Kamper w górach

Karawaning – co to? Czy caravaning jest dla ciebie?

Karawaning to sposób podróżowania, który przyciąga do siebie naprawdę wiele osób. Lubisz podróżować? Sprawdź, czy taki typ turystyki jest dla ciebie!

Karawaning to sposób podróżowania, który przyciąga do siebie naprawdę wiele osób. Lubisz podróżować? Sprawdź, czy taki typ turystyki jest dla ciebie!

Czym jest karawaning?

Podróżować można na naprawdę wiele sposobów. Wiele osób korzysta z wygody, jaką dają samoloty, inni natomiast ruszają w drogę swoimi samochodami, co daje sporo wolności. Nic jednak nie równa się z poziomem niezależności, jaki daje własna przyczepa kempingowa. Tym właśnie jest karawaning – to forma turystyki, która opiera się na poruszaniu się z pomocą niezależnych kamperów i przyczep zamocowanych do samochodów.

Ta metoda pozwala stworzyć podróżnikowi swój własny, mobilny dom na kółkach. Karawaning w Polsce może pochwalić się coraz większą rozpoznawalnością – pozwala to bowiem na podróżowanie na własnych warunkach, we własnym tempie i własnymi ścieżkami. To świetna propozycja dla osób, które kochają wolność, lubią wypoczynek na łonie natury, a eskapada na kołach wywołuje u nich ekscytację.

By jeździć kamperem, konieczne jest oczywiście posiadanie właściwego prawa jazdy. Do prowadzenia kampera o masie do 3,5 tony lub zestawu samochód + przyczepa (gdzie łączna masa nie przekracza 3,5 tony) wystarczy prawo jazdy kategorii B. Co w innych przypadkach?

  • Zestaw samochód + przyczepa cięższa niż 3,5 tony: konieczne prawo jazdy kat. B+E.
  • Zestaw samochód + przyczepa cięższa niż 3,5 tony, ale nie cięższy niż 4,25 tony: wymagany kod B96 do prawa jazdy kat. B.
  • Kamper cięższy niż 3,5 tony: konieczne prawo jazdy kat. C

Przyczepy kempingowe zaparkowane na kempingu

Czym cechuje się świat caravaningu? Zalety i wady

Karawaning to unikalny sposób podróżowania. Czy taka opcja jest dla ciebie? Poznaj plusy i minusy tego typu turystyki!

Zalety karawaningu

  • Całkowita niezależność pod kątem planu i długości podróży.
  • Swoboda dotycząca noclegu – wystarczy znaleźć odpowiednie pole lub parking dla kempingów, bez potrzeby szukania hoteli i dostosowywania się do ich warunków zameldowania.
  • Odkrywanie zakątków, do których trudno dostać się ze zorganizowanymi wycieczkami.
  • Możliwość wykonywania postojów w interesujących miejscach i zwiedzania ich w dowolnym tempie.
  • Możliwość poznawania nowych ludzi po drodze.
  • Świetna opcja dla rodzin z dziećmi, jeśli dostosuje się kampera pod potrzeby noclegowe wszystkich osób.
  • Kupno własnego kampera, choć początkowo kosztowne, w dłuższej perspektywie może okazać się ekonomicznym wyborem dla częstych podróżników, eliminując koszty hoteli.

Kamper na tle jeziora

Wady karawaningu

  • Wysoki koszt wynajmu, jeśli nie posiadasz własnej przyczepy lub kampera.
  • Konieczność dokładnego dbania o stan techniczny pojazdu nawet wtedy, gdy nim nie podróżujesz – musi on bowiem przechodzić regularne przeglądy techniczne.
  • Codzienne wielogodzinne podróże za kółkiem mogą być męczące dla kierowcy.
  • Mniejsza liczba udogodnień niż w przypadku noclegu w hotelu czy apartamencie.
  • Konieczność zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt do biwakowania, zestawy naprawcze do kampera, a także kosmetyki, w tym ochronę przeciwsłoneczną, i prowiant.
  • Nie w każdym państwie można nocować w dowolnym miejscu – w wielu przypadkach konieczne będzie opłacenie miejsca na polu biwakowym.

Dla kogo karawaning? Kto odnajdzie się w takim typie podróżowania?

Caravaning polski i zagraniczny przyciąga do siebie coraz większą liczbę fanów. Kto jednak odnajdzie się w takim typie podróży? Przede wszystkim osoby, które nie potrzebują wielu wygód, a którym wystarczy miejsce do spania, przechowania swoich rzeczy i przygotowania podstawowych potraw. Chociaż większość kamperów i przyczep oferuje podstawowe udogodnienia sanitarne, na polach kempingowych zawsze dostępne są ogólnodostępne łazienki i prysznice.

Ten typ podróży pokochają miłośnicy wolności, którzy lubią częste postoje na łonie natury lub chcą zobaczyć po drodze jak najwięcej, przy okazji nierzadko z niej zbaczając. Odpowiednio wyposażony kamper będzie również przyjazny także dla dzieci. Dzięki temu możecie całą rodziną odkrywać nowe kraje lub regiony!

Jak wejść do świata karawaningu? Jak poznać innych entuzjastów?

Polski karawaning jest środowiskiem dość otwartym na nowe osoby. Takie organizacje, jak Centrum Entuzjastów Caravaningu, Polska Federacja Campingu i Caravaningu czy SPGC to świetne miejsca, dzięki którym rozpoczęcie przygody z takim typem podróżowania będzie o wiele prostsze i bardziej przyjazne.

Możesz także rozejrzeć się za wyjątkowymi eventami takimi jak Warsaw Caravaning Festival. Na tych targach można nie tylko poznać nowości z branży, ale również poznać ciekawych ludzi, którzy z pewnością odkryją przed tobą rąbek tego świata. Jeśli więc chcesz się wyposażyć w turystyczny sprzęt, odpowiedni wóz czy garść przydatnej wiedzy, opcji w Polsce zdecydowanie jest pod dostatkiem!

Przeczytaj także:

Podróż kamperem do Włoch. Jak jechać do Włoch kamperem?

Podróż kamperem do Włoch. Jak jechać do Włoch kamperem?

Planujesz podróż kamperem do Włoch? Sprawdź, jak zorganizować niezapomnianą wyprawę do Włoch kamperem. Odkryj uroki Italii!

mężczyźni siedzący na krzesłach turystycznych obok zaparkowanych kamperów

Pierwsza podróż kamperem – wszystko o podróżowaniu kamperem

Podróżowanie kamperem to wielka przygoda. Zdecyduj, jakie wyposażenie zabrać i przygotuj się do podróży kamperem.

kampery zaparkowane w plenerze

Gdzie warto pojechać kamperem w Polsce?

Podróż kamperem po Polsce – gdzie warto pojechać kamperem? Góry, morze, jezioro, lasy – mamy 4 ciekawe pomysły na wyjazd w Polsce.

Przyczepa kempingowa zaparkowana w plenerze

Jak urządzić przyczepę kempingową i poczuć się jak w domu?

Podróżowanie kamperem to ciekawy pomysł na urlop. Jakie akcesoria wybrać? Jak urządzić przyczepę kempingową? Sprawdź nasze porady!

Znajomi przygotowujący posiłek przy użyciu kartusza gazowego siedząc przed namiotem w górach

Jaki kartusz gazowy wybrać i założyć do kuchenki turystycznej?

Kartusz gazowy przyda się pod namiotem, w czasie podróży kamperem, czy podczas wypraw trekkingowych. Jaki kartusz do kuchenki wybrać? Sprawdź!