Obuwie hikingowe

Obuwie hikingowe – co to za model, czym się charakteryzują i kiedy je nosić?

Co przyda się w trakcie mniej wymagających wędrówek górskich? Sprawdź, w jakich sytuacjach zamienić buty trekkingowe na obuwie hikingowe.

Mimo że terminy hiking i trekking są używane wymiennie, nie oznaczają do końca tego samego. Warto znać występujące między nimi różnice, ponieważ wpływają bezpośrednio na wybór obuwia. Na co zwrócić uwagę, zapoznając się ze sportowymi modelami outdoorowymi? Co to jest obuwie hikingowe? Czym powinno się wyróżniać? Sprawdź.

Obuwie hikingowe – co to znaczy?

Z założenia hiking (od angielskiego słowa „hike”) jest aktywnością nieco lżejszą niż trekking. Piesze wędrówki po łatwym terenie – niekoniecznie górskim – są mniej wymagające i krótsze. Wówczas przydają się buty hikingowe. Co to za rodzaj obuwia? Tego typu modele wyróżniają się uniwersalnością, ponieważ sprawdzają się do wędrówek po zróżnicowanym terenie.

Co więcej, przydadzą się w mniej lub bardziej wymagających warunkach pogodowych. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku bliskiego kontaktu z naturą wiosną, jesienią, latem, a nawet zimą – pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią parę. Jednak zdecydowanie buty hikingowe będą lepszym wyborem, gdy na łatwiejszym szlaku nizinnym nie ma dużej warstwy śniegu.

Para w kurtkach i w spodniach sportowych spacerująca o zachodzie słońca

Praktyczne obuwie hikingowe – do czego służy?

Kiedy założysz obuwie hikingowe? Przeznaczenie takich butów jest dosyć szerokie, ale z tego samego powodu mogą nie zapewniać wystarczającego wsparcia dla stóp podczas zdobywania górskich szczytów zahaczającego o łatwą wspinaczkę. Wybierzesz je, planując odkrywanie bieszczadzkich połonin lub wędrówkę przez Roztocze.

Uniwersalne buty do hikingu służą też do pieszych wypraw po leśnych ścieżkach, spacerowania po parkach, wycieczek kamperem i nie tylko. W zależności od wysokości cholewki mogą przydać się w innych sytuacjach. Jednak większość modeli hikingowych to buty niskie.

Obuwie hikingowe a trekkingowe – jakie wybrać buty?

Buty hikingowe zostały stworzone z myślą o długich wędrówkach; zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Z drugiej strony raczej nie sprawdzają się na twardych nawierzchniach (na przykład miejskich ulicach) z uwagi na sztywną podeszwę. Większość modeli standardowych nie przyda się też zimą, ponieważ nie mają skutecznej izolacji termicznej. Co więc lepiej wybrać – obuwie hikingowe czy trekkingowe? Wiele zależy od Twoich oczekiwań i tego, gdzie planujesz wędrować.

Te pierwsze okażą się świetne w przypadku jednodniowych, kilkugodzinnych wypraw po oznaczonych szlakach. Są znacznie lżejsze, wyróżniają się wygodą, ale wyłącznie niektóre modele posiadają membranę. Z tego powodu, wybierając się w bardziej wymagającą trasę, lepiej postawić na specjalistyczne obuwie do trekkingu. Co więcej, można przymocować do nich raki.

Różnice między butami hikingowymi a trekkingowymi dotyczą kilku rzeczy. Pierwszą z nich jest wysokość cholewki. Niskie buty hikingowe sięgają zazwyczaj maksymalnie do kostki. Modele wykonane z nieco lżejszych materiałów o skutecznej oddychalności to dobra propozycja na wędrówki w ciepłe dni. Z kolei wysokie buty trekkingowe zapewnią stabilizację kostki, co docenisz na skalistym szlaku.

Kto powinien się w nie wyposażyć? Buty hikingowe będą dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto spędza dużo czasu „w terenie”. To świetny pomysł dla miłośników dzikiej natury, wędrujących po łatwiejszych szlakach, fanów obozów czy wyjazdów survivalowych. Zadowolą też początkujących turystów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów hikingowych?

Odpowiednie buty hikingowe to inwestycja na wiele sezonów. Powinny zapewnić komfort, a jednocześnie bezpieczeństwo w trakcie wędrówki. Podczas wyboru dobrego modelu warto zwrócić uwagę na niezbyt sztywną podeszwę z agresywnym bieżnikiem, która dba o to, aby stopa nie męczyła się szybko. Gwarantuje też dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach – zarówno na suchych, jak i mokrych. Natomiast ochrona przed wilgocią jest zadaniem solidnej, funkcjonalnej cholewki.

Buty hikingowe powinny charakteryzować się dobrą amortyzacją. Sprawdź, czy model posiada piankę we wewnętrznej podeszwie, która odpowiada za tłumienie wstrząsów, a do tego oddaje energię przy każdym kroku. O większym komforcie wędrówek decyduje również wyraźny drop wyróżniający but hikingowy o wysokiej jakości. Dodatkowe wzmocnienia (na przykład rant przy palcach) chroni stopy przed urazami i zapewniają większy poziom bezpieczeństwa.

Długie wędrówki górskie wymagają odpowiedniego wyposażenia. Właściwie dobrane buty zadbają o Twój komfort, a także będą wspierać stopy podczas wysiłku. W każdym razie powinny wyróżniać się przyczepnością i wytrzymałym wykonaniem. Aby podjąć dobrą decyzję, warto wiedzieć, jakie są różnice między obuwiem trekkingowym a hikingowym.

Przeczytaj także:

Para z plecakami na plecach biegająca po lesie wokol jeziora

Jakie buty do lasu wybrać? Obuwie na wędrówki!

Wędrówki po lesie wymagają wybierania odpowiedniego obuwia. Musi być ono wygodne, komfortowe i funkcjonalne. Jakie buty do lasu wybrać? Sprawdź!

Podeszwa vibram

Podeszwa Vibram – idealna dla buta podczas górskich wędrówek

Podeszwa Vibram jest często stosowana w butach trekkingowych. Jakie są rodzaje podeszwy Vibram? Jak trafnie wybrać obuwie na trekking? Sprawdź!

mężczyzna w butach i odzieży trekkingowej w górach

Jakie buty wybrać w Tatry? A jakie buty w góry niższe?

Sprawdź, jakie buty w góry są najlepsze. Dowiedz się, jakie obuwie wybrać na wędrówkę górską po Tatrach wysokich, a jakie po szlakach gór niższych.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

mężczyzna w butach trekkingowych z kijkami trekkingowymi w górach

Buty trekkingowe - co to znaczy, że buty są trekkingowe

Obuwie trekkingowe to specjalne buty do wędrówek po trudnym terenie. Sprawdź, czym się cechują i jak dobrać buty trekkingowe górskie do długości stopy