Małołączniak w Tatrach

Małołączniak w Tatrach – szlaki. Jak się przygotować?

Chcesz zdobyć Małołączniak w Tatrach? Jakie szlaki na niego prowadzą? Jak się przygotować do wejścia na Małołączniak? Sprawdź trasy!

Chcesz zobaczyć, jak prezentują się Tatry Wysokie? Widok z Małołączniaka to jedno z lepszych miejsc, by podziwiać strzeliste turnie i dziką panoramę tej części gór. Jak dojść na szczyt? Jak się przygotować do wyprawy na Małołączniak? Sprawdź porady!

Małołączniak – Tatry. Co to za szczyt?

Małołączniak (2096 m n.p.m.) to szczyt w Tatrach Zachodnich, będący jednym z wyższych wierzchołków masywu Czerwonych Wierchów. Znajduje się on na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Charakteryzuje się rozległą, trawiastą kopułą szczytową oraz łagodnymi stokami opadającymi ku otaczającym dolinom. Od północy dominują nad nim strome ściany i żleby opadające do Doliny Małej Łąki, z kolei od południa rozciągają się szerokie zbocza spadające w kierunku Doliny Tomanowej. W masywie Małołączniaka widoczne są charakterystyczne formy krasowe, jak liczne leje i zagłębienia. Jako część grani Czerwonych Wierchów szczyt wyróżnia się również barwą skał i roślinnością wysokogórską, która nadaje temu miejscu specyficzny, surowy klimat. 

Małołączniak w Tatrach

Małołączniak – trasa. Jak wejść? 

Na Małołączniak można dotrzeć kilkoma szlakami turystycznymi, z których najczęściej wybierane startują z Zakopanego lub Kościeliska. Każda z tras oferuje inne widoki i trudności, dzięki czemu można dobrać wariant odpowiedni do swoich możliwości. 

Niebieski szlak na Małołączniak

Możesz zacząć swoją wyprawę na Małołączniak z Doliny Małej Łąki szlakiem niebieskim. Trasa rozpoczyna się w Groniku, skąd szeroką ścieżką przez las i polany dociera się do rozdroża Przysłopu Miętusiego. Tam szlak odbija w prawo i prowadzi na wspomniany Przysłop – rozległą przełęcz z widokiem na Czerwone Wierchy. Stamtąd rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek, czyli podejście przez stromy i kamieniste powierzchnie Kobylarzowego Żlebu, gdzie zamontowano łańcuchy ułatwiające pokonanie trudniejszych fragmentów

Po opuszczeniu żlebu teren jest bardziej płaski i przez rozległe trawiaste zbocza można dotrzeć do grani, skąd już tylko kilkanaście minut dzieli Cię od szczytu Małołączniaka. Całość trasy zajmuje około 4 godzin i jest to wariant dość wymagający, szczególnie przy złych warunkach pogodowych.

Czerwony szlak na Małołączniak

Dla osób preferujących dłuższe, graniowe przejścia, dobrym wyborem będzie czerwony szlak biegnący przez całą grań Czerwonych Wierchów. Najczęściej wybieranym wariantem jest trasa rozpoczynająca się w Kuźnicach, skąd szlak prowadzi przez Halę Kondratową na Kopę Kondracką. Stamtąd kontynuuje się marsz na Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak, kończąc zwykle w Dolinie Kościeliskiej. Jest to klasyczna, całodniowa wycieczka graniowa, nagradzająca wędrowców rozległymi panoramami zarówno Tatr Zachodnich, jak i Wysokich. Trasa wymaga dobrej kondycji, a także umiejętności poruszania się w terenie wysokogórskim, zwłaszcza przy zmiennej pogodzie.

Para w pelerynach przeciwdeszczowych wędrująca z kijkami po górach

Zielony szlak na szczyt Małołączniaka

Mniej uczęszczaną, lecz wartą uwagi opcją jest wejście na Małołączniak od strony Doliny Kościeliskiej. Zielony szlak prowadzi przez Dolinę Tomanową na Chudą Przełączkę, skąd czerwonym graniowym szlakiem można dojść na Małołączniak. Jest to trasa dla osób szukających ciszy, spokoju i mniej uczęszczanych szlaków. Mimo że jest dłuższa i nieco bardziej czasochłonna (około 5 godzin), oferuje piękne widoki i pozwala odkryć bardziej dzikie oblicze Tatr. 

Małołączniak – trudności 

Wejście na Małołączniak nie jest trasą typowo rekreacyjną. Większość szlaków, które prowadzą na ten tatrzański szczyt, wymaga dobrej kondycji oraz doświadczenia w poruszaniu się w terenie wysokogórskim. Należy liczyć się z długimi podejściami, dużymi przewyższeniami oraz stromymi miejscami. 

Małołączniak – pogoda

Sporym utrudnieniem przy wejściu na Małołączniak jet zmienność pogody. Szczyt leży na rozległej, otwartej grani, co sprawia, że jest wyjątkowo narażony na silny wiatr, opady i mgły, które mogą całkowicie ograniczyć widoczność i sprawić, że orientacja w terenie stanie się trudna, szczególnie przy zejściu. Ze względu na swoje położenie w masywie Czerwonych Wierchów, szczyt ten jest także znany z częstych zamgleń i gwałtownych burz latem. Małołączniak zimą natomiast oznacza rozsądniejsze planowanie wycieczki z uwagi na zagrożenie lawinowe

Małołączniak – łańcuchy

Największym technicznym wyzwaniem na trasie na Małołączniak jest Kobylarzowy Żleb, znajdujący się na niebieskim szlaku z Doliny Małej Łąki. Jest to stromy żleb, gdzie zamontowano łańcuchy ułatwiające podejście. Chociaż dla osób z doświadczeniem w Tatrach Zachodnich odcinek ten nie powinien sprawić większych trudności, dla mniej wprawionych turystów, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych, może stanowić poważne wyzwanie. Podłoże w żlebie bywa śliskie, kamienie luźne, a przy opadach deszczu lub po śniegu robi się tam niebezpiecznie. 

Osoby wędrujące po górach z kijkami trekkingowymi

Trasa na Małołączniak – jak się przygotować?

Przygotowując się do wyprawy, warto pamiętać, że mimo stosunkowo łatwego dostępu jest to wycieczka wysokogórska, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą są wygodne buty trekkingowe z dobrą przyczepnością. Warto mieć ze sobą także ciepłą odzież, kurtkę przeciwdeszczową i czapkę. Nawet latem pogoda potrafi zaskoczyć niską temperaturą i silnym wiatrem. 

Nie zapomnij też o odpowiednim zapasie wody, prowiantu oraz naładowanym telefonie z mapą online i offline. Warto także wcześniej sprawdzić prognozę pogody oraz komunikaty lawinowe w okresie zimowym, a w razie wątpliwości rozważyć skorzystanie z usług przewodnika. Unikaj ponadto górskiej wycieczki na ten szczyt, jeśli zapowiadane są burze lub silny wiatr. 

Małołączniak z dzieckiem – czy warto?

Wejście z dzieckiem jest możliwe, ale wymaga dużej ostrożności i dobrej oceny możliwości. Szczyt ten nie jest zalecany na pierwsze wycieczki z maluchami, ale przy dobrej pogodzie i odpowiednim przygotowaniu starsze pociechy mogą sobie poradzić z wejściem. Największym wyzwaniem jest Kobylarzowy Żleb, gdzie strome odcinki i łańcuchy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza przy złej pogodzie. Dla dzieci bez doświadczenia może to być fragment zniechęcający i ryzykowny, dlatego warto dobrze przemyśleć i trasę i kondycję pociechy.

Małołączniak to szczyt, który wymaga odpowiedniego przygotowania, ale jego zdobycie pozwala cieszyć się panoramą obejmującą między innymi Giewont i całe Zachodnie Tatry. Podejście na szczyt, choć miejscami wymagające, dostarcza ciekawych wrażeń i pozwala poczuć charakter surowych, wysokogórskich grani. 

Przeczytaj także:

Dolina Miętusia i Przysłop Miętusi w Tatrach

Dolina Miętusia i Przysłop Miętusi w Tatrach – szlaki, atrakcje

Zastanawiasz się, jak dostać się na Przysłop Miętusi i Dolinę Miętusia? Jakie są szlaki i dojazd? Jak się przygotować? Sprawdź wskazówki!

Osoba z dzieckiem wędrujący w dolinie górskiej zimą

Dolina Małej Łąki zimą. Jak się przygotować na szlak?

Wycieczka do Doliny Małej Łąki zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Co zabrać na szlak? Jakie mogą być trudności? Sprawdź wskazówki!

Strumyk płynący w Dolinie Prosieckiej

Dolina Kwaczańska i Dolina Prosiecka – szlaki, walory, lokalizacja

Interesuje Cię Dolinę Prosiecka i Dolina Kwaczańska? Jakie są tam szlaki i atrakcje? Gdzie jest parking? Sprawdź wskazówki!

Dolina Strążyska zimą

Dolina Strążyska zimą – jak się przygotować na spacer szlakiem?

Wybierasz się do Doliny Strążyskiej zimą? Jak przygotować się do wycieczki szlakiem? Czy przejście zimowe jest trudne? Sprawdź!

Mężczyzna z kijkami trekkingowymi i z plecakiem wędrujący po górach

Najpiękniejsze doliny w Tatrach Polskich

Poznaj najpiękniejsze doliny w Tatrach Polskich. Sprawdź, jakie doliny tatrzańskie są warte odwiedzenia i gdzie możesz liczyć na dodatkowe atrakcje.