Rodzina na pikniku w lesie

Co na komary dla dzieci? Poznaj bezpieczne preparaty i metody

Co wybrać na komary dla dzieci w różnym wieku? Jakie preparaty sprawdzą się u najmłodszych? Czy profilaktyka jest ważna? Sprawdź!

Swędzące ukąszenia komarów i bzyczenie koło ucha irytuje nie tylko dorosłych. Z uciążliwą obecnością owadów powinni radzić sobie również najmłodsi, którzy chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jak zapewnić im więcej beztroskiej zabawy? Co przeciw komarom dla dzieci sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru odpowiednich metod ochrony.

Co stosować u dzieci na komary – preparaty, olejki, spraye?

Ochrona przed uciążliwymi komarami jest ważna ze względu na kilka powodów. Choć ukąszenia tych owadów w Polsce same w sobie nie są niebezpieczne, związany z nim obrzęk powoduje dyskomfort. Dzieci – zwłaszcza te młodsze – rzadko potrafią powstrzymać się przed drapaniem podrażnień, co prowadzi często do poważniejszych konsekwencji.

Maluch doświadczający bólu i swędzenia skóry nieświadomie utrudnia proces gojenia się bąbli. W szybkim czasie zwykłe ukąszenie może stać się ranką, od której jest już tylko krok do zakażenia i stanu zapalnego. Z tego powodu warto dowiedzieć się, co jest dobre na komary dla dzieci.

Zapoznasz się z preparatami pod wieloma postaciami. Zainteresowaniem rodziców cieszą się choćby spraye, produkty typu roll-on czy balsamy z dodatkiem olejków roślinnych o działaniu odstraszającym owady. W każdym przypadku ważna będzie aplikacja – niektóre nałożysz bezpośrednio na skórę, unikając okolic twarzy i dłoni, innymi preparatami na komary dla dzieci spryskasz odzież. Wybierz rozwiązanie, które uważasz za praktyczniejsze.

Spotkasz się z różnymi repelentami, których producenci obiecują skuteczną ochronę. Jednak kluczowe jest dopasowanie produktu do wieku pociechy. Niektóre z substancji czynnych (DEET, ikarydyna czy IR3535) przy kontakcie z wrażliwą skórą dziecka mogą powodować reakcje uczuleniowe. Co więcej, nie są wskazane ani dla maluchów ani dla kobiet w ciąży.

Dzieci siedzące na krzesełkach wędkarskich udające że łowią ryby w wodzie w lesie

Co na komary dla małych dzieci?

Zanim zdecydujesz się na jedną z polecanych metod ochrony przed komarami, zastanów się, czy będzie ona bezpieczna dla Twojego dziecka. Sprawdzaj składy preparatów i zawsze kieruj się zaleceniami producentów. Niektóre spraye i silne środki chemiczne są zalecane dopiero od 18. roku życia. Różne akcesoria i produkty do ochrony przed insektami dobierz do własnych oczekiwań i wieku dziecka.

Co na komary dla noworodka? W pierwszych miesiącach życia nie należy stosować żadnych preparatów, a nawet naturalnych olejków eterycznych (chyba że po konsultacji z lekarzem). W przypadku takich maluchów ważna jest profilaktyka. Wybierając się na zewnątrz z dzieckiem, staraj się unikać miejsc, w których znajdują się chmary owadów – meszki, komary i kleszcze. Pamiętaj, aby ubierać niemowlaka w jasne ubrania, które będą stanowiły podstawową barierę ochronną. Unikaj też mocnych aromatów, znacznie lepszym wyborem okażą się bezzapachowe kosmetyki.

A co na komary dla rocznego dziecka? Tutaj można sięgnąć po specjalne produkty niepowodujących podrażnień ani uczuleń. Po 1. roku życia sprawdzają się preparaty z IR3535 o odpowiednim stężeniu. Czasami spotkasz się też z polecanymi repelentami naturalnymi, czyli olejkami eterycznymi (eukaliptusowym, lawendowym, z trawy cytrynowej, miętowym i tak dalej). W ich przypadku warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, aby nie zastosować u dzieci poniżej zalecanego wieku.

Czy repelenty syntetyczne na komary dla dzieci to dobry wybór?

W wielu środkach odstraszających owady dla starszych dzieci znajdziesz już ikarydynę i DEET. To syntetyczne repelenty, które wyróżniają się dłuższym działaniem, ale mogą być bardziej drażniące. Pierwsze z nich stosuje się u dzieci powyżej 2. roku życia. Produkty na komary z ikarydyną nie wywołują reakcji alergicznych.

Z kolei te drugie preparaty (z DEET o odpowiednim stężeniu) mogą sprawdzić się dopiero dla dzieci w wieku od 3. roku życia. Zapewniają skuteczną ochronę choćby podczas zagranicznych podróży w kierunku tropikalnym, ograniczając ryzyko zarażenia malarią.

Rodzina idąca ścieżką w lesie

Ikarydyna i DEET – co warto wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy, stosowanie DEET nie zawsze jest wskazane. Dlaczego? Choć jest to jedna ze skuteczniejszych substancji, zdarza się, że podrażnia skórę, a nawet uszkadza tworzywa sztuczne. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić dany preparat pod kątem stężenia i zalecanej liczby aplikacji. Zazwyczaj nie należy rozpylać produktu więcej niż 3 razy dziennie.

Ikarydyna uchodzi za bezpieczniejszą alternatywę, jednak nadal warto pamiętać o kilku rzeczach. Działa krócej, więc może nie chronić przed ugryzieniem komara bez koniecznej reaplikacji. Poza tym w połączeniu z DEET jest toksyczna!

A co na komary do pokoju dziecięcego?

Stosowanie środków odstraszających komary przydaje się nie tylko podczas spacerów, spędzania czasu w ogródku, nad jeziorem czy na placu zabaw. O skuteczną ochronę warto zadbać też w domu. Co dobrego na komary dla dzieci się sprawdza właściwie w każdym przypadku? W pokoju malucha warto zamontować moskitiery, które ograniczą kontakt z owadami do minimum.

Mechaniczna metoda ochrony jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna. Takie siatki możesz też śmiało przymocować do wózka dziecka, co docenisz na pewno w trakcie spacerów w pobliżu lasu lub dużych zbiorników wodnych.

Wiedząc, co stosować na komary u dzieci, zapewnisz maluchowi skuteczną ochronę. Pamiętaj, aby dobrze dopasować preparat do wieku pociechy. Niemowlę będzie potrzebowało delikatniejszych produktów niż kilkulatek. Środki na komary występują w wielu formach, dlatego zastanów się, która z nich okaże się dla Ciebie lepsza na przykład spray czy sztyft.

Przeczytaj także:

Liście mięty leżące na blacie będące domowym sposobem na komary

Domowe sposoby na komary – naturalne sposoby na owady

Jak zrobić domowy środek na komary? Poznaj skuteczne olejki eteryczne i inne naturalne sposoby. Domowe sposoby na komary i kleszcze oraz owady.

Różowe kwiaty odstraszające komary

Co skutecznie odstrasza komary, kleszcze, meszki i inne owady?

Zobacz, co skutecznie odstrasza komary i meszki, a także inne owady takie jak kleszcze czy muchy. Poznaj domowe sposoby, aby je odstraszyć.

Lampa odstraszająca komary w nocy

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na komary

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na komary w domu, w ogrodzie, na działce czy nad namiotem, zwłaszcza nad wodą.

chłopiec i dziewczynka bawiący się w namiocie turystycznym

Co zabrać pod namiot? Jaki ekwipunek dla dzieci?

Planujesz wyprawę pod namiot i zastanawiasz się, co warto mieć na biwaku? Sprawdź, co zabrać pod namiot na biwak z dziećmi i nie tylko.

Dzieci biegające na dworze z bidonem z wodą by nawodnić organizm

Nawodnienie dziecka w różnym wieku. Ile powinno pić dziecko?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na płyny u dzieci? Sprawdź najczęstszy objaw odwodnienia i dobowe zapotrzebowanie na płyny.