Liście mięty leżące na blacie będące domowym sposobem na komary

Domowe sposoby na komary

Jak zrobić domowy środek na komary? Poznaj skuteczne olejki eteryczne i inne naturalne sposoby. Domowe sposoby na komary i kleszcze oraz owady.

Wraz z końcem zimy dni ciepłe wieczory potrafią być prawdziwą przyjemnością – dopóki nie pojawią się komary. Te, jak i inne uciążliwe owady potrafią ukąszeniami skutecznie zepsuć relaks na działce, tarasie czy nawet sen, gdy wlecą do pomieszczenia. Poznaj naturalne sposoby ochrony przed komarami w ogrodzie, a także dowiedz się jak zrobić środek przeciw komarom.

Dlaczego warto postawić na domowe środki na komary?

Ze względu na duży problem z komarami, obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów chroniących przed insektami. Jeśli jednak szukasz alternatywy dla chemicznych produktów, wypróbuj środki, które samemu możesz wykonać. Domowe skuteczne sposoby na komary mają wiele zalet:

  • nie zawierają szkodliwych chemicznych substancji,
  • bazują na składnikach, które wiele osób ma w domu,
    są tańsze,
  • możesz dopasowywać ich zapach według własnych potrzeb i preferencji.
Samodzielnie przygotowany domowy odstraszacz komarów często starcza na dłużej.

Czego nie lubią komary? Domowe sposoby

Jeśli w Twoim domu czy na działce nieustannie zauważasz wiele komarów, może to oznaczać, że robisz coś, aby je przyciągać. Owady lubią przede wszystkim słodkie zapachy, wilgoć i stojącą wodę, a także ciemne ubrania z długimi rękawami i nogawkami czy mocno rozgrzane ciało i wydychany dwutlenek węgla.

Chcesz wiedzieć, jak odstraszyć komary? Domowe sposoby, od których możesz zacząć, to przede wszystkim porządki wokół domu. Warto usuwać stojącą po deszczu wodę z podstawek pod doniczkami na balkonie, przykrywać beczki z deszczówką czy unikać pryskania się słodkimi perfumami przed wyjściem na zewnątrz.

Olejki eteryczne w szklanych pojemnikach będące naturalnym sposobem na odtraszanie komarów

Olejki eteryczne przeciwko komarom. Zwalczanie domowymi sposobami

Jednym z łatwych w użyciu oraz przede wszystkim skutecznych sposobów na komary są naturalne olejki eteryczne. Przeciw owadom poleca się głównie olejek lawendowy, eukaliptusowy, z trawy cytrynowej, mięty pieprzowej czy goździkowy. Wiele osób lubi także olejek z drzewa herbacianego z powodu unikatowego aromatu lub wybiera cytrusowy zapach, będący skutecznym odstraszaczem komarów.

Możesz użyć kilka kropel mieszanki olejków eterycznych zmieszanej z wodą czy rozpylonej w powietrzu za pomocą dyfuzora. Rozpuszczenie olejków to domowy sposób na odstraszenie komarów, który działa niezwykle szybko ze względu na intensywny zapach naturalnych substancji.

Rośliny odstraszające komary

Jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć komary domowym sposobem – warto skorzystać z tego, co daje natura. Istnieje bowiem wiele roślin, które odstraszają komary i kleszcze z ogródka. Są to gatunki takie jak:

  • bazylia,
  • mięta,
  • kocimiętka,
  • pelargonia,
  • lawenda.
Pomogą one w walce z owadami, będąc naturalną barierą ochronną w ogrodzie lub na działce, a także w doniczce na parapecie.

Preparat na komary domowej roboty

Zastanawiasz się, co działa na komary? Domowe sposoby to często bardzo szybkie i łatwe do wykonania przepisy. Jednym z przykładów receptury domowego preparatu na komary jest mieszanka octu z goździkami. Jest to niezwykle stary, ale skuteczny przepis. Do miseczki z octem wystarczy dodać kilka zgniecionych goździków. Jego zapach będzie odstraszał owady, a łatwy przepis sprawi, że przygotujesz preparat szybko w potrzebnym momencie.

Olejek z trawy cytrynowej odstraszający komary stojący obok łodyg trawy cytrynowej

Pułapki na komary domowej roboty

Domowy, skuteczny środek na komary możesz także zrobić, przygotowując samodzielnie, chociażby świecę cytronelową. Do wykonania jej wystarczy:

  • wosk sojowy,
  • knot,
  • olejek z trawy cytrynowej.


W kąpieli wodnej przygotuj wosk, tak aby osiągnął temperaturę około 50°C, a następnie dolej do niego kilka kropel olejku i wymieszaj. Przymocuj knot do dna pojemnika i wlej do niego rozpuszczony wosk. Po całkowitym zastygnięciu masy świeczka jest gotowa do użycia. Jej świeży zapach będzie nadawał się do pomieszczeń, a do tego odstraszy owady.

Alternatywą jest przygotowanie naturalnego sprayu na komary. Jak zrobić środek przeciw komarom, który możesz nosić przy sobie? Do małej buteleczki z atomizerem wlej:
  • 100 ml wody,
  • 10 ml spirytusu,
  • 20-30 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jest to skuteczna domowa metoda na komary, która sprawdzi się na spacerze po lesie, grillu czy biwaku.

Mężczyzna naciągający moskitierę turystyczną stojąc w plenerze

Skuteczne sposoby na odstraszenie komarów

Komary są jednak nie tylko problemem na działce czy na co dzień w domu, ale także podczas różnych wyjazdów i podróży. Jeśli planujesz wakacje pod namiotem, w okolicy lasu czy wody, domowe sposoby mogą nie być aż tak skuteczne czy wygodne do zapakowania.

Poza domowymi bądź kupnymi sprayami czy opaskami odstraszającymi komary, kleszcze czy nawet osy, można przede wszystkim zaopatrzyć się w przenośne moskitiery turystyczne. Elementy te zawsze warto mieć przy sobie w plecaku.

Jak odstraszyć owady domowym sposobem? Podsumowanie

Istnieje wiele skutecznych wariantów na to jak odstraszyć komary domowym sposobem. Od olejków, przez zioła, po własnoręcznie robione świece zapachowe – wszystko to może pomóc Ci w walce z natrętnymi owadami w ciągu dnia, jak i wieczorami. Domowe sposoby na odstraszenie komarów mogą być równie efektywne co gotowe preparaty ze sklepów, a są przy tym często bardziej przyjazne dla zdrowia oraz środowiska.

Naturalne środki na komary – głównie olejek geraniowy, rozmarynowy, miętowy i inne często działają także na inne owady – kleszcze, meszki czy osy. Dotyczy to szczególnie rozpylanych w powietrzu zapachowych preparatów.

Naturalne sposoby na komary pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem bez ugryzień, świądu i obrzęków czy denerwujących owadów latających wokoło.

Przeczytaj także:

Uśmiechnięte dziecko w łóżeczku turystycznym

Jak rozłożyć łóżeczko turystyczne i jak złożyć? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jak rozkładać i składać łóżeczko turystyczne? O czym pamiętać, przygotowując miejsce do spania dla malucha? Sprawdź!

Kobieta zapinająca torbę sportową zawieszoną na ramieniu

Co zamiast plecaka zabrać? Dzień bez plecaka w szkole

Co zamiast plecaka można zabrać na lekcje? Dzień bez plecaka w szkole pobudza kreatywność uczniów. Zobacz ciekawe pomysły na dzień bez plecaka.

Namiot przymocowany do plecaka

Jak przymocować namiot do plecaka? Porady

Chcesz przymocować namiot do plecaka? Zastanawiasz się, jak to zrobić prawidłowo? O czym pamiętać? Sprawdź wskazówki!

Ludzie z plecakami i z kijkami trekkingowymi wędrujący po górach

Jak przypiąć śpiwór do plecaka? Sprawdzone sposoby

Szukasz informacji na temat przytroczenia śpiwora do plecaka? Zastawiasz się, jak to zrobić poprawnie? Sprawdź wskazówki!

Namiot przymocowany do plecaka

Jak przymocować namiot do plecaka? Porady

Chcesz przymocować namiot do plecaka? Zastanawiasz się, jak to zrobić prawidłowo? O czym pamiętać? Sprawdź wskazówki!