Trzy kobiety rozmawiające pod namiotem leżące w śpiworach

Jak spać w śpiworze, by było ciepło i wygodnie? 

Jak spać w śpiworze, aby nie zmarznąć? Sprawdź, jak sprawić, że spanie w śpiworze pod namiotem będzie komfortowe i ciepłe.

Jeśli po nocy w śpiworze obudziłeś się z bólem karku, wychłodzony i ogólnie zniechęcony do takiej formy noclegu, to prawdopodobnie popełniłeś jakiś błąd. Sprawdź, jak spać w śpiworze, aby było to przyjemne doświadczenie.

Jak poprawnie spać w śpiworze?

Na początek warto zastosować się do kilku podstawowych zasad spania w śpiworze. Mogą wydawać się one oczywiste, ale dla wielu osób wcale takie nie są. Jeśli więc planujesz wycieczkę i spanie w namiocie, wykonaj odpowiednie przygotowania.

Osoby leżące w śpiworach pod namiotem

Zadbaj o odpowiedni strój

Na pewno wiesz, że podczas snu warto być odpowiednio ubranym. Nawet latem temperatury wokół rzadko kiedy przypominają te w Twoim domu. Nie ubieraj jednak zbyt wielu warstw – na dobrą sprawę wystarczy dopasowana odzież termoaktywna, aby zapewnić sobie komfort cieplny na biwaku, nawet w górach. Zadbaj o to, aby mieć na sobie skarpetki. Przebierz się też do snu – nie śpij w stroju, w którym zmarzłeś albo który przepociłeś czy przemoczyłeś.

Okryj głowę

Jedną z istotnych rzeczy, zwłaszcza jeśli korzystasz ze śpiwora zimowego, jest dopasowanie czapki. Zadbaj o to, aby była termoaktywna i możliwie cienka. Postaraj się stosować produkty sprawdzonych producentów, które gwarantują wygodę i mają odpowiednią grubość. Czapka na głowie pomoże Ci zachować wewnętrzne ciepło i uchroni przed szybkim wychłodzeniem. Załóż ją w chłodniejsze noce nawet wtedy, kiedy masz dodatkowo zaciągnięty kaptur.

Zabierz poduszkę

Albo przygotuj sobie dla niej jakąś alternatywę. Dobrze sprawdzają się małe poduszki dmuchane, bo możesz poziom ich nadmuchania, a więc i twardości, dobrać do własnych potrzeb. Pamiętaj, że w śpiworze najlepiej spać na plecach albo na boku. Jeśli nie masz poduszki, złóż w kostkę ubrania, które sprawią, że głowa będzie na wyższej pozycji względem innych części ciała. Nie rób jednak ogromnej góry – pozycja powinna być naturalna, prawie płaska. W ten sposób możesz zapobiec bólowi kręgosłupa, który jest odpowiedzią naszego ciała na spanie w niewygodnej pozycji.

Troje ludzi pod namiotem śpiąca w śpiworach

Zadbaj o izolację śpiwora od podłoża

Wysokiej jakości izolacja od podłoża zapewni Ci komfort i z łatwością uchroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. O ile od góry i po bokach materiał leży swobodnie, o tyle od podłoża, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na nocleg górski pod namiotem, trudno będzie zadbać o ciepło. Warto więc izolować się na przykład matą izolacyjną, karimatą albo materacem – dostępne są nawet wersje dmuchane.

Zabierz wkładkę do śpiwora

Bez względu na to, czy śpisz latem, czy zimą, przyda Ci się wkładka do śpiwora. W śpiworze puchowym, który ma zewnętrzną tkaninę uszytą z tkaniny nieprzepuszczającej powietrza, możesz czuć się niekomfortowo. Uczucie przyklejania się śpiwora do ciała czy ubrań sprawia, że również komfort termiczny wewnątrz śpiwora będzie zaburzony. Z tego powodu wkładka termiczna, a na cieplejsze miesiące – z bawełny albo jedwabiu – sprawi, że będzie Ci cieplej i przede wszystkim wygodniej. Zaletą jest kompaktowy rozmiar takiego dodatku i jego niska waga.

Tych błędów unikaj, gdy śpisz w śpiworze!

Wiele osób narzeka na spanie w śpiworze i mówi, że w ten sposób nie da się wygodnie i komfortowo zasnąć. Bardzo często wynika to z błędów, które popełniasz, gdy śpisz w śpiworze. Oto kilka z tych nieoczywistych.

Za duży śpiwór

Na ogół śpiwory są robione w rozmiarach uniwersalnych, a kilku producentów oferuje również produkty dostosowane do tuszy czy wzrostu. Ten sam śpiwór uniwersalny może otrzymać nastolatka i dorosła kobieta, ale nie będzie im się tak łatwo w nim ogrzać. Warto więc sprawdzić dodatkowe rozwiązania, jak wkładki z ociepliną z puchu, która stwarza dodatkową warstwę poprawiającą parametry śpiwora. Niektóre modele można też skracać, co uchroni Cię przed zmarznięciem.

Kobieta z czołówką wyglądająca ze śpiwora

Spanie z ustami i nosem w śpiworze

Było już o tym, jaka jest odpowiednia pozycja w śpiworze. Warto jeszcze wiedzieć, dlaczego spanie z nosem i ustami w śpiworze to kiepski wybór. Przede wszystkim oddech, który wprowadzasz do środka śpiwora, powoduje zjawisko kondensacji, co przekłada się na zwiększoną wilgotność podczas snu. Może się okazać, że gdy wstaniesz, nie będziesz mógł schować śpiworu do plecaka, bo trzeba go będzie najpierw wysuszyć. Wpływa to też na ogólny dyskomfort i obniża izolację od spodu.

Jak spać w śpiworze? Przydatne wskazówki

Jeśli planujesz spanie w śpiworze, oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym noc spędzona w ten sposób będzie jeszcze przyjemniejsza:

  • kładź się do śpiwora, gdy jesteś rozgrzany – wiele śpiworów rozprowadza i utrzymuje ciepło wewnątrz, dlatego położenie się, gdy Ci zimno, może nie zapewnić tak dobrego efektu,
  • napij się wody i zjedz wysokotłuszczową przekąskę przed snem – choć to niezdrowo, to jednak praca układu trawiennego zapewni organizmowi trochę ciepła od wewnątrz, a nawodnienie sprawi, że nie będzie ono tak szybko uciekać,
  • rozgrzej śpiwór – możesz wykorzystać do tego specjalne ogrzewacze albo butelkę z gorącym napojem na przykład wodą czy herbatą; potem trzymaj je w śpiworze, zamiast spać w kurtce, co pozwoli Ci dodatkowo mieć coś do picia pod ręką,
  • przygotuj śpiwór przed położeniem się – wytrzep go porządnie, aby nabrał w siebie powietrza; dzięki temu wilgoć nie będzie się w nim tak bardzo utrzymywać, a właściwości izolacyjne będą lepsze,
  • jeśli jest zimno, połącz śpiwory – zwłaszcza jeśli jedziesz z bliską osobą i jest bardzo zimno. W ten sposób dodatkowo ogrzejecie się ciepłem Waszych ciał.
Dobór śpiwora jest istotny, ale niemniej ważna jest wiedza, jak spać w śpiworze, aby było to przyjemne doświadczenie. Pamiętaj o radach i wskazówkach, a wyjazd pod namiot będzie na pewno udany.

Przeczytaj także:

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

mężczyzna rozkładający śpiwór turystyczny na karimacie trekkingowej pod rozłożonym namiotem

Jaki śpiwór wybrać, by wyjazd pod namiot był udany

Czy na wakacyjny wyjazd pod namiot lepiej sprawdzi się śpiwór puchowy, czy syntetyczny? Jaki wybrać śpiwór na komfortowy nocleg na kempingu?

kobieta rozkłada śpiwór

Jak dbać o śpiwór?

Jak prać, suszyć i przechowywać śpiwór, aby służył nam jak najdłużej? Składanie oraz pranie śpiwora to proste czynności, poznaj różne techniki.

kobieta leżąca w śpiworze w namiocie z latarką czołową na głowie

Jaki śpiwór wybrać pod namiot? Z jakim wypełnieniem?

Na biwaku nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Jaki jest najlepszy śpiwór turystyczny pod namiot? Jaki śpiwór wybrać do schroniska? Przeczytaj tu

mężczyzna  z latarką czołową rozkładający śpiwór przed namiiotem

Jaki śpiwór na zimę wybrać ? Co powinien mieć śpiwór zimowy?

Syntetyczny, czy puchowy śpiwór na zimę? Jak wybrać najlepszy śpiwór zimowy na nocleg pod namiotem w trudnych warunkach atmosferycznych?