Unselected
Dzieci w strojach sportowych z plecakami na plecach biegnące na rozgrzewkę do lekcji wychowania fizycznego

Rozgrzewka na WF – zasady, przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających

Rozgrzewka na WF powinna składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych. Sprawdź, jak przygotować dzieci na lekcję wychowania fizycznego.

Unselected

Podczas przygotowania do lekcji wychowania fizycznego dzieci często powtarzają ćwiczenia rozgrzewające, które już znają. Warto dodać do tego zestawu nowe, które sprawią, że rozgrzewka na WF będzie ciekawa! Zalet rozgrzewki dla dzieci nie można przecenić, dlatego warto poznać najprostsze i najskuteczniejsze ćwiczenia na rozgrzewkę – tak, aby WF stał się jednym z ulubionych przedmiotów w szkole! Zobacz, jak przygotować kreatywną rozgrzewkę na WF.

Unselected

Dlaczego rozgrzewka na WF jest ważna?

Rozgrzewka na WF to moment rozpoczęcia zajęć. Dlaczego właściwie jest tak istotnym elementem? Przede wszystkim dlatego, że zapobiega poważnym urazom i kontuzjom. Wszyscy sportowcy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, wiedzą, że rozgrzewka jest niezbędna nie tylko dla wyników, ale również bezpieczeństwa. Dlatego też powinna być wykonywana zawsze przed wysiłkiem fizycznym.

Ćwiczenia na rozgrzewkę mają za zadanie przygotować mięśnie do właściwego treningu – w tym przypadku zajęć wychowania fizycznego. Zwiększają zaangażowania głównych partii mięśniowych do intensywnej pracy podczas późniejszych zajęć na przykład meczu siatkówki czy lekkoatletyki. Dzięki rozgrzewce zwiększa się temperatura mięśni, krew w organizmie zaczyna szybciej krążyć, a stawy są elastyczniejsze. Dziecko jest mniej narażone na kontuzje i urazy przeciążeniowe. Nawet krótka rozgrzewka na WF może pomóc uniknąć nieprzyjemności takich jak na przykład zakwasy następnego dnia.

Unselected
Dziewczynka w stroju sportowym wykonująca rozgrzewkę na wf z użyciem piłki

Ćwiczenia na rozgrzewkę – zasady

Uczniowie, zapytani o ulubiony przedmiot szkolny, często odpowiadają, że jest to wychowanie fizyczne. Rozgrzewka to kluczowy element tych zajęć. Jak powinna wyglądać rozgrzewka na WF oraz jakie kryteria powinna spełniać przykładowa rozgrzewka WF, by wystarczająco przygotować dzieci do większej aktywności? Oto kilka zasad, o których należy pamiętać:

– Rozgrzewkę na WF warto zacząć od truchtu. Spokojnych okrążeń boiska lub hali może być nawet dziesięć w zależności od tempa.

Później powinny nastąpić ćwiczenia ogólnorozwojowe rozgrzewające dla dzieci wykonywane w miejscu. Polegają one na rozciąganiu określonych partii mięśni, od głowy (karku), przez nadgarstki, tułów aż do kostek.

– Nauczyciel musi dopasować intensywność rozgrzewki danych partii mięśni do późniejszej aktywności. Przykładowo, jeśli w planach jest gra w koszykówkę, to trzeba skupić się na rękach i nadgarstkach.

Bardzo istotne są ćwiczenia związane z tułowiem: krążenia biodrami oraz skłony.

Po rozgrzewce w miejscu można ponownie wrócić do aktywności w biegu lub marszu, tym razem skupiając się na nogach – częste są skip A i C, marsz z wykrokami i tym podobne.

Dzieci w wieku przedszkolnym rozgrzewkę powinny postrzegać nie w kategorii ćwiczeń, a zabawy.

– Ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci w wieku szkolnym powinny wprowadzać stopniowo element świadomości celowości tych działań.

Młodzież kocha rywalizację i wplatanie do rozgrzewki elementów z ulubionych dyscyplin.

Należy pamiętać, że rozgrzewka powinna być przez nauczyciela lub rodzica pilnowana, aby dzieci mogły przejść przez nią prawidłowo i w pełnym wymiarze.

Unselected

Rozgrzewka na WF – przykładowe ćwiczenia rozgrzewkowe

Poniżej przedstawiamy jak może wyglądać łatwa rozgrzewka na WF:

By podnieść tętno najlepiej zacząć od biegania. Podczas biegu warto zastosować tak zwaną przeplatankę albo bieg tyłem (jeśli jest to bezpieczne). Dodatkowo zalecane są wymachy nogami.

W kolejnym kroku wprowadzamy krążenia kolan i stawów skokowych.

Następnie można wykonywać wykroki w przód.

W miejscu warto wprowadzić także przysiady, skip A (bieg z unoszeniem kolan) albo skip C (bieg z uderzaniem piętami w pośladki).

Następnie należy przejść do rozgrzewki ramion. Tutaj także dobrym pomysłem będą wymachy ramion bądź ich naprzemienne odwodzenie. Ważne jest, aby dobrze rozgrzać każdy ze stawów: krążenia nadgarstków będą tu tak samo ważne.

Nie zapominamy o karku – ruchy w dół i w górę oraz w oba boki.

Teraz kolej przychodzi na mięśnie brzucha i pleców oraz ogólnie cały tułów. W tej sytuacji sprawdzą się na przykład brzuszki, skłony, krążenia bioder czy stretching.

Po wykonaniu serii tych ćwiczeń rozgrzewka na WF może zostać uznana za zakończoną, a dziecko jest gotowe do właściwych zajęć – treningu. Całość rozgrzewki powinna zająć od 10 do 15 minut. Do rozgrzewki na WF, a także całych zajęć, konieczne jest właściwe przygotowanie: wygodne buty i strój, brak biżuterii czy związane włosy. Jeśli dziecko odczuwa ból po ostatniej lekcji wychowania fizycznego, należy to koniecznie sprawdzić podczas wizyty u lekarza.

Dzieci w odzieży sportowej wykonujące ćwiczenia podczas rozgrzewki na wf biegając po boisku
Unselected

Rozgrzewka dla dzieci – jak może przebiegać?

Jak jeszcze można zainteresować dzieciaki sportem i sprawić, by chętnie brały udział w zajęciach wychowania fizycznego, w tym w rozgrzewce? Dobrze jest urozmaicić im tę czynność różnymi ciekawymi rozwiązaniami. Nie można przy tym jednak zapominać o możliwościach dzieci z danej grupy wiekowej. Warto spróbować na przykład takich ćwiczeń jak:

– Poczwórna rozgrzewka biegowa. Metoda ta polega na praktycznym wykorzystaniu obwodu prostokąta, najlepiej boiska lub większego pomieszczenia. Każdy jego bok, to inne ćwiczenie wykonywane w lekkim biegu (jeśli pozwala na to przestrzeń). Przykładowo można skomponować ze sobą krążenia ramion – najpierw prawego, później lewego, a następnie obu w przód, tył, naprzemiennie – bieg tyłem, krok odstawno-dostawny, pajacyki. Możliwości jest sporo, a duże wyzwanie to… zapamiętanie kolejności ćwiczeń w tego typu rozgrzewce dla dzieci.

– Rozgrzewka w miejscu w stylu „trener fitness”. Bardzo dużo daje zaangażowanie osoby prowadzącej ćwiczenia w ich odpowiednie pokazywanie. Rozciąganie i rozgrzewanie można zaaranżować, stojąc frontem do grupy lub do dziecka, pokazując ćwiczenie i pilnując, aby każdy wykonał je odpowiednio i z właściwą intensywnością. Bardzo ciekawym pomysłem jest wplecenie w tę część aktywności typu „step” w różnych wariantach.

Ćwiczenia na rozgrzewkę na WF powinny pobudzać i rozgrzać mięśnie dzieci przed częścią właściwą lekcji. Przygotowanie ciała do ćwiczeń jest bardzo istotne i nie należy go pomijać.

Unselected

Przeczytaj także:

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

dzieci siedzące  na piłce gimnastycznej

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, czyli uczysz się - ruszaj się!

Metody relaksacyjne przydają się nie tylko dorosłym. Poznaj ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci. Techniki relaksacyjne zwiększają skuteczność nauki

kobieta pokazująca dzieciom ćwiczenia gimnastyczne z piłką

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci - na czym polega?

Gimnastyka korekcyjna pozwala zniwelować wady postawy u dzieci i młodzieży. Jakie ćwiczenia wykonywać na poprawę

Dziewczynka przechodzi przez tunel do zabawy

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla 6-latków i nie tylko

Szukasz zestawu ćwiczeń dla dzieci w domu? Sprawdź propozycje ćwiczeń ogólnorozwojowych dla dzieci. Poranne ćwiczenia w domu czekają!

Dzieci w butach do chodzenia po szkole bawiący się w skakanie przez skakankę

Jak wybrać buty do chodzenia po szkole dla dziecka?

Jakie buty do szkoły są odpowiednie? Kiedy wybrać miękkie kapcie do szkoły, a kiedy obuwie na twardszej podeszwie? Wszystko o wyborze butów szkolnych.