Lampa odstraszająca komary w nocy

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na odstraszanie komarów

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na komary w domu, w ogrodzie, na działce czy nad namiotem, zwłaszcza nad wodą.

Komary są jednymi z najbardziej uciążliwych towarzyszy każdego człowieka latem. Są praktycznie wszędzie, a ich ugryzienia powodują ból, swędzenie i dyskomfort. Co odstrasza komary w nocy na tyle skutecznie, aby spać spokojnie? Sprawdź!

Domowe sposoby na komary nocą

Zanim sięgniesz po jakiekolwiek środki chemiczne czy nawet naturalne, postaraj się fizycznie ochronić przed komarami. Jak tego dokonać? Najskuteczniejszym sposobem będzie założenie moskitier w oknach domu. Jeśli lubisz spędzać po zmroku czas w ogrodzie, postaraj się założyć zasłony siateczkowe na werandę, taras czy altanę – znacznie umili to odpoczynek wieczorową porą. Ogranicz wtedy też źródła światła, bo to do nich najbardziej ciągną komary.

Jeżeli jesteś na wyjeździe, zainteresuj się przenośną moskitierą turystyczną. Można rozwiesić ją nad namiotem, ale również nad łóżkiem. Dodatkowe produkty tego rodzaju przygotowane są dla dzieci – mają formę mininamiotów, w których ciało dziecka jest w pełni chronione przed komarami. To najlepszy sposób, jednak nie odstraszy komarów, a jedynie zapobiegnie dostawaniu się do Ciebie i Twoich bliskich. Zatem co na komary w nocy stosować, aby zniechęcić je do przebywania w pobliżu?

Olejki w słoiczkach odstraszające komary w nocy

Co skutecznie odstrasza komary nocą? Naturalne środki

Wśród naturalnych środków na komary na przód zestawienia wysuwają się oczywiście olejki eteryczne. Jeśli chcesz z nich skorzystać, zadbaj o to, aby były wysokiej jakości i miały stosowne certyfikaty. Korzystanie z nich jest bardzo proste – wystarczy na talerzyk nalać nieco wody i kilka kropel konkretnego olejku, który znany jest z tego, że odstrasza komary. Alternatywnie możesz przygotować mieszankę z wodą, olejem i olejkiem eterycznym do spryskiwania otoczenia. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej bezpośrednio na skórę. Może ona też zostawiać ślady na innych powierzchniach.

Do olejków polecanych w walce z komarami najczęściej zalicza się:

  • olejek z eukaliptusa cytrynowego – przebadany pod kątem swojej skuteczności,
  • olejek z lawendy,
  • cytronella,
  • olejek z drzewa cedrowego.
Warto pamiętać, że wszystkie takie aromaty, dla jednych przyjemne, dla innych mogą być przyczyną alergii. Uważaj zwłaszcza w przypadku dzieci!

Rośliny odstraszające komary

Jeśli irytuje Cię bzyczenie nad uchem w Twoim własnym domu, możesz w otoczeniu umieścić rośliny, które skutecznie odstraszą komary, a jednocześnie będą ozdobą wnętrza czy ogrodu. Są to:

  • lawenda wąskolistna,
  • kocimiętka – uwaga jednak, może wabić koty, które z drugiej strony świetnie polują na wszelkie owady,
  • komarzyca,
  • bazylia cytrynowa,
  • trawa cytrynowa,
  • mięta pieprzowa,
  • geranium,
  • rozmaryn,
  • pelargonia,
  • czosnek,
  • cebula,
  • koper włoski.


Posadź te rośliny w okolicach okien lub w doniczkach i ustaw na parapecie. W ten sposób będą tworzyć barierę ochronną, która znacznie zmniejszy Twój kontakt z komarami i sprawi, że będą uciekać. Możesz też liście niektórych z nich rozetrzeć w dłoniach – zamaskują zapach potu i szybko staną się ważnym sprzymierzeńcem w walce z komarami.

Lawenda będąca sposobem na odstraszanie komarów

Sprzymierzeńcy walki – jerzyki

Ciekawostką jest, że jerzyki, często mylone z jaskółkami, również walczą z komarami. Zjadają one podczas lotu rozmaite owady, w tym muchy i komary. Jeśli mieszkasz na wsi, pozwól im się osiedlić w okolicy, a zyskasz ochronę przed komarami. Podobnie działają również jaszczurki, ropuchy, a nawet nietoperze! Większość z nich poluje właśnie nocą.

Chemiczne sposoby na komary w nocy

W siedliskach komarów, czyli tam, gdzie możesz wskazać, że jest ich najwięcej, naturalne środki nie zawsze wystarczą. Najbardziej znaną metodą ochrony przed insektami, którą możesz zastosować na działce i ogólnie na świeżym powietrzu, są chemiczne repelenty z dodatkiem DEET. Jeśli zastosujesz je zgodnie z zaleceniami producenta, będą skuteczne nawet do 10 godzin, stanowiąc przy tym ochronę przed bzyczącymi owadami. Warto wiedzieć, że środek ten ma też syntetyczny odpowiednik, czyli ikarydynę, który często powoduje mniej skutków ubocznych w postaci podrażnień skóry.

Kobieta i mężczyzna zabezpieczeni przed komarami spędzający czas przed namiotem w nocy

Tego nie stosuj na komary nocą!

Czy istnieją środki, których lepiej nie stosować nocą? Przede wszystkim unikaj wszystkich spirali przeciwko komarom czy świec, które powinny być stosowane na zewnątrz, we wnętrzach. Nie stawiaj ich pod namiotem czy nawet w otwartym domku letniskowym przez wzgląd na szkodliwe substancje powstające w trakcie spalania.

Jeśli chodzi o repelenty, stosuj je zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że nie należy ich używać często bezpośrednio na skórę, zwłaszcza u dzieci. Nocą unikaj także przy dzieciach, astmatykach czy osobach o wrażliwym układzie oddechowym wszelkich olejków eterycznych. Mogą działać drażniąco i powodować kaszel.

Jeśli komary stają się Twoim głównym wrogiem, pamiętaj o podstawach walki z nimi. Są bardzo wrażliwe na zapach potu, dlatego zadbaj o higienę osobistą w odpowiednim stopniu. Pamiętaj też, że przyciąga je dwutlenek węgla wydychany z powietrzem, dlatego nie jesteś w stanie całkowicie uniknąć ich towarzystwa.

Przeczytaj także:

Różowe kwiaty odstraszające komary

Co skutecznie odstrasza komary, kleszcze, meszki i inne owady?

Zobacz, co skutecznie odstrasza komary i meszki, a także inne owady takie jak kleszcze czy muchy. Poznaj domowe sposoby, aby je odstraszyć.

Liście mięty leżące na blacie będące domowym sposobem na komary

Domowe sposoby na komary – naturalne sposoby na owady

Jak zrobić domowy środek na komary? Poznaj skuteczne olejki eteryczne i inne naturalne sposoby. Domowe sposoby na komary i kleszcze oraz owady.

Ludzie z plecakami i z kijkami trekkingowymi wędrujący po górach

Jak przypiąć śpiwór do plecaka? Sprawdzone sposoby

Szukasz informacji na temat przytroczenia śpiwora do plecaka? Zastawiasz się, jak to zrobić poprawnie? Sprawdź wskazówki!

Namiot przymocowany do plecaka

Jak przymocować namiot do plecaka? Porady

Chcesz przymocować namiot do plecaka? Zastanawiasz się, jak to zrobić prawidłowo? O czym pamiętać? Sprawdź wskazówki!

Namiot turystyczny rozbity w lesie nocą

Czy można legalnie spać w lesie? Jak się do tego przygotować?

Chcesz legalnie spędzić noc w lesie? Doskonale! Dowiedz się, jakie są zasady nocowania w lesie, jak planować nocleg, co zabrać i na co uważać.