Kobieta w czepku i okularkach pływackich opierająca sie o brzeg basenu sportowego

Co daje pływanie na basenie – korzyści z regularnego pływania

Jakie są korzyści z pływania na basenie? Sprawdź, co może dać regularny trening pływacki, jak wpłynie on na Twoją kondycję. Co daje ten rodzaj sportu?

Jak wiadomo, sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie, wzmacnia pracę układu oddechowego, powoduje wzrost masy mięśniowej i zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej. Wiele dyscyplin sportowych obciąża jednak stawy i może powodować różnego rodzaju kontuzje. Między innymi z tego powodu pływanie znacząco wyróżnia się spośród pozostałych rodzajów aktywności. Sprawdź, jakie są korzyści z pływania, czy basen jest zdrowy dla naszego organizmu, jak często chodzić na basen i czy warto.

Dlaczego warto pływać? Korzyści z pływania

Pływanie należy do grupy tak zwanych ćwiczeń ogólnorozwojowych, a zatem w trakcie treningu pracują praktycznie wszystkie partie mięśni naszego ciała. Pozwala na podniesienie ogólnego poziomu koordynacji ruchowej, zwinności, elastyczności i gibkości.

Ta forma aktywności jest polecana niemal każdemu. Wykluczone są jedynie osoby, które posiadają wyraźne przeciwskazania lekarskie, takie jak między innymi choroby uszu, nerek i układu oddechowego. Zanim więc zostaniesz pływakiem amatorem, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. To świetny trening uzupełniający i sposób na regenerację. Znakomicie działa na stawy, odciążając je. To jedyny sport, który możesz bez obaw uprawiać przy większości kontuzji. Zastanawiasz się, czy pływanie faktycznie odchudza? Odpowiedź brzmi: tak! Oczywiście musisz pamiętać, aby treningi były regularne, bo tylko wówczas taka aktywność przełoży się na spalanie kalorii i spadek masy ciała.

To również dobra metoda na korygowanie wad postawy. Podczas treningu twój kręgosłup jest odciążony, a mięśnie zostają znacząco wzmocnione. Treningi wykonywane regularnie pomogą także w obniżeniu ciśnienia krwi i redukcji poziomu złego cholesterolu. 

Mężczyzna w czepku i kąpielówkach wynurzający się z wody opierając się o brzeg basenu

Efekty pływania – po jakim czasie można je dostrzec?

Podczas pływania efekty są dosyć szybko zauważalne. Wystarczy zaledwie kilka tygodni treningów, aby móc cieszyć się spadkiem wagi, wzmocnieniem mięśni, poprawą krążenia i polepszeniem nastroju. Jak często trzeba pływać, aby odczuć pozytywny wpływ tej aktywności fizycznej na stan fizyczny i psychiczny organizmu? 

W wielu źródłach dostępnych w internecie można znaleźć informacje, że wystarczy trenować zaledwie raz w tygodniu. Specjaliści w dziedzinie sportu i rekreacji zalecają jednak spędzanie na pływalni minimum 30 minut każdorazowo, od dwóch do trzech razy w tygodniu. Taka częstotliwość zapewnia zarówno zauważalną poprawę sylwetki, jak i dobre samopoczucie. 

Zalety pływania – sprawdź, co daje regularne pływanie na basenie

Ćwiczenia na basenie mają niebagatelny wpływ na zdrowie i wygląd naszego ciała. Zastanawiasz się, jakie są efekty regularnego pływania? Właściwości zdrowotne tego sportu są niepodważalne. Poniżej opiszemy dokładniej najważniejsze z nich.

Pływanie a sylwetka – wzmocnienie mięśni 

Mało jest dyscyplin sportu, które tak jak pływanie, pozwalają na wzmacnianie grup mięśni całego ciała. Podczas pokonywania oporu wody, angażuje się wszystkie partie mięśniowe. Pozwala to na uzyskanie wspaniałej sylwetki. Pływając, ćwiczysz bowiem nie tylko mięśnie rąk i nóg, ale i mięśnie pleców, barków, pośladków, klatki piersiowej i mięśnie brzucha. W zależności od tego, jaki styl pływacki wybierzesz, możesz jednak skupić się bardziej na konkretnych partiach ciała. Jeżeli najbardziej zależy Ci na poprawieniu kondycji pracy ramion i barków, częściej pływaj kraulem. Jeśli Twoim celem jest silniejsza klatka piersiowa i grzbiet, wybieraj styl klasyczny, czyli żabkę. Jeżeli natomiast poza rękami i nogami masz zamiar usprawnić także pracę brzucha i pośladków, pływaj stylem grzbietowym.

Ruch w wodzie wspiera równomierny przyrost masy mięśniowej, nie stanowiąc przy tym obciążenia dla stawów. Jeśli cierpisz na bóle pleców, zrezygnuj z pływania żabką na rzecz pływania kraulem bądź stylem grzbietowym. Korzyści dla zdrowia będą wtedy znacznie większe. Dzięki pływaniu wzmocnisz kości, a także mięśnie całego ciała, w tym pleców, co pozytywnie wpłynie na układ mięśniowy i kostno-szkieletowy. Sport ten poprawia bowiem również gęstość kości.

Uśmiechnięte kobiety w strojach pływackich doceniające co daje pływanie na basenie

Poprawa stanu zdrowia – chodzenie na basen wzmacnia pracę serca i płuc

Jako wysiłek aerobowy, pływanie pomaga wzmacniać serce, poprawia krążenie i wydolność. Pomaga walczyć z chorobami takimi jak między innymi nadciśnienie, cukrzyca i miażdżyca. Ruchy, które wykonuje ciało w trakcie pływania, stymulują prawidłowy przepływ krwi. Udział w tej aktywności biorą bowiem wszystkie części ciała.

Miarowe oddychanie podczas poruszania się w wodzie sprawia, że poprawia się także ogólna kondycja układu oddechowego. Zwiększa się bowiem zarówno wydajność, jak i pojemność płuc. Kluczem do efektywności jest jednak nie tylko intensywność wysiłku, ale także jego regularność. Przepłynięcie 3-4 długości basenu nie wystarczy, by po wyjściu z basenu poczuć zbawienny wpływ tej aktywności.

Obniżenie poziomu stresu – częste pływanie poprawia samopoczucie

Już sama obecność w wodzie powoduje obniżenie poziomu hormonów stresu. Woda łagodzi bóle i pozwala ukoić nerwy. Pływanie daje jednak jeszcze korzystniejsze dla zdrowia psychicznego efekty, pomaga zapobiegać na przykład depresji. Pobudza produkcję endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Można więc śmiało powiedzieć, że regularne pływanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy człowieka, zapewnia relaks i poprawia nastrój. Sprawia, że po wyjściu z wody, dzień lub wieczór staje się znacznie przyjemniejszy. Dlatego nawet jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w wodzie, warto przełamać strach i nauczyć się lepiej pływać.

Miarowy, spokojny oddech ma w tym swój udział, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, by podczas aktywności nie wstrzymywać powietrza. Podobnie jak skupianie myśli na technice ruchów. Zwracanie uwagi na to, jak prowadzisz ręce czy nogi, jak i kiedy łapiesz oddech, sprawia, że nie masz już czasu na skupianie myśli na negatywnych odczuciach, lękach i stresach. Dłuższy pobyt na pływalni pozwala się zrelaksować, a większy wysiłek ułatwia zasypianie. Jeżeli więc miewasz problemy ze snem lub łatwo ulegasz stresowi, koniecznie kup strój pływacki, czepek i okularki i śmiało ruszaj na basen.

Pamiętaj, że na naukę pływania nigdy nie jest za późno! Sport, w tym właśnie pływanie, to samo zdrowie. Dlatego warto chodzić na basen, bo regularne treningi nie tylko poprawią Twoją ogólną sprawność, ale przede wszystkim wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie i dadzą Ci mnóstwo energii. Nauka pływania dla dorosłych to rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie potrafią pływać. Warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO aby znaleźć odpowiednie zajęcia sportowe w swoim mieście. Nie czekaj, już dziś wybierz się na trening, zajęcia aqua aerobiku czy kurs pływania.

Przeczytaj także:

mężczyzna w czepku i kąpielówkach wychodzący z basenu

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.

Chłopcy w czepkach i okularkach pływackich trenujący style pływackie na basenie

Najpopularniejsze style pływackie – poznaj techniki pływania

Jakie są podstawowe style pływackie? Na czym polega pływanie stylem klasycznym, kraulem, stylem motylkowym, delfinem? Poznaj techniki pływania.

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Jak zabezpieczyć uszy przed wodą?

Jak zabezpieczyć uszy przed wodą?

Woda w uchu to bardzo nieprzyjemna sytuacja podczas wizyty na basenie. Czym to grozi? Jak zabezpieczyć uszy przed wodą? Sprawdź!

Kobieta w ciąży stojąca na basenie w stroju kąpielowym dla ciężarnych trzymając się za brzuch

Pływanie w ciąży – co daje basen w ciąży, jak się zabezpieczyć?

Pływanie to świetny pomysł na aktywność fizyczną w ciąży - nie tylko pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ale również przygotuje do porodu