Obciążenie, talerze do sztangi

161 ofert
media description
Program lojalnościowy Decathlon Zbieraj punkty i odbieraj bony!
Talerz olimpijski bumper HMS HTBR
 

Obciążenia, talerze do sztangi

Ćwiczenia ze sztangą to podstawa treningu siłowego. Jest to jednak sprzęt, który można wykorzystać przy okazji zupełnie innych treningów, jak ukierunkowany na wzmacnianie czy modelowanie ciała. Ponadto używa się go w zajęciach z crossfitu. Sztanga składa się z kilku elementów. Jest to gryf, czyli metalowa rurka, stanowiąca podstawę całego sprzętu. Na nią nakłada się talerze o różnym ciężarze w zależności od potrzeb. Aby obciążenie nie zsuwało się z gryfu, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, do czego służą zaciski. W sklepie można kupić kompletny zestaw lub też pojedyncze elementy. W tej ofercie dostępne są talerze wykonane z różnych materiałów oraz wyróżniające się szerokim zakresem wagowym. To pozwala stworzyć zarówno prywatną siłownię, jak też wyposażyć kompleksowo strefę wolnych ciężarów na siłowni czy w klubie fitness.

Dlaczego warto ćwiczyć ze sztangą?

Tak naprawdę tylko wolne ciężary dają tak dużą swobodę układania planów treningowych. Ćwiczenia mogą być dopasowane z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, możliwości, celów treningowych oraz partii mięśniowych. Możliwe jest wykonanie ćwiczeń z obciążeniem praktycznie na wszystkie partie ciała. Trening jest efektywniejszy i bardziej skuteczny, ponieważ lepiej angażuje mięśnie i wymusza na nich większą pracę.

Dużą zaletą takiego treningu jest też możliwość wykonywania go zarówno na siłowni, jak też w domu. W razie postępów i coraz większych predyspozycji dokładamy kolejne obciążenia, co sprawia, że przyzwyczajone już ciało do określonego ciężaru cały czas pracuje efektywnie.

Ze sztangą mogą trenować zarówno mężczyźni, jak też kobiety. Nie jest on dedykowany tylko dla osób, którym zależy na treningu siłowych. Świetnie sprawdzi się przy wzmacnianiu konkretnych partii mięśniowych oraz modelowaniu sylwetki. Pomaga ponadto schudnąć, pozbyć się nadmiernych kilogramów i tkanki tłuszczowej.

Talerze żeliwne

Istnieją dwa podstawowe rodzaje obciążenia, jeśli chodzi o materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Pierwsza opcja to obciążenie żeliwne. Są uniwersalne i znajdują zastosowanie zarówno w domowej, jak też profesjonalnej siłowni. Materiał, z jakiego talerze są wykonane, cechuje się dużą wagą. Oznacza to, że większa waga nie jest równoznaczna z większymi talerzami. Zajmują one więc mniej miejsca niż ich odpowiednik bitumiczny. Sama sztanga też dzięki temu staje się bardziej poręczna, co ma znaczenie szczególnie dla początkujących osób. Dużą zaletą żeliwnego obciążenia jest na pewno jego ponadprzeciętna trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się długą żywotnością, co sprawia, że nie ma konieczności częstej jego wymiany. Jeśli chodzi o wady, to jest to sprzęt droższy od bitumicznego. Biorąc jednak pod uwagę długie użytkowanie, może skutkować większą oszczędnością.

Talerze żeliwne polecamy szczególnie tym osobom, które szukają solidnego sprzętu na długie lata. Planują większą inwestycję, ale w dłuższej perspektywie użytkowania. Na pewno jest to dobre rozwiązanie przy częstych i intensywnych treningach. Warto też wykorzystać ich mniejsze rozmiary np. jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń.

Obciążenia bitumiczne

Ten rodzaj obciążenia składa się z dwóch materiałów. Wnętrze wypełnione jest masą bitumiczną, z kolei z zewnątrz pokryte jest gumą lub tworzywem sztucznym. Cały proces produkcji jest tańszy i mniej wymagający niż przy sprzęcie żeliwnym, dlatego również cena obciążenia bitumicznego jest niższa, łatwiej jest więc skompletować zestaw talerzy. Jeśli chodzi o jego inne cechy, to na pewno jest to amortyzacja. Guma czy tworzywo sztuczne amortyzują uderzenie, co przekłada się na lepszą ochronę podłogi.

Takie talerze są jednak większe, ponieważ materiał jest lżejszy od żeliwa. Zajmują zatem więcej miejsca, co np. w domowych warunkach może, ale nie musi, być problematyczne. Trwałość ich jest nieco niższa niż żeliwnych, ale przy optymalnym użytkowaniu również posłużą przez długie lata. Zarówno talerze, jak też hantle z tego materiału są polecane osobom trenującym nieco mniej intensywnie. Na początek to idealne rozwiązanie, szczególnie jeżeli niska cena jest jednym z głównych kryteriów wyboru.

Zasady doboru obciążenia

Wagę talerzy trzeba dobierać z uwzględnieniem kilku aspektów. Na pewno sprawdzamy, jakie maksymalne obciążenie ma gryf. Jeśli nałożymy na niego talerze o większej wadze, może się on wyginać, a nawet pęknąć. Kluczowe jest też to, jakie partie ciała ćwiczymy. Na większe partie mięśniowe, jak uda, pośladki czy klatkę piersiową można zdecydować się na obciążenie nieco większe, powtórzeń też jest zazwyczaj więcej niż w przypadku mniejszych partii mięśniowych, jak biceps czy triceps.

Jak zwiększać obciążenie?

Ma charakterystyczny kształt, ponieważ rurki ułożone są w kształcie kraty. Jest to drążek przeznaczony do pracy nad bicepsami i tricepsami. Można przy nim zastosować różne chwyty, w tym młotkowy. Specjalne wygięcie drążka umożliwia również wyizolowanie konkretnych grup mięśniowych.

Gryf łamany

Trenując regularnie, dostrzegamy szybko efekty. 5 kg na triceps po kilku tygodniach to już za mało i obciążenie trzeba zwiększyć. Jak to zrobić dobrze i przede wszystkim bezpiecznie?

Ważne jest, aby nie rozpoczynać treningów od swojego maksymalnego obciążenia. 10 i 15 kg będą wystarczające, jeśli chodzi np. o przysiady. Osoby średniozaawansowane mogą sobie pozwolić na większą swobodę wyboru obciążenia. Zwiększamy je w miarę możliwości o 2 kg. Lepiej jest dołożyć kolejny ciężar niż męczyć się z za dużym, co z kolei wielu przypadkach skutkuje kontuzją i przetrenowaniem. Jeśli jesteś już na etapie wysokiego zaawansowania, to możesz spróbować zestawu talerzy olimpijskich, czyli o wadze 25 kg.

Szukasz sprzętu do swojego domowej siłowni czy może profesjonalnego klubu fitness? Nasze talerze sprawdzą się w obu tych miejscach do ćwiczeń. Oferujemy tanie produkty o wysokiej jakości, wykonane z solidnych materiałów, dostosowane do preferencji współczesnych klientów, a także pozwalające na skompletowanie wielofunkcyjnego sprzętu do ćwiczeń.

Idealny prezent na każdą okazję

          Nie masz pomysłu na prezent?
          Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
        
zamów e-kartę