Kobieta w odzieży do łyżwiarstwa figurowego trenująca na lodowisku do wykonania piruetu na łyżwach

Jak zrobić piruet na łyżwach?

Jak wykonywać piruet na jednej nodze? Zobacz, co zrobić, aby nauczyć się piruetów na łyżwach. Zrób piruet jak w profesjonalnym łyżwiarstwie.

Piruety w łyżwiarstwie to jeden z niezwykle widowiskowych elementów. Chociaż podczas oglądania jazdy figurowej na lodzie wyglądają na trudne do wykonania, to dzięki systematycznym ćwiczeniom każdy może się ich nauczyć. Zobacz, jak zrobić piruet na łyżwach.

Czym jest piruet na lodzie?

Ruch ten polega na wykonaniu obrotu wokół własnej osi z zachowaniem równowagi oraz estetycznej pozycji ciała. W jeździe figurowej wyróżnia się wiele rodzajów piruetów łyżwiarskich w zależności od ułożenia ciała czy kombinacji z różnymi pozycjami rąk, nóg i głowy, chociażby piruet z odchyleniem tułowia czy siadany.

Warto wiedzieć, że piruet na łyżwach można wykonywać zarówno na jednej, jak i na obu nogach, chociaż wybierany jest głównie ten pierwszy wariant.

Kobieta w odzieży do łyżwiarstwa wykonująca pozycję na lodowisku po wykonianiu piruetu na łyżwach

Piruet na łyżwach – od czego zacząć?

Zanim przejdziesz do nauki samego obrotu, niezwykle istotne jest to, aby mieć doskonale wyćwiczoną podstawową technikę jazdy na łyżwach. Upewnij się, że masz:

  • stabilną pozycją ciała,
  • pełną kontrolę nad kierunkiem jazdy,
  • umiejętność jazdy do przodu i do tyłu,
  • pewność hamowania.
Jeśli panujesz nad każdym z tych elementów, możesz rozpocząć naukę piruetów. Bez tych elementów możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi podczas obrotów.

Jak zrobić obrót na łyżwach – krok po kroku

Dla osób rozpoczynających naukę piruetów istotne będą cztery podstawowe działania.

1. Ustawienie pozycji – stań w lekkim rozkroku z równoległymi nogami. Następnie przenieś ciężar ciała na jedną nogę, która ma być obracająca. Druga noga powinna być lekko uniesiona i cofnięta.

2. Rozpędzenie się – rozpocznij niewielki ruch do przodu z delikatnym obrotem przy użyciu ramion, których pozycja wpływa znacznie na dynamikę piruetu. Ręce powinny być rozłożone szeroko, a następnie być przyciągane do ciała w trakcie kręcenia się.

3. Wejście w piruet – obracanie rozpocznij od przeniesienia ciężaru ciała na jedną nogę, napnij mięśnie brzucha i pleców, co pomoże utrzymać równowagę.

4. Obrót – zbliż ramiona do tułowia i wyprostuj sylwetkę. Im ciaśniejszą przybierzesz pozycję, tym obrót będzie szybszy i bardziej dynamiczny. Patrz w trakcie piruetu przed siebie.

Początkowo taki piruet będzie obejmował jedynie jedno pełne obrócenie, jednak przy częstych i regularnych treningach z czasem będziesz w stanie wykonać większą liczbę obrotów bez utraty równowagi. Wiele profesjonalnych łyżwiarzy robi także piruety w powietrzu, lądując na jednej nodze, jednym z nich jest najtrudniejszy poczwórny axel, wymagający dodatkowego pół obrotu.

Kobieta stojąca na lodowisku ucząca dziewczynkę jak robić piruet na łyżwach

Piruet – nauka dla początkujących. Częste błędy sekwencji

Błędy, które pojawiają się podczas nauki, utrudniając poprawne wykonanie ćwiczenia i spowalniają efekty to:

  • zbyt szerokie rozstawienie nóg,
  • brak spięcia mięśni,
  • ruch z bioder zamiast z ramion,
  • patrzenie w dół.


Nie zniechęcaj się jednak nawet jeśli nie wychodzi Ci z początku piruet. Nawet profesjonalni zawodnicy wykonują setki powtórzeń, zanim dotrą do perfekcji. 

Jak kręcić piruety na łyżwach bez utraty równowagi?

Piruet jest czynnością, która powinna być płynnym działaniem w stabilnej pozycji. Dlatego też warto ćwiczyć na dobrze naostrzonych łyżwach, które będą umożliwiać precyzyjny ruch. Ustawienie głowy to druga kluczowa kwestia, którą wiele osób bagatelizuje. Wzrok powinien być skierowany w jeden punkt przed Tobą. Jeśli ma się taką możliwość, warto wykonywać piruety przed lustrem, aby prościej było analizować swoje błędy.

Piruet na lodzie to efektowny, ale wymagający element jazdy figurowej, który, chociaż można opanować, będzie wymagał cierpliwości i systematyczności ćwiczeń. Podstawą do prawidłowego ruchu będzie także znajomość techniki oraz silne mięśnie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z łyżwiarstwem, skup się na postawie, balansie oraz napięciu mięśni, które warto wcześniej wzmocnić. Z czasem Twój piruet będzie wyglądał coraz lepiej, a Ty będziesz mógł zmieniać pozycje rąk, tworząc bardziej efektywne pozy, czy nawet wykonać skok i obrót w powietrzu.

Przeczytaj także:

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Jak jeździć tyłem na łyżwach? Poznaj zasady jazdy to tyłu w 5 krokach aby poruszać się po tafli lodu jak profesjonalista i cieszyć się bezpieczną jaz

białe łyżwy

Jak hamować na łyżwach? ⛸️ Triki dla początkujących

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak hamować na łyżwach, przeczytaj nasz poradnik. Poznasz w nim sprawdzone triki techniki hamowania.

Osoba w łyżwach trenująca łyżwiarstwo figurowe dla dorosłych

Łyżwiarstwo figurowe dla dorosłych – porady dla początkujących

Rozważasz rozpoczęcie przygody z łyżwiarstwem figurowym dla dorosłych? Z tego artykułu dowiesz się, jakie zajęcia wybrać i ile mogą kosztować lekcje.

łyżwy zawieszone na haczyku

Jakie skoki są w łyżwiarstwie figurowym? Jak się nazywają?

Figury w łyżwiarstwie to nie wszystko, są jeszcze widowiskowe skoki! Jakie skoki łyżwiarskie można zobaczyć na zawodach? Co oznacza axel, a co toeloop

białe łyżwy

Jak dobrać łyżwy do rozmiaru stopy? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać łyżwy do rozmiaru stopy, aby jazda była przyjemna i bezpieczna? Poznaj kryteria wyboru rozmiaru łyżew. Ważna jest długość i szerokość stopy