać? Które parametry są ważne?

Lodówka utrzymująca niską temperaturę to dla wielu obowiązkowy element wyposażenia na kempingu. Sprawdź jaką lodówkę turystyczną wybrać.

Kobieta w kapeluszu turystycznym sięgająca do lunch boxa termicznej siedząc na kocu piknikowym obok torby termicznej

Jaka torba termiczna sprawdzi się najlepiej?

Torba termiczna – co to jest, jak o nią dbać, jak wybrać najlepszą? Poznaj zalety i działanie torby termoizolacyjnej!

rodzina siedząca przed namiotem

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

Rondel turystyczny ustawiony na palniku turystycznym w celu przyrządzenia kawy w górach

Kawa w plenerze: jak zaparzyć dobrą kawę w górach?

Kawa w plenerze: jak zaparzyć dobrą kawę w górach? Odkryj akcesoria turystyczne i sposoby na wyśmienitą kawę w podróży!

kobieta wędrująca z plecakiem w czapce z daszkiem

Jakie gadżety w góry wybrać? Akcesoria turystyczne na wyprawę w góry

Sprawdź, jakie gadżety w góry warto mieć w plecaku. Poznaj listę akcesoriów górskich i gadżetów turystycznych, które warto zabrać na wyprawę w góry