Widok na miasto z lotu ptaka

Turystyka kulturowa – cechy oraz przykłady na świecie i w Polsce

Podróżować można na wiele sposobów. Jedną z jej form jest tak zwana turystyka kulturowa. Sprawdź, na czym się ona opiera!

Podróżować można na wiele sposobów, a jedną z form podróżowania jest tak zwana turystyka kulturowa. Sprawdź, na czym się ona opiera!

Turystyka kulturowa – definicja. Na czym polega ten typ podróżowania?

Podróże czy to indywidualne połączone z kempingiem czy zorganizowane przez biuro podróży są integralną częścią życia naprawdę wielu osób. Powody, dla których ludzie odwiedzają nowe miejsca, mogą się jednak znacznie różnić. Same podróże mogą także przybierać różne formy – służbowe, wypoczynkowe czy też nastawione na zwiedzanie. Jednym ze sposobów na odkrywanie nowych miejsc, państw, narodów i kultur bez wątpienia jest właśnie turystyka kulturowa.

Według oficjalnej definicji ten typ podróżowania opiera się na poznawaniu szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego i historycznego danego regionu. Chodzi tu między innymi o muzea i galerie, historyczne budowle, obiekty kultu lub światowego dziedzictwa UNESCO, zwyczaje i tradycje regionalne oraz etniczne, a nawet o aspekty kulinarne czy literackie. Takie wyjazdy nierzadko są tematyczne, skupiając się na walorach edukacyjnych lub chęci poznania nowego, nieznanego do tej pory oblicza świata, języka lub społeczeństwa.

Turystyka kulturowa (nazywana kiedyś turystyką kulturalną) to niezwykle odkrywczy typ podróżowania, który jest zdaniem wielu osób przyszłością turystyki. Już teraz ten typ podróży jest jednak potężnym motorem napędowym dla wielu państw, które do tej pory były pomijane przez odwiedzających.

Ludzie zwiedzający starożytne miasto w skałach

Rodzaje turystyki kulturowej

Czy istnieje podział turystyki kulturowej? Okazuje się, że tak, lecz żeby móc go zrozumieć, warto zwrócić uwagę na dokonania badaczy zajmujących się tą kwestią. Dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt zdołał podzielić ją na trzy grupy:

  • klasyczne podróże kulturowe (w tym: turystyka dziedzictwa kulturowego, muzealna, literacka, eventowa);
  • turystyka edukacyjna (w tym: podróże studyjne, tematyczne, językowe, seminaryjne);
  • powszechna turystyka kulturowa (w tym: turystyka etniczna, miejska, kulinarna, historyczna, egzotyczna, pielgrzymkowa, regionalna, militarna, wiejska, przyrodnicza, hobbystyczna).
Współczesne formy turystyki kulturowej opierają się na szukaniu nowych doświadczeń, kontakcie z naturą i ludźmi, a także na poznawaniu kultur, które różnią się od znanego na co dzień standardu. To właśnie te aspekty napędzają ruch turystyczny w krajach, które dopiero próbują przekonać do siebie odwiedzających. Rozwój turystyki przyczynia się zaś do rozwoju państw czy regionów.

Coraz bardziej rozpoznawalna staje się również turystyka etniczna – przykłady to próbowanie tradycyjnej kuchni lub tradycyjnych zwyczajów, nauka poszczególnych umiejętności, spotkania z przedstawicielami mniejszości lub osobami pielęgnującymi kulturę danego obszaru, a także wycieczki krajoznawcze z przewodnikami.

Podział turystów w turystyce kulturowej – jak ludzie poznają nowe państwa?

Turystyka kulturowa przybiera wiele form i właśnie dlatego możliwe jest także podzielenie osób, które wybierają właśnie taką formę odkrywania świata. Zazwyczaj wyróżnia się cztery typy turystów:

  • zorganizowany turysta masowy – korzysta z usług biur podróży, jest słabo przygotowany do podróży, zwiedzanie ma zazwyczaj dość szybkie tempo;
  • indywidualny turysta masowy – ma swój własny plan, którego stworzenie wymaga od niego pozyskania wiedzy na temat danego rejonu, jest bardziej zainteresowany i zaangażowany w podróż;
  • odkrywca – chce poznać środowisko, w którym się znajduje i szuka nowych ścieżek, które są omijane przez turystów masowych;
  • drifter/wagabunda – jego celem jest pełna integracja ze społeczeństwem i kulturą danego narodu, regionu czy kraju.

Turystyka kulturowa w Polsce i na świecie – ciekawe przykłady i kierunki podróży

Turystyka dziedzictwa kulturowego jest istotnym aspektem w przypadku państw, które mogą pochwalić się unikalną i rozbudowaną historią. Na czele rankingów pojawiają się oczywiście takie państwa jak chociażby Francja, Hiszpania czy Włochy. Patrząc szerzej, poza Europę, można wspomnieć chociażby o Japonii, Chinach, Egipcie, Meksyku czy Peru. Historia niektórych imperiów, które rozwijały się na tamtych terenach, sięga tysiące lat wstecz i wiele osób chce ją lepiej poznać.

Coraz więcej państw otwiera się jednak na turystów kulturowych, chcąc pokazać swoją wyjątkową kulturę, naturę, kuchnię czy gościnność. Niesamowite wzrosty w ostatnich latach odnotowują chociażby Albania, Turcja, Wietnam czy Indie.

Z roku na rok coraz więcej osób przyjeżdża także do Polski. W 2024 roku odnotowano aż 38,8 mln turystów, co względem 2018 roku jest wzrostem o niemal 98%! Dziedzictwo kulturowe, turystyka religijna, turystyka kulinarna, piękna przyroda i prężnie rozwijająca się infrastruktura – te właśnie aspekty przyciągają coraz więcej osób z zagranicy.

Przeczytaj także:

Ludzie biegnący w zawodach zwiedzający miasto

Turystyka biegowa – gdzie biegać i zwiedzać?

Interesuje Cię turystyka biegowa? Gdzie biegać i jednocześnie mieć przyjemność z rekreacji? Sprawdź miejsca na udany wyjazd z biegiem!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów

Tłum zmierzający na wydarzenie

Turystyka sportowa – na czym polega, jak i gdzie ją uprawiać?

Sport to współcześnie jeden z najważniejszych motorów napędowych turystyki. Czym jest turystyka sportowa i jak się ją uprawia?

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

Para spacerująca po mieście

Geocaching, czyli turystyka alternatywna

Szukanie skrzynek geocaching to popularna już forma rozrywki. To także turystyka alternatywna dla osób lubiących przygody. Dowiedz się więcej!