Ręce robiące zdjęcie telefonem pod wodą

Jak robić zdjęcia pod wodą? Wskazówki dla początkujących miłośników fotografii

Co jest kluczowe w przypadku fotografii podwodnej? Co przyda się poza smartfonem? Sprawdź, jak uchwycić piękny kadr pod powierzchnią wody.

Wystarczy smartfon, a może lepiej wyposażyć się w aparat fotograficzny? Jak wybrać kadr? Czym właściwie charakteryzuje się fotografia podwodna? Porady, które przygotowaliśmy, pomogą Ci uchwycić najlepsze momenty z wakacji i nie tylko. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat robienia zdjęć pod wodą.

Fotografowanie pod wodą – jak się za to zabrać?

Świat fotografii zachwyca różnorodnością nie tylko technik, ale też scenerii, które możesz uchwycić w najlepszy sposób. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, czy już od jakiegoś czasu rozwijasz hobby, temat robienia zdjęć w wodzie na pewno Cię nurtuje. Jak się za to zabrać? Ważny będzie Twój komfort, dlatego umiejętność pływania jest zdecydowanie wskazana.

Najpierw warto przezwyciężyć swój strach przed dłuższym przebywaniem pod powierzchnią wody z otwartymi oczami, przy zmianie ciśnienia. Bez poczucia swobody w akwenie utrzymanie skupienia okaże się znacznie trudniejsze. Wyposaż się w okulary do pływania i ruszaj, aby spróbować swoich sił!

Kobieta w odzieży do nurkowania z butlą robiąca zdjęcia pod wodą obok niej żółtw

Fotografia podwodna – poradnik dla początkujących i nie tylko

Kluczowe będzie znalezienie odpowiedniego miejsca. Weź pod uwagę nie tylko głębokość i dostępność zbiornika do użytku, ale też czystość wody. Dobra przejrzystość zapewni lepsze warunki do dalszej pracy, choćby jasność i ostrość zdjęć.

Chcąc uniknąć fal lub ewentualnego zanieczyszczenia, możesz zacząć od wyprawy na basen. Choć fotografie bez udziału fauny i flory mogą okazać się mniej ekscytujące, będą dobrym startem. Sesję w sztucznym kąpielisku potraktuj jak trening, eksperymentując z parametrami na przykład zmianą obiektywów. Co więcej, pozwoli Ci się to przystosować do dłuższego nurkowania. W ten sposób lepiej przygotujesz się do fotografowania w innych zbiornikach wodnych.

Nie mniej istotna będzie pora dnia. Na najlepsze promienie słoneczne możesz liczyć rano lub po południu. Jeśli planujesz fotografowanie po zmroku, musisz liczyć się z dodatkowymi utrudnieniami. Lampa błyskowa w aparacie lub smartfonie może okazać się niewystarczająca. Wówczas przyjdzie czas na dobór właściwego sprzętu. Korzystne warunki oświetleniowe to podstawa, gdy chcesz zrobić dobre zdjęcia – nie tylko pod wodą.

Dobry sprzęt czy technika – co jest ważniejsze?

Bez dwóch zdań podwodna fotografia wyróżnia się na tle innych. Jednak, aby efekt rzeczywiście zaskakiwał, warto zadbać o dobre zdjęcia. Uwiecznienie odpowiedniego momentu jest nieco bardziej skomplikowane, niż może się wydawać. Wiele zależy od Twojego przygotowania. Jak fotografować pod wodą? Technikę dostosujesz do warunków w akwenie, a także sprzętu, który posiadasz.

Nurkowie z butlą pod wodą robiący zdjęcia dna

Czym robić zdjęcia pod wodą?

Na początku przygody z fotografowaniem możesz zacząć od wykonywania zdjęć smartfonem. Telefon masz zawsze pod ręką, więc szybko uchwycisz najlepsze momenty wakacyjnych przygód. To rozwiązanie sprawdzi się dla amatorów oraz turystów. Jednak przed wejściem do wody upewnij się, że urządzenie jest do tego przystosowane. W innym przypadku może dojść do jego uszkodzenia. Nie chcąc ryzykować, sięgnij po wodoszczelne etui na telefon. Niektóre obudowy o wysokiej szczelności wyposażone są w specjalne okienka umożliwiające wykonywanie podwodnych zdjęć.

Jak robić zdjęcia pod wodą telefonem? Jakościowe ujęcia zapewnią odpowiednie ustawienia parametrów. W zależności od przejrzystości i pory dnia będziesz manewrować kontrastem, ostrością czy balansem bieli. Często polecane jest wykonywanie całych serii zdjęć. Po zakończeniu sesji będziesz mógł wybierać spośród większej liczby klatek, pozostawiając te ostre, a usuwając rozmazane. Warto pamiętać, że nie zaleca się zabierania smartfonu na głębokość większą niż 1 metr pod taflą wody.

A jeśli planujesz połączyć aktywność z fotografowaniem, możesz zdecydować się na kamerki sportowe. Przydadzą się choćby dla freediverów czy nurków rekreacyjnych. Oprócz niewielkich zdjęć wykonują też świetne materiały wideo.

Z kolei doświadczeni pasjonaci zdecydowanie chętniej sięgną po profesjonalny aparat fotograficzny. Choć zapewni lepszą jakość zdjęć i więcej ustawień do zmodyfikowania, tego typu sprzęt jest zdecydowanie cięższy, a także droższy. Jego uszkodzenie będzie wiązało się nie tylko z utratą fotografii, ale też kosztowną naprawą lub wymianą. Dobrym rozwiązaniem na starcie będą kompaktowe aparaty wodoodporne, które są lżejsze i bardziej poręczne niż cenione lustrzanki.

Jak robić zdjęcia pod wodą?

Podwodne fotografie mają swój urok, którego nie da się podrobić. W zależności od tego, na jaką głębokość akweny zejdziesz, spotkają Cię tam inne niespodzianki warte uchwycenia przez obiektyw. W przypadku fotografii pod wodą nie ma jednego przepisu na robienie wyraźnych zdjęć. Jednak, aby uniknąć zniekształceń, postaraj się stać lub podpłynąć blisko obiektu, który ma być w centrum uwagi. Eksperymentuj też z perspektywą – wykorzystaj obiektyw makro, fish-eye lub połowę kadru zostaw pod wodą, a resztę nad jej taflą. To zapewni Ci ciekawe efekty.

Zaczynając swoją przygodę ze zdjęciami podwodnymi, warto pamiętać o kilku zasadach. Wybierz odpowiednią porę dnia i akwen. Pamiętaj, że inaczej należy przygotować się do sesji w wzburzonym morzu, a inaczej na prawie pustym basenie. Czasami warto dokupić dodatkowe akcesoria, które zadbają o bezpieczeństwo sprzętu – telefonu, aparatu czy kamery. Piękne zdjęcia wykonasz dzięki wielu próbom i eksperymentowaniu z ustawieniami.

Przeczytaj także:

Kobiety w maskach nurkujące z fajką

Nurkowanie na Malediwach. Miejsca nie tylko dla początkujących

Wybierasz się na Malediwy, by nurkować? Jakie miejsca dla początkujących i zaawansowanych wybrać? Sprawdź lokacje nurkowe na Malediwach!

Nurkowie z butlą pod wodą świecący latarkami

Chorwacja – nurkowanie. Najlepsze miejsca na snorkeling

Chorwacja – nurkowanie. Poznaj miejsca na podwodne zwiedzanie. Gdzie nurkować w Chorwacji? Wyspa Vis i wybrzeże.

mężczyzna nurkujący w masce do snorkelingu

Najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej

Nurkowanie stwarza możliwość poznania podwodnego świata flory i fauny. Chcesz poznać najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej? Sprawdź!

Nurek nurkujący z butlą pod lodem

Nurkowanie pod lodem. Co musi wiedzieć nurek?

Nurkowanie pod lodem – co należy o nim wiedzieć? Jak bezpiecznie nurkować pod lodem? Oto podręcznik nurka!

Osoba w piance w płetwach w masce i w okularach nurkująca pod wodą

Nurkowanie a lot samolotem – jak uniknąć choroby dekompresyjnej

Zastanawiasz się, czy po locie samolotem można nurkować? Co w sytuacji, gdy będziesz latać po zanurzeniu? Sprawdź!