Żaglówki pływające na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – informacje dla żeglarzy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich leży w Krainie Tysiąca Jezior. Sprawdź ten wodny szlak dla żeglarzy na Mazurach i dowiedz się o turystyce.

Jeśli planujesz urlop na Mazurach, możesz skorzystać ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Został on wyznaczony między siecią jezior na Pojezierzu Mazurskim, które połączone są między sobą kanałami. Zobacz, jak przebiega.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – co to jest?

Szlak Wielkich Jezior Mazurskim rozciąga się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, czyli północnej Polsce, a dokładniej – na Pojezierzu Mazurskim, zwanym również Krainą Tysiąca Jezior. Wszystko dzięki temu, że poszczególne jeziora połączone są kanałami, co ułatwia poruszanie się po kilku z nich podczas jednego rejsu. Co ważne, kanały te są naturalne, powstały na drodze wypłukiwania głębokich rynien jeszcze w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Potem zostały, dla utrzymania transportu, ale i turystyki, wzmocnione i dobudowane tak, aby można było nimi przepłynąć.

Trasa jest niezwykle ciekawa nie tylko ze względu na możliwość odbycia podróży kilkudniowej, ale również z uwagi na piękne okoliczności przyrody w ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz licznych, mijanych rezerwatów. Możesz zobaczyć tutaj wiele ciekawych okazów ptaków, a także ssaków, które rzadko występują w innych regionach Polski.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – mazurskie szlaki żeglarskie

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich ciągnie się przez 130 km i obejmuje wiele większych i mniejszych jezior. Zwyczajowo za jego start uważa się Węgorzewo, miasto położone na wyspie rzeki Węgorapy – stąd wypływa się kanałem w Węgorzewie na część Szlaki Wielkich Jezior Mazurskich. Stąd szlak ciągnie się przez:

  • Jezioro Mamry – drugie co do wielkości jezioro w Polsce,
  • Jezioro Święcajty – znajduje się nad nią staropruskie grodzisko, jak i Wyspa Kocia z licznymi przystaniami,
  • Jezioro Kirsajty – niewielki akwen, bardzo bagnisty i zalesiony, z licznymi okazami rzadko spotykanych ptaków,
  • Jezioro Dargin – dość niebezpieczne dla początkujących żeglarzy, bo w północnej części znajdują się podwodne gruziska, niewidoczne przy wysokim stanie wody,
  • Jezioro Kisajno – jego brzegi są niedostępne z uwagi na istniejący tutaj poligon, jednak samo jezioro zachwyca otoczeniem i dziką przyrodą.
Podróż można zakończyć, wypływając z Jeziora Dargin do Jeziora Dobskiego, na którym obowiązuje strefa ciszy między innymi z uwagi na Wyspę Kormoranów, czyli rezerwat przyrody. Jeśli kontynuujesz trasę, pierwszy przystanek znajduje się w Giżycku. Tutaj nie zapomnij odwiedzić twierdzy Boyen i zobaczyć mostu obrotowego.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Gdzie płynąć z Giżycka?

Gdzie płynąć z Giżycka, aby zaliczyć cały Szlak Jezior Mazurskich? Następnie droga biegnie przez:

  • Jezioro Niegocin – znane przede wszystkim z silnych wiatrów, które mogą wytworzyć na nim wysokie, niebezpieczne fale,
  • Jezioro Boczne – długie na 3 km jezioro przepływowe,
  • Jezioro Jagodne – długi na 9 km i szeroki na 1,5 km zbiornik,
  • Jezioro Szymoneckie – jezioro o charakterze tranzytowym,
  • Jezioro Szymon – płytkie, o długości około 3 km,
  • Jezioro Tałtowisko,
  • Jezioro Tałty – najgłębsze jezioro na szlaku, liczące 50 km głębokości, i atrakcja Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z uwagi na wysoką, ciężką falę, która często się na nim kształtuje,
  • Jezioro Ryńskie – malownicze, o długości 7 km, z widocznymi zabudowaniami zamkowymi.
W ten sposób kończy się w mieście Ryn, gdzie można zrobić przerwę na obejrzenie ciekawego zamku, albo wyruszyć dalej trasą wodną do Mikołajek. W tym znanym mieście portowym na uwagę zasługuje most kolejowy. To właśnie z tym miastem związane są liczne legendy, znane w całej Polsce na przykład o rybim królu. Nie brakuje tutaj też zabytków takich jak choćby stary port czy kirkut przy Dybowskiej. Ciekawą częścią infrastruktury jest też dawny zamek Krzyżacki.

Gdzie płynąć z Mikołajek?

Z Mikołajek wyruszysz w żeglugę na kolejne akweny takie jak:

Jezioro Mikołajskie – na brzegu akwenu znajduje się Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna IMGW,
Jezioro Bełdany – nazwane promenadą ze względu na ilość jachtów, które płyną tędy w sezonie; na jego brzegu leży osada Galindia,
Jezioro Nidzkie – po obu jego stronach rozciąga się Puszcza Piska.

Tutaj warto zatrzymać się w miejscowości Ruciane-Nidy, czyli niewielkiego miasteczka, z którego wychodzą szlaki piesze i rowerowe, ale również, w którym każdy żeglarz może zwiedzić ciekawe zabytki, zwłaszcza stare fortyfikacje ukryte w lesie.

Co ciekawe, Jezioro Nidzkie stanowi granicę Krainy Wielkich Jezior i Równiny Mazurskiej. Stąd możesz wypłynąć na rozwidleniu szlaków na:

  • Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce, zwane również Morzem Mazurskim,
  • Jezioro Roś – jezioro rynnowe w kształcie litery „S”, z którego wypływa rzeka Pisa.
Warty rozważenia jest przystanek w Piszu, czyli mieście. w którym znajduje się znane Muzeum Ziemi Piskiej. To również dobre miejsce wypadowe do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którego częścią jest Puszcza Piska – jeśli lubisz aktywny wypoczynek. Tutaj też znajduje się koniec trasy na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz.

Żaglówki na wodzie

Szlaki wodne Mazur

Jeśli nie chcesz wypływać turystycznie na kilka dni, możesz zdecydować się również na krótsze trasy jednodniowe. Żeglowanie po Mazurach w tej formie również ma swój urok, zwłaszcza gdy sprzyja temu pogoda. Położone w pobliżu miasta pozwalają połączyć zwiedzanie na nogach z pływaniem po wodach i przyciągają turystów licznymi atrakcjami, które warto odwiedzić – w tym historycznymi zabytkami. Podczas pobytu na wodzie masz szansę z kolei zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt, w tym na przykład bytujące tu licznie czaple.

Jak przygotować się do rejsu?

Wiesz już, jakie jeziora łączy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. To jeden z największych szlaków wodnych w Polsce, licznie odwiedzany przez żeglarzy i turystów. Jeśli chcesz nim płynąć, odpowiednio się przygotuj, nawet jeżeli wynajmujesz łódź już na miejscu. Na całym Pojezierzu Mazurskim Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest tak znany, że wynajem nie stanowi problemu. Co warto ze sobą zabrać? Oto krótka lista:

  • ubrania na zmianę, zarówno na ładną pogodę, jak i na chłodniejsze, wietrzne dni – na przykład sztormiaki żeglarskie,
  • buty żeglarskie i obuwie odpowiednie na pokład statku,
  • zapas jedzenia,
  • apteczka,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • nakrycie głowy.
Upewnij się też, że łódź, którą wynajmujesz, wyposażona jest w kamizelki ratunkowe. Pamiętaj, że szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się i przebiega przy miastach, dlatego łatwo możesz zejść na ląd, aby uzupełnić zapasy.

Trasy żeglarskie na Mazurach zachęcają zarówno do długiego rejsu kilkudniowego, jak i jednodniowych wypadów z noclegiem na lądzie. Przygotuj się do nich odpowiednio, aby móc cieszyć się odpoczynkiem na wodzie.

Przeczytaj także:

Kobieta sterująca łodziom z ludźmi na pokładzie

Na czym polega refowanie żagli? Kiedy i jak zrefować żagle?

Refowanie żagli to kluczowa umiejętność każdego żeglarza. Dowiedz się, na czym polega refowanie, kiedy je przeprowadzać i jak bezpiecznie płynąć

Łódż płynąca po morzu

Mila morska – ile to km? Jednostki miary i przelicznik

Mila morska – ile to km? Ta jednostka miary odległości stosowana jest w nawigacji morskiej. Sprawdź, jak wygląda przelicznik.

Jacht na wodzie

Wakacje na jachcie – ile kosztują i jak zorganizować taki rejs morski?

Odkryj, jak zorganizować wakacje na jachcie, których nie zapomnisz! Dowiedz się, co zabrać na rejs morski, jak zaplanować wypoczynek i ile kosztuje że

Ludzie przebywajacy na zacumowanej łódce na wodzie

Co to flagsztok? Do czego służy w żeglarskim świecie?

Zastanawiasz się, czym jest flagsztok? Do mocowania czego służy? Jaką rolę ma w żeglarskim świecie? Sprawdź!

Drzwi do toalety na statku

Toaleta na statku. Jak działa usuwanie nieczystości na łodzi?

Zastanawiasz się, jak działa toaleta na pokładzie? W jaki sposób z niej korzystać na łodzi? Dowiedz się, jak działa to rozwiązanie na statku.