Mężczyzna rozpinający łańcuch rowerowy

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Wyruszasz rowerem na wyprawę i nagle pęka Ci łańcuch. Czy kiedyś przeżyłeś taką historię? Jeżeli tak, to doskonale wiesz, z jakim stresem się ona wiąże. Jeżeli nie, warto skorzystać z doświadczenia innych i zawczasu przygotować się na taką „przygodę”. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są spinki do łańcucha. Czym są i co należy o nich wiedzieć? W jaki sposób rozpiąć i zapiąć łańcuch rowerowy ze spinką lub bez? Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć, czytając poniższy poradnik.

Co to jest spinka łańcucha?

Spinka łańcucha to mały mechanizm składający się z dwóch blaszek z bolcami, których zadaniem jest łączenie przerwanego ogniwa. Można ich z powodzeniem użyć jako zastępstwo do fragmentu łańcucha rowerowego w momencie, kiedy musimy skrócić łańcuch. Jako że spinki pozwalają na naprawienie łańcucha bez użycia skuwacza, są świetnym rozwiązaniem podczas awaryjnej sytuacji w trakcie jazdy, kiedy nie mamy ze sobą nowego łańcucha. Dzięki niej wymiana łańcucha zajmie zaledwie kilka sekund i nie wymaga szczególnej precyzji.

Mężczyzna trzymający spinkę łańcucha

Rodzaje spinek do łańcucha rowerowego

Każda osoba kupująca spinkę musi wiedzieć, że istnieje kilka typów tego akcesorium. Naszym zadaniem podczas wyboru jest dobrze dopasować wybrany produkt do naszego roweru. Kluczowym parametrem jest dobranie spinki do szerokości łańcucha. Na tej podstawie możemy wyróżnić spinki do łańcuchów 6/7/8-rzędowych (tutaj do każdego modelu spinka ma tę samą szerokość). Istnieją jednak także inne spinki, które są przeznaczone dla łańcuchów 9/10/11 i 12-rzędzowych. Tutaj już do każdego typu łańcucha będzie pasować zupełnie inna spinka. Aby skracanie łańcucha odbyło się w sposób właściwy, konieczny je właściwy dobór tego elementu.

Jak rozpiąć łańcuch w rowerze?

Rozpinanie łańcucha rowerowego to zadanie, które wymaga przygotowania kilku akcesoriów. Aby cały proces przebiegł bez większych problemów, warto posiadać wyciskacz do łańcucha, rękawice robocze oraz ręczniki papierowe lub ściereczki. Gdy wszystko zostanie zgromadzone, można przejść do przygotowania samego roweru. W tym celu jednoślad powinien zostać postawiony na stabilnym podłożu. Najlepiej, jeżeli zostanie oparty o stojak serwisowy, jednak można go również położyć na ziemi.

Następnym krokiem jest zlokalizowanie ogniwa służącego do rozpinania łańcucha. Niektóre modele rowerów są wyposażone w takie miejsce na łańcuchu, co znacznie ułatwia cały proces. Jeżeli jest taka możliwość, warto z niej skorzystać. Jeżeli jednak łańcuch nie posiada takiego ogniwa, konieczne będzie użycie wyciskacza do łańcucha.

Dzięki wyciskaczowi dojdzie do przesunięcia nitu, dzięki czemu można przejść do rozłączenia łańcucha. W tym celu należy delikatnie rozłożyć dwa segmenty łańcucha. W sytuacji, jeżeli są to ogniwa łańcucha typu „quick link”, należy przecisnąć je razem, a potem przesunąć w przeciwnych kierunkach.

Jak rozpiąć łańcuch w rowerze bez spinki?

Podczas rozpinania łańcucha możemy spotkać się z kilkoma niestandardowymi sytuacjami. Jedną z nich jest brak spinki. Na szczęście istnieją proste metody, które pozwalają poradzić sobie z tym wyzwaniem. W takim przypadku na początek należy upewnić się, że łańcuch jest dobrze oczyszczony i nasmarowany. Jeśli nie, wcześniej należy go czyścić. Następnym krokiem jest znalezienie na nim miejsca, które jest poluzowane. W takim momencie wystarczy je delikatnie rozchylić za pomocą płaskiego śrubokręta lub innego narzędzia.

Kobieta trzymająca opakowanie z nowym łańcuchem do roweru

Jak spiąć łańcuch rowerowy?

Spinanie łańcucha rowerowego jest bardzo proste w momencie, kiedy dysponujemy spinką. Aby to zrobić, należy założyć spinkę na rolki rozkutych ogniw, a potem naciągnąć łańcuch w okolicy spinki. Dobrym pomysłem może być zaciśnięcie tylnego hamulca przy jednoczesnym naciśnięciu korby, aby prawidłowo zapinać. Wykonując taki zabieg, możemy mieć pewność, że spinka zostanie zatrzaśnięta.

Zadanie to jest nieco bardziej wymagające w momencie, kiedy nie posiadamy lub nie chcemy mieć spinki. W takiej sytuacji konieczne będzie wykorzystanie skuwacza do łańcucha. Łańcuch trzeba wsadzić wystającym pinem w stronę szpilki i pokrętła. Jednocześnie należy dokręcić śrubę regulacyjną, ponieważ w innym wypadku pin wypadnie. W tym momencie istnieje ryzyko, że pin będzie powodować opór. Wtedy należy odkręcić pokrętło, poluzować śrubę oraz poprawić ustawienie łańcucha.

Gdy już nacelujemy, należy dokręcać do momentu, aż poczujemy wyraźny opór. Jest to znak, że pin dotarł do końca i wszedł w drugą blaszkę. Na koniec wystarczy dokręcić jeszcze trochę, aby wystawał on w takim samym stopniu jak pozostałe piny w łańcuchu.

Spinki do łańcucha w ofercie Decathlon

Spinka do łańcucha to bardzo praktyczne akcesorium, dzięki któremu możemy w łatwy sposób poradzić sobie z jego serwisowaniem, gdy nie mamy dostępu do narzędzi. Bez ich użycia rozpięcie i zapięcie łańcucha staje się nieco bardziej skomplikowanym zadaniem. Jeżeli szukasz jakościowych spinek, znajdziesz je w ofercie Decathlon. Znajdziesz tam różne typy spinek, które z łatwością dopasujesz do swojego roweru. Od tego momentu wszelkie awarie w trasie nie będą Ci straszne!

Przeczytaj także:

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Mężczyzna robiący renowację roweru

Renowacja roweru krok po kroku – jak odnowić stary rower?

Renowacja roweru to nie tylko malowanie ramy. By odnowić rower, warto zadbać o wymianę elementów. Pozwoli to dać staremu rowerowi nowe życie.

Co to jest rower dirt i jaki wybrać?

Co to jest rower dirt i jaki wybrać?

Dirt jumping to sport polegający na wykonywaniu skoków i ewolucji rowerowych. Co to jest rower typu dirt i czym się charakteryzuje? Sprawdź!

Malowanie roweru i renowacja. Jak pomalować rower?

Malowanie roweru. Jak pomalować rower?

Interesuje Cię malowanie roweru? W tym artykule przedstawiamy informacje o tym jak pomalować rower, a dokładniej ramę.