Rib zacumowany przy pomoście

RIB – co to jest i dlaczego cieszy się zainteresowaniem?

RIB – co to jest? Motorówka typu RIB to łódź o dużej dzielności morskiej, sztywnym pokładzie i pompowanych burtach. Poznaj jej zastosowanie.

W świecie sportów wodnych oraz jednostek patrolowych coraz częściej pojawia się określenie RIB. Co to jest za jednostka i czemu służy? Dla osoby początkującej w żeglarstwie lub motorowodniactwie ten skrót może być niejasny. Wątpliwości rozwieje ten artykuł.

RIB – co to jest?

Skrót RIB pochodzi z języka angielskiego i oznacza w żeglarstwie Rigid Inflatable Boat, czyli motorówkę pontonową ze sztywnym dnem. W praktyce jest to jednostka pływająca o sztywnej konstrukcji dna (najczęściej z laminatu lub aluminium), kadłubie w kształcie litery V oraz nadmuchiwanych burtach z pneumatycznych tub (z różnych materiałów, głównie PCV albo hypalonu, trwalszych od gumy i odpornych na promieniowanie UV), które nadają jej lekkość i wyjątkowo dobrą pływalność. 

RIBy mogą mieć różne rozmiary i silniki zaburtowe lub montowane na pokładzie. Większe modele mają nawet zamontowane kabiny. Uznaje się, że jest to rodzaj wodnych terenówek, cenionych przez amatorów sportów wodnych i profesjonalistów, w niczym nieodstających od klasycznych motorówek. Mogą rozwijać duże prędkości, są przyczepne na wodzie i stosunkowo bezproblemowe, przez co pływanie motorówką tego typu jest po prostu komfortowe.

Rib zacumowany przy pomoście

Jak powstała łódź typu RIB?

Jeśli chodzi o łodzie RIB, co to znaczy jest już jasne. A jak powstały? Pierwsze łodzie typu RIB pojawiły się w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Opracowano je z myślą o ratownictwie morskim i potrzebach wojska, które wymagało jednostki:

  • stabilnej na wzburzonej wodzie,
  • odpornej na uszkodzenia,
  • lekkiej i łatwej do transportu.
Szybko okazało się, że zalety tej konstrukcji sprawdzają się także, jeśli chodzi o użytek cywilny. Dziś łodzie RIB są używane przez służby ratownicze (wraz z akcesoriami ratunkowymi), straż przybrzeżną, wojsko i jednostki specjalne, ale również przez żeglarzy i osoby prywatne do celów rekreacyjnych.

Czym wyróżnia się łódka RIB?

Łódka RIB łączy cechy łodzi motorowej i pontonu. Dzięki temu wyróżnia się bardzo pożądanym i konkretnymi właściwościami użytkowymi:

  • duża stabilność na fali – dmuchane burty zwiększają wyporność i zmniejszają ryzyko wywrotki,
  • lekka konstrukcja – ma mniejszą masę w porównaniu do tradycyjnych łodzi motorowych tej samej wielkości,
  • wysoka prędkość i manewrowość, a co za tym idzie, zwrotność – są możliwe dzięki niskiej wadze i wydajnym silnikom,
  • łatwe wodowanie i transport – wiele modeli można przewozić na przyczepie samochodowej,
    trwałość i bezpieczeństwo – pęknięcie jednej komory powietrznej nie powoduje zatonięcia łodzi.
Ze względu na dużą dzielność morską, motorówki typu RIB świetnie sprawdzają się we wszystkich zastosowaniach i są dość uniwersalne.

Rib na brzegu

Kto może pływać łodzią RIB?

W przypadku jednostki typu RIB motorówką można pływać zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo. Jednocześnie, w zależności od długości kadłuba i mocy silnika, mogą obowiązywać określone przepisy. W Polsce:

  • łódź RIB o mocy silnika powyżej 10 kW (13,6 KM) wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego,
  • jednostki mniejsze (z silnikami o mniejszej mocy) można użytkować bez uprawnień, ale tylko na określonych akwenach.
W przypadku profesjonalnych zastosowań, jak służby ratownicze, załoga musi spełniać dodatkowe wymagania kwalifikacyjne zgodnie z przepisami prawa morskiego.

Gdzie można pływać łodzią RIB?

Łódki typu RIB są wyjątkowo uniwersalne. Można je użytkować:

  • na wodach śródlądowych (jeziora, rzeki),
  • na przybrzeżnych wodach morskich,
  • na otwartym morzu – pod warunkiem odpowiedniego wyposażenia i przygotowania jednostki.
Ze względu na konstrukcję łódki RIB świetnie radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych. To sprawia, że są często wybierane do rejsów w rejonach, gdzie inne łodzie mają trudności z zachowaniem stabilności.

Podsumowanie

RIB to łódź sztywno-pontonowa, która łączy lekkość i stabilność pontonu z wytrzymałością kadłuba sztywnego. Charakteryzuje się wysoką manewrowością, bezpieczeństwem i wszechstronnością zastosowań. RIBy to łódki zarówno dla służb ratowniczych, jak i dla prywatnych użytkowników, którzy szukają sprawnej i bezpiecznej jednostki na wodę.

Przeczytaj także:

Osoba z uprawnieniami i książeczką żeglarską sterująca łodzią

Książeczka żeglarska – co daje, jak ją uzyskać?

Książeczka żeglarska – co daje dla marynarzy i rybaków na statkach morskich? Sprawdź dokument wydawany w urzędzie morskim.

Ludzie w odzieży żeglarskiej płynacy żaglówką na morzu

Takielunek jachtu – olinowanie jachtu żaglowego

Takielunek jachtu to olinowanie każdego jachtu żaglowego. Sprawdź, co żeglarz musi wiedzieć o linach żeglarskich i ich konserwacji.

Dezety w marinie

Dezeta – jacht bezpokładowy. Jak żeglować jachtem typu DZ?

Dezeta – jacht bezpokładowy mieczowy wiosłowo-żaglowy to często jacht szkoleniowy. Sprawdź, kiedy pływać na jachcie DZ i jak to wygląda.

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny