Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania trenujący biegi długie

Suplementy dla biegaczy – które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy to świetna pomoc, by zwiększyć wydolność i przyspieszyć regenerację. Które z nich warto sprawdzić? Oto wskazówki.

Jeśli regularnie biegasz, powinieneś zwrócić uwagę na to, co spożywasz, by jak najlepiej zadbać o swój organizm. Suplementy dla biegaczy pomogą Ci zadbać o stan stawów oraz polepszą samopoczucie. Które wybrać?

Jakie suplementy dla biegaczy wybrać?

Długie i intensywne wybiegania to dla organizmu znaczne obciążenie. Bez odpowiedniego przygotowania mogą niekorzystnie oddziaływać na formę i prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego biegacze powinni zadbać o pokrycie zapotrzebowania energetycznego oraz budulcowego organizmu, w czym pomaga zdrowa dieta. Jednak poza pełnowartościowymi posiłkami warto dodać do diety także odżywki i suplementy.

To, które dokładnie wybrać, zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Nie każdy sportowiec powinien przyjmować dokładnie te same witaminy. Ich wybór jest uzależniony między innymi od intensywności treningów, ale także od częstotliwości biegów. Inne zatem będą suplementy dla biegaczy długodystansowych, a inne dla krótkodystansowych. 

Biegacze ultra robiący sobie przerwę na wodę z suplementami dla biegaczy

Suplementy diety dla biegaczy na wytrzymałość – długodystansowcy

Jeśli chodzi o sportowców, którzy uprawiają biegi długodystansowe, dobrym wyborem będzie suplementacja glukozaminy. Wspiera odbudowę chrząstki stawowej, a tym samym ma pozytywny wpływ na stawy oraz kości. Doskonale sprawdzi się jako suplement na kolana dla biegaczy.

Poza tym warto też zwrócić uwagę na aminokwasy rozgałęzione BCAA. Odgrywają one bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej, dlatego też są bardzo popularne wśród sportowców. Pod tą nazwą kryje się zestaw trzech aminokwasów – leucyna, izoleucyna oraz walina. Aminokwasy te nazywane są aminokwasami egzogennymi. Organizm nie wytwarza ich sam, można je dostarczyć tylko i wyłącznie z pokarmem.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania trenujący biegi krótkie na bieżni

Suplementy dla biegaczy krótkodystansowych

Osoby, które biegają na krótkie dystanse, czyli około 20-30 minut 2-3 razy w tygodniu, powinny zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w białko i węglowodany. Po suplementację warto sięgnąć, jeśli podczas biegania odczuwasz dyskomfort. Dobrym pomysłem będzie między innymi kreatyna, która wspiera resyntezę ATP i znacznie przyspiesza uzupełnianie energii w komórkach mięśniowych. Suplementacja dla biegaczy krótkodystansowych może też obejmować kofeinę oraz wodorowęglan sodu.

Dobrym wyborem będzie również beta-alanina, czyli suplement skierowany przede wszystkim do biegaczy, którzy stosują formy wytrzymałościowe. Beta alanina znacznie wpływa na opóźnienie zmęczenia po intensywnym treningu i zredukowanie jego ewentualnych skutków. Suplementacja nią wpływa też pozytywnie na uwalnianie jonów wapniowych. Do tego również zalecane jest spożywanie batonów proteinowych i żeli energetycznych.

Suplementy diety dla biegaczy, którzy chcą schudnąć

Biegacze, którym zależy na schudnięciu, również powinni zainwestować w pewne witaminy oraz minerały, by zwiększając swoją wydolność, szybciej osiągnąć zadowalające efekty. Chcąc zmniejszyć masę ciała, warto postawić na l-karnitynę. Zażywa się ją głównie w związku ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Karnityna działa również dobrze na kondycję psychiczną i komfort umysłowy. Jest znakomitym transporterem kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Z kolei przemiany energetyczne tłuszczów pełnią ważną rolę przy długotrwałym, wyczerpującym wysiłku fizycznym.

Mężczyzna wrzucający tabletkę z magnezem do bidonu z wodą po treningu biegowym

Suplementy diety dla biegaczy – po co jeszcze warto sięgnąć?

Oprócz wyżej wymienionych suplementów warto zastanowić się także nad przyjmowaniem innych. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, D, C oraz E, które pomagają utrzymać zdrowy układ odpornościowy oraz przyspieszają regenerację. Ich spożycie powinno być uzależnione od potrzeb Twojego organizmu. Oprócz tego warto zadbać o suplementację takich składników odżywczych jak:

magnez – wspiera regenerację mięśni po treningu o wysokiej intensywności, jak i mniejszej,

cynk – poprawia wydolność, a dzięki temu wyniki sportowe podczas wypraw biegowych; odpowiada za regenerację tkanek,

wapń – pomaga utrzymać zdrowe kości, poprawia przewodzenie impulsów nerwowych i skurcze mięśni, co pozwala nogom efektywniej pracować w trakcie treningu. 

kwasy tłuszczowe omega-3 – wspomagają proces regeneracyjny, wspierają funkcjonowanie serca oraz pomagają utrzymać jego zdrowy rytm,

żelazo – jego niedobór wpływa na wydolność podczas treningu.

Dobrym wyborem będą także napoje izotoniczne i odżywki białkowe. Te ostatnie, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w białko. Jeśli po wysiłku chcesz je uzupełnić, warto pokusić się na odżywkę, ponieważ w porównaniu do innych źródeł, zażywa się ją w małej ilości. Przyspieszysz dzięki temu regenerację organizmu po intensywnym trenowaniu.

Poza tym trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsza do tego jest po prostu woda, dzięki której będzie można nabrać sił przy większej aktywności. Warto pamiętać, aby przyjmować jej odpowiednią ilość, liczoną na kg masy ciała.

Dobry suplement na stawy dla biegaczy

Biegacz powinien stuprocentowo dbać o stawy, żeby były zdrowe i mocne. Składa się na to zarówno dieta, jak i trening. Najważniejsze, aby dieta była optymalna względem poziomu aktywności i dostarczała potrzebnych mikroelementów do organizmu. Po jakie odżywki i suplementy na stawy należy sięgać? Wszystko zależy od konkretnych potrzeb. Składniki, które powinien zawierać suplement wspomagający stawy to między innymi hydrolizowany kolagen, siarczan glukozaminy czy MSM. Dodatek witamin i minerałów takich jak C i E, wapń, magnez czy cynk, jest jak najbardziej mile widziany. 

Najlepsze suplementy dla biegacza oraz odżywki powinny pomagać Ci poprawić wytrzymałość mięśniową oraz redukować uczucie zmęczenia. Mamy nadzieję, że wiesz już, co suplementować, by każdy trening czy przygotowanie do starcia w zawodach było dla Ciebie bezpieczne i rozwijające.

Przeczytaj także:

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

Kobieta ćwicząca z bidonem z suplementami na stawy

Jakie suplementy na stawy?

Poznaj najlepsze suplementy na stawy. Sprawdź preparaty, które gwarantują wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

różne potrawy i shaker

Najlepsze suplementy diety – sprawdź które warto stosować. Decathlon

Szukasz najlepszych suplementów diety? Sprawdź, jakie preparaty warto stosować. Kupuj te o najwyższej jakości, polecane przez ekspertów.

mężczyzna w spodenkach sportowych trzymający sztangę na siłowni

Jakie są najlepsze suplementy na rzeźbę? | Blog Decathlon

Okres redukcji to dla wielu z nas bardziej wymagający czas na siłowni. Sprawdź, jakich suplementów użyć, żeby osiągnąć idealną sylwetkę!

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!