Mężczyzna w odzieży moro w środku lasu

Jaki kamuflaż do polskiego lasu – sztuka kamuflażu

Jak skutecznie wtopić się w teren – sztuka kamuflażu w polskim lesie. Sprawdź, jak się kamuflować i jakie są rodzaje kamuflażu.

Dobór odpowiedniego kamuflażu pozwoli na skuteczne ukrycie się w terenie. Istnieją różnorodne barwy maskujące mundurów, dopasowane do klimatu i flory danego regionu tak aby znacząco zwiększyć szansę pozostania niewidocznym podczas gry zespołowej ASG, survivalu, polowania czy działań wojskowych. Sprawdź, czym jest kamuflaż, jakie są jego rodzaje i który z nich nadaje się na odzież do lasów w Polsce.

Co to znaczy kamuflaż?

W survivalu kamuflaż jest techniką maskowania w terenie. Jego celem jest ukrycie sylwetki człowieka, pojazdu czy innego obiektu poprzez upodobnienie go do otoczenia. Wiele osób utożsamia go z klasycznym pierwszym wzorem khaki – przybrudzonym ciemnozielonym odcieniem z domieszką brązu i szarości, pozwalającym się kamuflować w terenach leśnych.

W kamuflażu często korzysta się z odpowiednio dobranych barw maskujących wojskowych, printów i materiałów, które pozwalają konturom na wtapianie się w tło. Do tego istotna jest wiedza o warunkach i florze panującej w danym terenie. W ten sposób bazuje się na niej, przez co łatwiej zaprojektować umundurowanie i dopasować kolorystycznie odcienie i printy, aby pozostawać całkowicie niewidocznym.

Mężczyzna w odzieży moro z plecakiem i lunetą w rękach chodzący po lesie

Rodzaje kamuflaży do polskiego lasu

W zależności od pory roku polskie lasy będą zmieniały się pod względem kolorystyki. Dlatego wybierając kamuflaż, warto go delikatnie modyfikować, aby dopasować się do panujących barw. Wiosną i latem dominują intensywne zielenie i brązy, natomiast jesienią królują kolory oliwkowe, brązowe, żółte oraz czerwone z odcieniami szarości.

W polskich lasach głównie warto stawiać na printy zawierające ciemną zieleń, brązowy, oliwkowy, czarny, beż i jasny brąz, aby skutecznie wtopić się w teren. Powinno się unikać kamuflaży o jaskrawych barwach, wysokim kontraście i dużych plamach. W polskim naturalnym środowisku będą się one wyróżniać ze względu na raczej stonowane i podobne barwy występujące we florze.

Uniwersalne wzory kamuflażu w survivalu

Na świecie wyróżnia się wiele różnorodnych kamuflaży, które projektowane są z myślą o siłach policyjnych i paramilitarnych w konkretnym środowisku oraz zastosowaniu. Jednak wiele z nich nada się także do polskiego lasu:

  • Wzór Pantera (Wz. 93) jest standardowym polskim kamuflażem Sił Zbrojnych RP, wprowadzony do powszechnego użytku w 1993 roku. Został opracowany w Polsce z myślą o lasach Europy Środkowej. Składa się z ciemnozielonych, brązowych oraz czarnych plam na oliwkowym tle, przez co sprawdza się głównie w gęstym gąszczu, w którym trudno go wykryć,
  • Multicam, czyli uniwersalny kamuflaż używany przez armie na całym świecie. Należy do wielośrodowiskowych printów, które nie nadają się do polskiej flory przez cały rok, ale można go wykorzystać w suchych rejonach czy wiosną,
  • US Woodland, dosyć stary, ale popularny print sił zbrojnych USA, zawierający duże plamy zieleni, brązu i czerni, nadający się do polskiego środowiska naturalnego głównie latem,
  • Fiński Kamuflaż M05, który charakteryzuje się małymi i nieregularnym schematem rozmieszczenia plam w odcieniach zieleni, brązu i czerni. Jego leśny wariant współgra z polskim lasem.

Mężczyzna ubrany w odzież moro trzymający lornetkę w rękach

Porównanie kamuflaży – rodzaje maskowania

Jakie wzory maskujące będą skuteczne i praktyczne w polskich lasach? W takich warunkach sprawdzą się przede wszystkim kamuflaże o stonowanych i naturalnych barwach, które nadają się do zmiennej, ale gęstej roślinności. Z dostępnych opcji Wz. 93 Pantera będzie więc niezwykle funkcjonalną opcją. Wtapia się bowiem w otoczenie zarówno latem, jak i jesienią.

Drugą pozycję stanowi kamuflaż fiński, który, chociaż posiada drobniejszy print i głębsze barwy radzi sobie w naszym podobnym klimacie i nada się dla snajperów potrzebującej maksymalnej dyskrecji.

Multicam, który jest uniwersalnym i wszechstronnym w użyciu printem będzie gorzej radził sobie w polskich lasach ze względu na jasnobeżowe tło, kontrastujące z ciemniejszą roślinnością, szczególnie w lecie czy głębszym lesie.

Jak zrobić kamuflaż snajperski?

Jeśli szukasz nie tylko sposobu na ukrycie sylwetki, ale potrzebujesz maksymalnego maskowania snajperskiego podczas polowań czy innych działań, z łatwością możesz własnoręcznie przygotować taki element

1. Zacznij od postawy – starej siatki masującej, kurtki czy kombinezonu.
2. Potnij kawałki materiału w paski w barwach zieleni, brązu, oliwki czy czerni. Możesz użyć do tego starych ubrań czy bawełnianych szmatek.
3. Kawałki tkaniny przywiąż do siatki lub kurtki, tworząc nieregularne kształty, które rozbijają wygląd sylwetki.
4. Warto dołożyć do nich naturalne elementy takie jak gałązki, liście czy trawę z danego terenu na czas użytkowania, aby lepiej wtopić się w tło.
5. Istotne jest to, aby strój był komfortowy oraz w miarę cichy podczas poruszania się. Nie powinien głośno szumieć czy krępować ruchów.

Odpowiednio dobrany kamuflaż może zdecydować o powodzeniu danego działania w terenie. Niezależnie od celu i zastosowania znajomość różnych rodzajów kamuflażu i ich dopasowania do środowiska oraz sposobu wykonania własnego stroju, może znacznie zwiększyć szansę na skuteczne ukrycie się podczas trekkingu w polskim lesie. Chociaż możesz skorzystać z kamuflażu uniwersalnego, warto znać wersje, które będą miały większą skuteczność.

Przeczytaj także:

mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!

Mężczyźni chowający do pokrowca kuszę do łowiectwa podwodnego po udanym polowaniu

Jaka kusza do łowiectwa podwodnego? Wybieramy kuszę na ryby

Podwodne polowanie na ryby to ekscytujące doświadczenie. Jaką kuszę do łowiectwa podwodnego wybrać? Gumową czy pneumatyczną? Sprawdź!

Mężczyzna szykujący się na polowanie

Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jakie są najlepsze latarki dla myśliwych? Jakie Myśliwskie latarki ręczne wybrać? Które pomogą znaleźć zwierzynę po zmroku?

Mężczyzna i kobieta patrzący na mapę aby znaleźć wyjście z lasu

Jak nie zgubić się w lesie? Podstawowa wiedza

Gęsty las to czasami labirynt, który zdaje się nie mieć wyjścia. W tym tekście podpowiadamy wam, jak nie zgubić się w lesie.