Osoby zwiedzające piramidy

Turystyka alternatywna – co to jest? Jak się ją dzieli? Jakie są jej zalety?

Turystyka alternatywna to nowy nurt, który w centrum stawia kulturę, historię, ludzi i środowisko. Poznaj najważniejsze cechy takiego podróżowania!

Turystyka alternatywna to nowy nurt, który w centrum stawia kulturę, historię, ludzi i środowisko. Poznaj najważniejsze cechy takiego podróżowania!

Na czym polega turystyka alternatywna?

Chociaż turystyka to dla wielu państw czy regionów bardzo ważny aspekt pod kątem ekonomicznym, lokalne społeczności bardzo często widzą tę drugą stronę nie zawsze ładnego medalu. Degradacja środowiska naturalnego, zaśmiecanie danego miejsca będącego celem podróży turystów, nadużywanie alkoholu, środków odurzających lub innych używek, potęgowanie problemów komunikacyjnych, a w dłuższej perspektywie utracenie unikalnej cząstki na rzecz obrazu, jaki chcą widzieć obcokrajowcy – to tylko część trudności, które coraz częściej są podnoszone przez mieszkańców.

Osoby szukające autentycznych doświadczeń, nie muszą jednak podążać za podróżniczym tłumem. Zamiast tego mogą postawić na formy turystyki, które świadomie podchodzą do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz otrzymania stylu życia mieszkańców, przy okazji nadal oferujące wypoczynek oraz lokalny rozwój turystyki. Tak właśnie w ogromnym skrócie można opisać turystykę alternatywną (alternative tourism). W jej ramach możesz odwiedzać wyjątkowe miejsca w sposób komfortowy i dla Ciebie, i dla miejscowych, zachowując integralność, respektując naturę i oddając szacunek historii.

Osoba wędrująca z kijkami przez kanion

Turystyka alternatywna vs turystyka masowa – kluczowe różnice

Motywacjami turystyki masowej bardzo często jest po prostu zobaczenie jakiegoś miejsca, uwiecznienie go w telefonie czy aparacie, bez większego wzbogacania swojej wiedzy na temat kultury i życia mieszkańców regionu. Odpowiada za to przewodnik, który prowadzi zwiedzających od miejsca do miejsca. Brak związku z państwem czy miastem, w którym się przebywa, sprawia, że turyści często nie odczuwają szacunku i nie przejmują się otoczeniem, łamiąc normy społeczne i kulturowe. Takie osoby często również nie są gotowe na otwarte zrozumienie obcej dla siebie kultury, co może prowadzić do nieporozumień i niekiedy napięć, nawet jeśli turysta nie jest częścią wycieczki zorganizowanej.

Turystyka alternatywna kładzie natomiast nacisk na autentyczność i aspekty emocjonalne takie jak otwartość, komunikatywność czy spontaniczność. Wymaga samoorganizacji, inicjatywy i zaangażowania, a niekiedy również wyjścia ze strefy komfortu. To jednak pozwala na realne obcowanie z kulturą i środowiskiem odwiedzanego regionu, a te doświadczenia można następnie wykorzystać w swoim życiu lub przynajmniej zgromadzić niezapomniane doświadczenia.

Z tych właśnie powodów turystyka alternatywna jest uważana za jedną z najczystszych i najlepszych form podróżowania. Ma ona również pewne powiązania z ekoturystyką, będąc jednym z jej istotnych elementów.

Turystyka alternatywna – przykłady zastosowania jej w praktyce

Turystyka alternatywna do niezwykle szeroka kategoria. Warto jednak poznać przynajmniej kilka jej form i propozycji, dzięki którym zrozumiesz, w jaki sposób możesz zwiedzać świat w sposób świadomy, ekologiczny oraz w zgodzie z naturą, historią, dziedzictwem regionu oraz lokalną społecznością!

  • Poruszanie się ekologicznymi środkami transportu – zamiast dokładać się do korkowania ulic, warto stawiać na komunikację publiczną, rowery lub zwiedzanie na własnych nogach.
  • Oszczędzanie wody i energii elektrycznej – rozsądne korzystanie z klimatyzacji, troska o niemarnowanie wody itd.
  • Wybór prywatnych noclegów lub agroturystyki – możesz tam liczyć na przyjazną gościnę, nierzadko naprawdę dobrą lokalizację, przyjemne rozmowy, rady dotyczące podróżowania, a w wielu przypadkach także i na niższą cenę!
  • Wspieranie lokalnego handlu – sięganie po produkty z lokalnych sklepików, chodzenie do małych kawiarni czy na bazary to ciekawy pomysł na jeszcze lepsze poznanie kultury i zwyczajów, a także wsparcie „lokalsów".
  • Świadome zakupy – sprawdzanie miejsca produkcji poszczególnych rzeczy oraz unikanie podróbek, które w turystycznych lokacjach mogą być częstym znaleziskiem.
  • Korzystanie z usług lokalnych, prywatnych przewodników – dzięki dobrodziejstwu Internetu możesz w niewielkiej cenie znaleźć kameralne wycieczki, dzięki którym poznasz dany kraj czy region od naprawdę wyjątkowej strony!

Mężczyzna podziwiający widok z góry

Turystyka alternatywna a ekoturystyka – więcej podobieństw czy różnic?

Bardzo często o turystyce alternatywnej wspomina się w kontekście ekoturystyki. Rzeczywiście obie te sfery mają ze sobą wiele wspólnego. Stawiają na bycie bliżej natury, świadome kupowanie i poruszanie się, poszanowanie przyrody i chronienie środowiska naturalnego.

Ekoturystyka jest jednak pojęciem szerszym, którego części można znaleźć między innymi w turystyce kwalifikowanej, krajobrazowej, alternatywnej, wypoczynkowej czy agroturystyce. Niedaleko pada więc jabłko od jabłoni, lecz ekoturystyka jest obszerniejszą dziedziną niż turystyka alternatywna i skupia się mocniej na naturze niż kwestiach kulturowych czy społecznych.

Turystyka alternatywna w Polsce i na świecie – ciekawe przykłady, na które warto się skusić

Przykładów polskiej turystyki alternatywnej jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz zmienić otoczenie, nad Wisłą możesz przebierać w ofertach gospodarstw agroturystycznych, które pozwolą Ci zbliżyć się do natury. Możesz także skierować swój wzrok w stronę górskich schronisk czy prywatnych, lokalnych punktów na Mazurach czy nad Morzem Bałtyckim. Zamiast wybierać kompleksy hoteli niż apartamentów, możesz zatrzymywać się w domkach letniskowych lub w pokojach wynajmowanych przez mieszkańców tych malowniczych terenów.

Na świecie takich opcji jest co niemiara i niemal każde miejsce oferuje Ci interesujące rozwiązania z dala od typowej turystyki masowej. Mogą to być na przykład prywatne pensjonaty lub wynajmowane pokoje, aktywności indywidualne lub w małych grupach, które pozwalają lepiej poznać kulturę regionu, a także skupienie się na historycznych zabytkach zamiast na takich miejscach, jak bary czy centra rozrywki. Ciekawą opcją na poznawanie świata w taki sposób są również wolontariaty.

Turystyka alternatywna – podsumowanie

Alternative tourism jest rodzajem turystyki, z którego możesz korzystać z każdego miejsca na świecie. Niezależnie od tego, czy interesuje cię turystyka alternatywna w Polsce, czy wolisz jednak wyjazdy za granicę, powyższe rady możesz śmiało wcielić w życie. Alternatywne formy turystyki są w stanie sprawić, że na nowo odkryjesz pasję do podróżowania. To tylko jeden z powodów, dla których warto dać im szansę!

Przeczytaj także:

Para spacerująca po mieście

Geocaching, czyli turystyka alternatywna

Szukanie skrzynek geocaching to popularna już forma rozrywki. To także turystyka alternatywna dla osób lubiących przygody. Dowiedz się więcej!

Mężczyźni odpoczywający na skałach w kamizelkach obciążeniowych

Turystyka kwalifikowana – co to jest? Definicja i przykłady podróży

Turystyka kwalifikowana to droga dla osób stawiających na aktywny wypoczynek. Czym dokładnie jest ten typ podróżowania i jakie są jego przykłady?

Widok na miasto z lotu ptaka

Turystyka kulturowa – cechy oraz przykłady na świecie i w Polsce

Podróżować można na wiele sposobów. Jedną z jej form jest tak zwana turystyka kulturowa. Sprawdź, na czym się ona opiera!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów

Kobieta z plecakiem wsiadająca do samolotu

Turystyka biznesowa – czym ona jest? Definicja, przykłady, formy

Czym jest turystyka biznesowa? To coś więcej niż podróże służbowe. Poznaj jej rodzaje i dowiedz się, jak wygląda od kuchni!