Lodówka w kamperze

Jaka lodówka do kampera będzie odpowiednia? Poradnik

Jaka lodówka do kampera będzie odpowiednia? Czym kierować się przy wyborze lodówki do kampera turystycznego i przyczepy kempingowej? Sprawdź!

To, jaka lodówka do kampera będzie odpowiednia, od lat dzieli wielbicieli tej formy podróżowania. Faktem jest, że każdemu odpowiada inne rozwiązanie. Sprawdź, co możesz wybrać i czym się kierować, kupując lodówkę do kampera.

Rodzaje lodówek do kampera – krótka klasyfikacja

W kamperach spotykamy trzy główne typy lodówek:

  • kompresorowe,
  • absorpcyjne (amoniakalne),
  • termoelektryczne, z ogniwami Peltiera. 
Te ostatnie, choć często spotykane w wersjach turystycznych (zwykle jako przenośne boksy), w kontekście stałego montażu w kamperze schodzą na dalszy plan. Ich wydajność chłodnicza jest ograniczona, a uzależnienie od prądu (najczęściej 12 V) bez wsparcia układu chłodzenia sprawia, że w gorące dni są po prostu mało użyteczne. Zwykle używa się ich jako lodówek turystycznych.

W praktyce zatem najczęściej wybiera się między lodówką kompresorową a absorpcyjną. Każda z nich działa na zupełnie innej zasadzie, ma inne potrzeby energetyczne i sprawdza się w nieco innych sytuacjach. Zanim zdecydujesz – lodówka absorpcyjna czy kompresorowa – poznaj zalety obu rozwiązań.

Kuchnia w kamperze

Lodówka kompresorowa – chłodzenie jak w domu

Lodówka kompresorowa działa na zasadzie sprężania czynnika chłodniczego – identycznie jak w domowej chłodziarce. Układ chłodzenia jest zamknięty, a praca kompresora wymaga zasilania prądem, co jest istotne w kamperach i przyczepach. Większość modeli do kamperów pracuje na napięciu 12 V, część obsługuje również 230 V, dzięki czemu można korzystać z nich także na postojach z dostępem do sieci energetycznej. W przeciwnym razie przydają się takie akcesoria kempingowe jak na przykład panele słoneczne.

Zaletą lodówek kompresorowych jest duża efektywność chłodzenia. W praktyce oznacza to, że nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia lodówka utrzymuje niską temperaturę wewnątrz, zupełnie jak w domu. Takie modele są też stosunkowo energooszczędne, ale ten temat wymaga już doboru odpowiedniego zasilania na przykład dodatkowych paneli solarnych. Przeciętne zużycie energii wynosi w przypadku lodówek kompresorowych od 30 do 60 W (czyli 2,5-5 Ah na godzinę przy napięciu 12 V). To oznacza, że urządzenie może chłodzić cały dzień, o ile oczywiście ma odpowiednio wydajne źródło energii.

Wadą takich modeli lodówek może być hałas, który na pewno znasz z własnego domu. Kompresor w czasie pracy jest dobrze słyszalny, ale w małych przestrzeniach, jakimi są kampery, może to przeszkadzać podczas noclegu o wiele bardziej niż w domu. Tańsze modele są słyszalne nawet w namiotach kempingowych postawionych obok kampera! Warto więc szukać modeli z trybem nocnym lub niskim poziomem hałasu (poniżej 40 dB).

Lodówka absorpcyjna – cisza i uniwersalne zasilanie

Lodówki absorpcyjne nie mają sprężarki. Zamiast niej wykorzystują krążenie amoniaku podgrzewanego i skraplanego w zamkniętym obiegu. Największym atutem tego rozwiązania jest możliwość zasilania z trzech źródeł:

  • prądu 12 V,
  • prądu 230 V,
  • gazu (propan-butan lub propan).
Szczególnie tryb gazowy jest często używany na dłuższych postojach. Powód jest prosty – pozwala oszczędzić o wiele więcej energii, bo nie czerpie jej ze źródła prądu, które zasila zwykle również wiele innych urządzeń.

Zaletą takiej lodówki jest bezgłośność. Lodówka nie generuje żadnych dźwięków, co docenisz w trakcie snu, jeśli każdy hałas Ci przeszkadza. Jest jednak jeden haczyk – lodówki te mają swoje ograniczenia, bo skuteczność chłodzenia zależy od temperatury otoczenia. W upały, szczególnie powyżej 30°C, mogą nie radzić sobie z utrzymywaniem odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz komory, a więc może ona rosnąć powyżej 10°C. Ich efektywność jest największa przy różnicy temperatury z otoczeniem do około 20°C, a więc na przykład zimą.

Mężczyzna wyciągający coś z lodówki w kamperze

Jak działa lodówka na gaz w kamperze?

W trybie gazowym lodówka absorpcyjna wykorzystuje spalanie propanu lub propan-butanu w niewielkim palniku. Ciepło, które powstaje w wyniku tego procesu, ogrzewa roztwór amoniaku. Ten paruje i rozpoczyna obieg chłodniczy. To oznacza, że bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja w pojeździe. Spaliny muszą być wyprowadzane na zewnątrz kampera przez komin wentylacyjny, bo inaczej grozi to gromadzeniem tlenku węgla wewnątrz kampera.

Lodówka wyposażona jest zazwyczaj w piezozapalnik lub zapalnik automatyczny. Ma też system kontroli płomienia poprzez czujnik termoelektryczny (termoparę); odcina on dopływ gazu w razie zgaśnięcia płomienia. System ten działa stabilnie, nie wymaga poboru energii i sprawdza się przy dłuższym staniu „na dziko”. Wszystko pod warunkiem, że masz optymalny zapas gazu i wbudujesz wentylator, który odprowadzi spaliny na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki do kampera?

Kiedy wiesz już, jakie zalety ma lodówka absorpcyjna, a jakie lodówka kompresorowa do kampera, pora odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaka lodówka do przyczepy kempingowej czy kampera będzie więc najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedz sobie na to pytanie, analizując własne potrzeby, a także typ podróży, które zwykle odbywasz. Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy chcesz wybrać lodówkę do takich warunków:

  • rodzaj zasilania – jeśli często podróżujesz „na dziko” i nie możesz podłączyć się do źródła prądu, lodówka absorpcyjna z trybem gazowym będzie dobrym wyborem. Jeśli z kolei masz rozbudowaną instalację solarną lub głównie korzystasz z pól kempingowych – kompresorowa sprawdzi się lepiej,
  • pojemność – dla dwóch osób wystarczy zwykle 60-80 litrów. Dla rodzin z dziećmi warto rozważyć modele 100-litrowe i większe. Będą one też dobrym wyborem, jeśli podróżujesz tak, że przez dłuższe okresy nie przebywasz w mieście,
  • zużycie energii – sprawdź, ile energii pobiera lodówka w danym trybie. Szczególnie ważne jest to przy modelach kompresorowych, które stale pobierają prąd z akumulatora, aby chłodzić i mrozić żywność,
  • hałas – jeśli zależy Ci na ciszy, rozważ lodówkę absorpcyjną lub kompresorową z trybem nocnym,
  • warunki pracy – jeśli planujesz podróże w gorące regiony lub jeździsz kamperem głównie latem, lodówka kompresorowa będzie bezpieczniejszym wyborem, bo chłodzenie jest w niej niezależne od warunków panujących na zewnątrz.
Wybór odpowiedniej lodówki do kampera lub przyczepy zależy od wielu aspektów na przykład tego, o jakiej porze roku stawiasz na podróżowanie kamperem lub w jakich miejscach się nim zatrzymujesz. Najlepsza lodówka to taka, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania!

Przeczytaj także:

mężczyźni siedzący na krzesłach turystycznych obok zaparkowanych kamperów

Pierwsza podróż kamperem – wszystko o podróżowaniu kamperem

Podróżowanie kamperem to wielka przygoda. Zdecyduj, jakie wyposażenie zabrać i przygotuj się do podróży kamperem.

kampery zaparkowane w plenerze

Gdzie warto pojechać kamperem w Polsce?

Podróż kamperem po Polsce – gdzie warto pojechać kamperem? Góry, morze, jezioro, lasy – mamy 4 ciekawe pomysły na wyjazd w Polsce.

Przyczepa kempingowa zaparkowana w plenerze

Jak urządzić przyczepę kempingową i poczuć się jak w domu?

Podróżowanie kamperem to ciekawy pomysł na urlop. Jakie akcesoria wybrać? Jak urządzić przyczepę kempingową? Sprawdź nasze porady!

Znajomi przygotowujący posiłek przy użyciu kartusza gazowego siedząc przed namiotem w górach

Jaki kartusz gazowy wybrać i założyć do kuchenki turystycznej?

Kartusz gazowy przyda się pod namiotem, w czasie podróży kamperem, czy podczas wypraw trekkingowych. Jaki kartusz do kuchenki wybrać? Sprawdź!

mężczyzna wyciągający pomidory z lodówki przenośnej

Jaką lodówkę turystyczną wybrać? Które parametry są ważne?

Lodówka utrzymująca niską temperaturę to dla wielu obowiązkowy element wyposażenia na kempingu. Sprawdź jaką lodówkę turystyczną wybrać.