zawodnicy grający w lacrosse na boisku

Lacrosse — zasady gry. Na czym polega ta dyscyplina?

Lacrosse to dyscyplina, która polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika, za pomocą specjalnej rakiety. W Kanadzie jest sportem narodowym.

Lacrosse, czyli dyscyplina pochodząca z Ameryki Południowej, a w Kanadzie uważana za letni sport narodowy — przypomina nieco hokeja na lodzie, chociaż rozgrywki mają inne zasady. Zawodnicy muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika za pomocą specjalnego kija do lacrosse wyposażonego w charakterystyczną siateczkę. Jaka jest historia lacrosse i na czym dokładnie polegają zasady gry? Odpowiadamy.

Lacrosse — historia sportu

Dyscyplina była uprawiana dawniej przez Indian, ale wówczas drużyna składała się z kilkuset zawodników, a boisko było ogromne, bowiem jego długość dochodziła nawet do kilku kilometrów. Dawniej nie używano bramek ani ochraniaczy, a mecz trwał nawet kilka dni i bynajmniej nie chodziło w nim o rywalizację, a raczej naukę współzawodnictwa. Indianie traktowali ten sport jako element codzienności i sposób na rozrywkę, co w obecnych czasach jest właściwie nie do pomyślenia. Na przestrzeni lat lacrosse uległo wielu modyfikacjom, a w Europie pojawiło się w XVII w., kiedy to francuscy misjonarze osiedlili się w Quebeck (lacrosse po francusku oznacza "zakrzywiony kij"). Ostateczne zasady ustalono w XIX wieku, a sama gra stawała się coraz mniej brutalna. Obecnie sport ten jest popularny głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie i podziwiamy go w zupełnie innym wydaniu (ilość zawodników biorących udział w meczu, drastycznie zmalała). Jedna zasada pozostała bez zmian — zawodnik musi użyć swoich sportowych umiejętności, aby umieścić za pomocą specjalnej rakiety piłkę w bramce przeciwnika.

Odmiany lacrosse

Męska odmiana lacrosse — rozgrywki mają miejsce na dużym boisku i nazywamy je field lacrosse. W meczu bierze udział dziesięciu zawodników z każdej drużyny: jeden bramkarz, trzech obrońców oraz trzech pomocników. Czas gry wynosi 60 minut i składa się z czterech kwart po 15 minut. Każdy gracz ma obowiązek zakładania ochraniaczy, ponieważ dyscyplina ta jest dosyć brutalna i może zakończyć się nieprzyjemną kontuzją. Boisko do lacrosse ma wymiary ok. 55 × 100 metrów i podzielone jest na obszar obrony, ataku oraz skrzydłowego.

Lacrosse kobiet — kontakt fizyczny jest o wiele mniejszy, przez co kobiety nie muszą mieć na sobie dużej ilości ochraniaczy, jedynie ochraniacze na zęby i gogle. Chociaż podczas kobiecych rozgrywek nie ma dużej brutalności, to nadal zdarzają się kontuzje. Zasady zabraniają agresywnych ataków na ciało, a zawodniczki grają w spódniczkach. Na boisku znajduje się: 5 pomocniczek, 3 obrończynie i 1 bramkarka. Mecz trwa zegarową godzinę i podzielony jest na połowy - 30 minut każda. Zawodniczki mogą otrzymać podczas gry zieloną, żółtą lub czerwoną kartkę, np. za niesportowe zachowanie. Żeńskie lacrosse zostało wprowadzone w 1890 roku w Szkocji.

Box lacrosse — halowa odmiana tej dyscypliny, spopularyzowana w Kanadzie w 1931 roku. Na boisku halowym rozgrywany jest mecz, w którym bierze udział 6 zawodników. To, co różni box lacrosse od zwykłego lacrosse, to fakt, że w pierwszym przypadku — dopuszczalne są bójki. I chociaż zawodnicy dostają za nie kilkuminutowe kary, to mogą ponownie wrócić na boisko. W przeciwieństwie do standardowego lacrosse na trawie, zawodnicy muszą mieć większą ilość zabezpieczeń: oprócz kasku i rękawic, wymaga się ochraniaczy na ramiona, łokcie i nerki. Również bramkarz wyposażony jest w sprzęt chroniący jego górną część ciała oraz golenie. Ponadto zawodnicy mogą korzystać tylko z długich kijów, które mają długość od 1 do 1,2 metrów.

Intercrosse — bezkontaktowy sport drużynowy, w którym używa się plastikowego kija bez siateczki, w której można trzymać piłkę (jest ona większa od standardowej i pusta w środku). Na boisku jest pięciu zawodników, a pole do gry ma wymiary 20 × 40 metrów. Mecz intercrosse może być rozgrywany zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu. Ta odmiana jest świetną aktywnością fizyczną dla młodych osób, które zastanawiają się nad profesjonalnym uprawieniem lacrosse.

kij do gry w lacrosse

Lacrosse — zasady gry

Drużyna lacrosse składa się z 10 zawodników, wśród których wymieniamy: 3 atakujących, 3 pomocników, 3 obrońców oraz bramkarza. Zmiany zawodników mogą być dokonywane, ale bez przerywania meczu, a zawodnik, który zszedł z boiska, może na nie ponownie wrócić. Ponadto charakterystycznym aspektem jest ustawienie graczy. W trakcie meczów na połowie przeciwnika powinno znajdować się trzech graczy, a na własnej połowie czterech, a jeśli zawodnicy złamią tę zasadę, sędzia może uznać, że doszło do spalonego.

Każdy gracz musi mieć kij o długości 1 - 1,5 m, który może różnić się w zależności od pozycji zawodnika. Mogą być dwa rodzaje kijów: dłuższy (long cross) dla obrońcy oraz krótszy (short crosse) dla atakującego. Bramkarz może mieć kij o takiej samej długości. Lacrosse to sport kontaktowy, dlatego zawodnicy muszą mieć na sobie kask, ochraniacze oraz rękawice.

Gra zespołowa polega na łapaniu piłeczki z trawiastego podłoża do siatki znajdującej się na końcu kija, a potem umieszczeniu jej w bramce przeciwnika. Piłkę produkuje się z kauczuku i może mieć ona kolor biały, żółty lub pomarańczowy, a jej średnica w obwodzie wynosi ok. 20 cm. Gracze podają piłkę między sobą, rzucając ją. Podczas rozgrywek dopuszczalne jest zakrywanie piłki rakietą, ale pod warunkiem, że zawodnik nie przegrywa w ten sposób meczu. Lacrosse wymaga  dobrej kondycji fizycznej, ponieważ mecz jest bardzo intensywny, a dodatkowe obciążenie, jakim są ochraniacze — wymagają dużo siły. Pole bramkowe to okrąg, na którym z piłką może znajdować się jedynie bramkarz, a zawodnicy drużyny broniącej mogą poruszać się po tym obszarze, ale wyłącznie bez piłki.

Mecz trwa 60 minut i podzielony jest na cztery kwarty po 15 minut, chociaż w niektórych ligach można spotkać kwarty dwunastominutowe, a nawet dwudziestominutowe, np. w Polsce. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, a jeśli dojdzie do remisu, to odbywa się dogrywka. Nad przebiegiem zasad czuwa Międzynarodowa Federacja Lacrosse.

Przewinienia w grze

Jak już wyżej wspomnieliśmy, gra polega na podawaniu między sobą piłki, tak żeby trafiła ona do bramki rywala. Odebranie piłki może wydawać się trudne, ale podczas gry dopuszcza się atak kijem na przeciwnika, lecz tylko w momencie, gdy posiada on piłkę. W trakcie rozgrywek może dojść do przewinień zawodników, które sędzia kara zejściem z boiska do końca meczu lub czasowym wyłączeniem go z gry (od 30 sekund). Istnieją dwa rodzaje przewinień: przewinienia osobiste, za które zawodnik może spędzić na ławce kilka minut lub techniczne, które wiążą się z gorszymi konsekwencjami.

Przewinienia osobiste to między innymi:

bezpodstawne używanie przemocy, np. uderzenie rywala poniżej pasa lub przeciwnika bez piłki,

źle dobrana rakieta (np. za długa),

źle dobrany sprzęt sportowy (w tym brak ochraniaczy, nieodpowiednie rękawice i ochraniacze na zęby),