Ludzie w kaskach w okularach i w odzieży rowerowej jadący rowerami

Rower czasowy a szosowy

Szykujesz się na triathlon, a może szukasz niezawodnego roweru do jazdy na czas? Zobacz, czym różni się rower czasowy od szosowego.

Zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem lub triathlonem? A może szukasz nowego roweru do swojej aktywności? Zobacz, czym różni się rower czasowy a szosowy, i który będzie bardziej efektywny podczas zawodów. Sprawdź, kiedy warto wybrać model czasowy, a kiedy lepiej pozostać przy szosówce.

Co to jest rower czasowy?

Rower czasowy – „koza” – to specjalistycznie zaprojektowany typ roweru do jazdy na czas. Ma stawiać minimalny opór powietrzu, tak aby efekty pedałowania były maksymalnie duże zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Jego aerodynamiczna konstrukcja pozwala osiągać duże prędkości przy przyjęciu prawidłowej, wysuniętej do przodu pozycji.

Kluczowe elementy, które charakteryzują rower czasowy to:

  • specjalna nakładka na kierownicę – lemondka – umożliwiająca oparcie się, przez co przyjęcie aerodynamicznej pozycji,
  • węższa rama i mniejsza odległość między siodełkiem a kierownicą w porównaniu do szosówki,
    specjalne profile rur, poprawiające przepływ powietrza,
  • koła o wysokim stożku.
Rower czasowy sprawdzi się na dystansach, podczas których będziesz w stanie wytrzymać w niskiej pozycji aero. Będzie wymagać odpowiedniego przygotowania oraz treningów, które wzmocnią chwyt i sylwetkę.

Zakup takiego modelu może wiązać się z inwestycją. Jeśli jednak regularnie startujesz w zawodach czasowych czy triathlonie, warto postawić na wersje rowerów nastawione na walkę o każdą sekundę. Jest więc to dosyć specjalistyczny sprzęt, pozwalający jednak na kolejne wyzwania treningowe oraz rozwój swojej wytrzymałości fizycznej.

Kobieta w kasku jadąca na rowerze czasowym

Czym jest rower szosowy?

Szosowy rower to z kolei klasyczny model zaprojektowany do jazdy po utwardzonych drogach na długich dystansach. Posiada lekką ramę, cienkie opony i kierownicę, która pozwala na przyjęcie aerodynamicznej pozycji. Jest to więc przede wszystkim uniwersalna i wszechstronna opcja, nadająca się szczególnie dla początkujących kolarzy.

Kierownica szosówki pozwala na lepszą kontrolę przy dynamicznej jeździe, dzięki czemu będziesz czuć się nie tylko wygodniej, ale i bezpieczniej. Jest elastyczny podczas jazdy i sprawdzi się także przy dużej liczby skrętów czy gorszej jakości asfaltu.

Rower czasowy a szosowy

Porównując rower szosowy i czasowy, należy mieć na uwadze swoje indywidualne potrzeby, komfort oraz cele sportowe.

Rower czasowy w porównaniu do szosowego wymusza bardziej pochyloną, zwartą pozycję, a zmiana na wyższą nawet na chwilę znacznie może wpływać na nim na wynik czasowy przejazdu. W obu rowerach używa się nakładek na kierownicę, umożliwiającą wsparcie na przedramionach, jednak szosówka posiada lepszą kontrolę na zakrętach w porównaniu do sztywnej czasówki.

To, co wyróżnia rower czasowy to aerodynamiczna budowa, która stanowi przewagę głównie na prostych i płaskich odcinkach drogi. Na górzyste drogi bardziej praktycznym wyborem będzie szosówka. Warto wybrać ją także jeśli wciąż rozwijasz swoją technikę jazdy. W ten sposób łatwiej będzie później ewentualnie przesiąść się na wersję czasową.

Mężczyzna w kasku i w odzieży rowerowej jadący rowerem

Jak wybrać rower triathlonowy?

Rower czasowy a triathlonowy nie oznacza zawsze tego samego. Chociaż wiele osób zajmujących się zarówno zawodowo, jak i amatorsko kolarstwem wybiera właśnie czasówki, to powstają także specjalistyczne rowery triathlonowe na potrzeby tych zawodów. Posiada minimalnie inną pozycję, która jeszcze bardziej niż w czasówkach pomaga zachować siłę w nogach na późniejszy bieg. Rower triathlonowy posiada do tego specjalne miejsca na żele energetyczne, bidon i inne akcesoria przydatne podczas zawodów.

Jeśli więc szykujesz się na triathlon, warto wypróbować klasyczne czasówki, jak i wersje specjalnie tworzone pod zawody. Niektórzy decydują się także na startowanie w wyścigu na szosówkach, które przy odpowiednim przygotowaniu, także mogą osiągać wysokie wyniki.

Rower do triathlonu – podsumowanie

W jeździe na rowerze liczy się każda sekunda, dlatego wybór funkcjonalnego modelu na zawody ma dla wielu osób ogromne znaczenie. W zależności od swoich indywidualnych potrzeb będziesz mógł postawić na inny model. Dla osób ćwiczących swoją technikę sprawdzi się uniwersalny rower szosowy, jeśli jednak szuka się bardziej specjalistycznego modelu na pokonywanie szybko płaskich tras, rower czasowy to bezkonkurencyjna opcja. Pamiętaj, że subtelne różnice mogą zrobić różnicę dla twojego wyniku, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, które model odpowiada danym potrzebom i celom sportowym.

Przeczytaj także:

Mężczyźni jadąćy na rowerach w kaskach i w odzieży rowerowej

Rower triathlonowy a szosowy – jaki wybrać?

Rower triathlonowy a szosowy – jaki wybrać na początek? Sprawdź, co sprawdzi się dla osoby startującej w triathlonie.

Rowerzysta w kasku jadący rowerem w terenie

Karbonowy gravel czy szosa? Jaki rower do jazdy endurance?

Gravel czy rower szosowy? Sprawdź, który rower lepiej sprawdzi się na szosie, szlaku i w jeździe endurance. Poznaj różnice w geometrii obu rowerów!

Mężczyzna w kasku rowerowym w okularach i z kominem zasłaniającym usta

Kaski rowerowe szosowe i gravel – polecane modele

Zastanawiasz się, jaki kask rowerowy szosowy lub gravel wybrać? Sprawdź nasz ranking kasków rowerowych.

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach i okularach rowerowych

Jaki rower szosowy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Tak zwana szosówka to bardzo popularny sprzęt treningowy. Jaki rower szosowy wybrać na początek? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Kobieta w kasku rzucająca mężczyźnie w kasku siedzącemu na rowerze suplement do wypicia

Triathlon – sport wytrzymałościowy – suplementacja dla triathlonisty

Suplementy na start dla triathlonisty. Czy kreatyna jest potrzebna, aby trening do triathlonu był efektywny? Plan treningowy i regeneracja – co się pr