Wimpel na maszcie

Wimpel – czym jest i jak działa wskaźnik kierunku wiatru?

Wimpel – żeglarstwo. Czym jest wskaźnik kierunku wiatru na jachcie i jak działa? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Jeśli często żeglujesz, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który Ci w tym pomoże. Takim sprzętem jest na przykład wimpel. Żeglarstwo jako dziedzina zupełnie zależna od podmuchów wiatru wymaga zastosowania wskaźnika jego kierunku.

Co to jest wimpel?

Wimpel jachtu to nic innego jak wskaźnik kierunku wiatru pozornego wykonany w formie chorągiewki z lekkiego materiału, zaczepionej na specjalnym maszcie. Można wykorzystać wimpel w żeglarstwie, jak również w innych sportach na przykład lotnictwie, gdzie ma dokładnie takie samo zastosowanie. Na jachtach wimpel stanowi osprzęt żeglarski.

Wimpel wskaźnik kierunku wiatru

Jak działa wimpel jachtu i jak go czytać?

Na początku, aby zrozumieć, jak działa wimpel, trzeba dobrze zrozumieć, co określa. Wiatr pozorny jest to wypadkowa wiatru rzeczywistego (czyli tego, który jest podyktowany warunkami atmosferycznymi) oraz wiatru własnego, który wywołuje sam jacht podczas poruszania się. Ten drugi jest zawsze przeciwny do kierunku, w którym płynie jednostka żaglowa, a jego siła i kierunek są zmienne, bo bezpośrednio zależą od:

  • prędkości jachtu,
  • kursu jachtu,
  • siły wiatru.
Wiatr pozorny ma duże znaczenie zarówno dla nawigacji żeglarskiej, jak i kolejnych ruchów, które wykonujesz na pokładzie. Pozwala Ci stwierdzić:
  • jak dobierać żagle,
  • skąd wieje wiatr na linii startowej,
  • jak bezpiecznie poruszać się przy silnych podmuchach wiatru rzeczywistego.

Wimpel to kawałek materiału, który przyczepia się do masztu, aby określić, jaki jest wiatr pozorny. Warto pamiętać, że znacznikiem wiatru rzeczywistego mogą być tylko chorągiewki na lądzie albo kierunek układania się fal na wodzie. Wimpel to łatwy w obsłudze i zrozumiały wskaźnik, który uzupełnia bardziej skomplikowane sprzęty takie jak na przykład wiatromierze żeglarskie.

Jak zbudować wskaźnik kierunku wiatru?

Wimpel z powodzeniem możesz kupić w sklepie żeglarskim, który jest dobrze wyposażony. Jednocześnie możesz też wykonać go samodzielnie. Jego łatwiejszą wersją jest icek, który stanowi kawałek taśmy z lekkiego materiału – na przykład magnetofonowej. Icek jachtu przyczepiany jest bezpośrednio do want. 

Wimpel jachtu może mieć właściwie dowolny kształt, byle by był wykonany z lekkiego i powiewającego na wietrze materiału. Zazwyczaj stosuje się kształt proporczyka, bo jest najbardziej uniwersalny. Wystarczy, że przymocujesz go do patyczka lub bezpośrednio do masztu tak, aby mógł powiewać i zmieniać kierunek wraz z wiatrem i gotowe!

Wimpel to jeden z najstarszych i najprostszych wskaźników żeglarskich. Stanowi wsparcie przy rejsach i zapewnia bezpieczeństwo podczas manewrów.

Przeczytaj także:

Kobieta pływająca na jachcie

Czy można pływać na jachcie lub motorówce bez patentu?

Uprawnienia motorowodne pozwalają na prowadzenie motorówki lub jachtu. Kiedy pływanie bez patentu jest dozwolone, kiedy potrzebne są uprawnienia?

Marina z lotu ptaka

Mariny w Polsce – ile kosztują i które są największe?

Mariny w Polsce: poznaj koszty i największe porty! Infrastruktura wodna, przystanie morskie i bazy dla żeglarzy. Gdzie znajdziesz idealny port w Polsc

Mężczyzna w kamizelce ratunkowej sterujący jachtem

Skipper – kto to i czym się zajmuje? Jak zostać skipperem!

Skipper – czym się zajmuje? Jak zostać skipperem! Dowiedz się, kim jest skipper, jak nim zostać i jakie ma obowiązki. Poznaj tajniki tego zawodu!

Dwoje ludzie w kapokach płynących żaglówką

Jak trymować żagle na jachcie? Poradnik dla żeglarzy

Odkryj, jak trymować żagle na jachcie, aby płynąć szybciej. Poznaj techniki ustawiania żagli, które pomogą Ci w żeglarstwie

Kobieta sterująca łodziom z ludźmi na pokładzie

Na czym polega refowanie żagli? Kiedy i jak zrefować żagle?

Refowanie żagli to kluczowa umiejętność każdego żeglarza. Dowiedz się, na czym polega refowanie, kiedy je przeprowadzać i jak bezpiecznie płynąć