Myśliwy patrzący przez lornetkę

Kalendarz polowań – sprawdź okresy polowań na poszczególne zwierzęta

Jak wygląda kalendarz polowań? Czy różnią się one w zależności od kół łowieckich? Sprawdź, kiedy możesz polować na dane gatunki.

Jak wygląda kalendarz polowań? Czy różnią się one w zależności od kół łowieckich? Sprawdź, kiedy możesz polować na dane gatunki zgodnie z sezonem myśliwskim.

Kto reguluje kalendarz polowań na zwierzynę łowną?

Każdy myśliwy wie (a przynajmniej powinien wiedzieć), że nie na wszystkie gatunki zwierząt można polować bez żadnych ograniczeń. W niektórych przypadkach ochrona występuje w trakcie okresu godowego, w innych zaś przypadkach widełki czasowe regulowane są w inny sposób. Za tworzenie kalendarza polowań w głównej mierze odpowiedzialny jest Polski Związek Łowiecki, który co roku tworzy szczegółowe wytyczne, z którymi muszą liczyć się wszystkie osoby planujące polowanie.

Warto mieć na uwadze, że poszczególne koła łowieckie na danych terenach mogą wprowadzać pewne modyfikacje w zależności od stanu fauny na danym obszarze. Pojedyncze reguły mogą więc wyglądać inaczej na przykład na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, a inaczej na Podlasiu czy Podkarpaciu. Warto mieć to na uwadze przy wyborze miejsca do polowania. Niedostosowanie się do panujących przepisów może bowiem wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Myśliwi w trawie strzelający w kaczki

Przykłady z kalendarza polowań 2025 – okresy zezwoleń na przykładzie wybranych gatunków

Każdy gatunek, który nie znajduje się pod ścisłą całoroczną ochroną, posiada ramy czasowe, w których to możliwe jest polowanie. Czasami chodzi o walkę ze zwierzętami inwazyjnymi, w innych przypadkach może być to aspekt regulacji populacji na terenach obwodów łowieckich. Oto przykłady popularnych gatunków, które są częstymi celami myśliwych.

Sarna

W okresie godowym na ochronę mogą liczyć kozy i koźlęta – polować można na nie najpóźniej do 15 stycznia. Jeśli natomiast chodzi o kozły, czyli samce, początek okresu polowań przypada na kilka tygodni przed rozpoczęciem godów. Oto dokładny wykaz:

  • kozły (rogacze): 11.05.2025-30.09.2025,
  • kozy: 1.10.2025-15.01.2026,
  • koźlęta: 1.10.2025-15.01.2026.

Jeleń

W przypadku jeleni warto zwrócić baczną uwagę na rozróżnienie pomiędzy dwoma gatunkami: jeleniami szlachetnymi oraz jeleniami sika. W przypadku tych pierwszych, występujących od wieków na terenie Polski, okresy polowań wyglądają następująco:

  • byki: 21.08.2025-28.02.2026,
  • łanie: 01.09.2025-15.01.2026,
  • cielęta: 01.09.2025-28.02.2026.
Jelenie sika są natomiast gatunkiem inwazyjnym, sprowadzonym do Polski z Dalekiego Wschodu. Z tego powodu można na nie polować przez cały rok.

Dziki

Dzik

Polowanie na dziki może odbywać się przez cały rok.

Daniel

Kalendarz polowań myśliwskich na daniele wygląda niemalże identycznie, jak w przypadku jeleni. Jedyną kluczową różnicą jest dzień rozpoczęcia polowania na byki:

  • byki: 01.09.2025-28.02.2026,
  • łanie: 01.09.2025-15.01.2026,
  • cielęta: 01.09.2025-28.02.2026.

Muflon

Chociaż muflon znajduje się w Polsce pod ochroną prawną, można na niego polować w ściśle wydzielonych okresach. Wszystko z uwagi na fakt, że jest on gatunkiem obcym. Oto kalendarz polowań zbiorowych:

  • tryki: 01.10.2025-28.02.2026,
  • owce: 01.10.2025-15.01.2026,
  • jagnięta: 01.10.2025-15.01.2026.

Kuny

Kuny leśne i domowe są ogólnie objęte sezonem polowań od 1 września do 31 marca. Wyjątkiem są jednak tereny, na których występuje głuszec lub cietrzew. Na owych obszarach na kuny można polować przez cały rok.

Myśliwy celujący strzelbą o wschodzie słońca

Tchórze

Kalendarz łowiecki wygląda tak samo, jak w przypadku kun – okres od 1 września do 31 marca z wyjątkiem terenów bytowania głuszca i cietrzewia.

Norki amerykańskie

Przy ustalaniu terminarza polowań na norki amerykańskie nie ma większych problemów – trwa on od 1 lipca do 31 marca z paroma wyjątkami. Odłów całoroczny występuje na terenach, gdzie występuje głuszec i cietrzew, a także na terenach, gdzie występują stawy hodowlane.

Oczywiście lista zwierząt, na które można polować, jest o wiele dłuższa. Borsuki, lisy, szakale, gęsi gęgawy, zbożowe i białoczelne, kuropatwy, bażanty czy zające – grupa gatunków jest naprawdę obszerna. Przed wyruszeniem na polowanie warto sprawdzić szczegółowe okresy polowań Polskiego Związku Łowieckiego lub koła, które jest odpowiedzialne za tereny łowieckie, na których polujesz.

Przeczytaj także:

Zając

Polowanie na zające krok po kroku – zasady, metody

Polowanie na zające krok po kroku: zasady, metody. Odkryj zasady polowania na zające w Polsce. Poznaj skuteczne metody na tę zwierzynę.

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!

mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

Mężczyzna szykujący się na polowanie

Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jakie są najlepsze latarki dla myśliwych? Jakie Myśliwskie latarki ręczne wybrać? Które pomogą znaleźć zwierzynę po zmroku?

mężczyzna w odzieży myśliwskiej trzymający lornetkę

Polowania w Polsce na dziki i inne zwierzęta

Polowania w Polsce są wciąż popularnym sportem. Sprawdź w artykule, jakie są warunki wykonywania polowania na dziki, jelenie i inne zwierzęta!