mężczyzna przytrzymujący deskę SUP

Jak spakować pompowaną deskę SUP?

Pompowane deski do SUP są zdecydowanie bardziej wygodne od tych twardych ze względu na mobilność. Konieczne trzeba jednak dbać o ich poprawne złożenie

SUP, czyli Stand Up Paddle to coraz bardziej popularny sport, który mogą uprawiać już nawet dzieci  Desek można używać na właściwie wszystkich akwenach wodnych. Ważnym elementem użytkowania pompowanych desek do SUP jest możliwość ich złożenia. Należy jednak wykonać tę czynność w prawidłowy sposób, by uniknąć zniszczenia deski. Zobacz jak złożyć deskę do SUP!

Jak spakować deskę SUP krok po kroku

Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem deski do SUP jest deska pneumatyczna, czyli dmuchana. Przed wypompowaniem deski należy oczywiście ją napompować. Po skończonej zabawie pojawia się jednak pytanie: jak prawidłowo złożyć deskę. Instrukcja złożenia deski SUP krok po kroku:

- Po wyciągnięciu deski z wody pozwól jej całkowicie wyschnąć. W przeciwnym razie materiał deski może zgnić.

- Odkręć korek zaworu.

- Następnie przyciśnij przycisk zaworu. Uważaj żeby nie trzymać twarzy przy zaworze – powietrze w desce znajduje się pod dużym ciśnieniem! Poczekaj aż ciśnienie w desce wyrówna się z atmosferycznym, czyli do momentu w którym przestanie samo opuszczać materac.

- Udaj się na tył deski i odwróć ją. Przyciśnij i wyjmij zatrzask płetwy po czym wyjmij płetwę.

- Zacznij składać deskę od rufy. Zwijaj ją wyrównując zagięcia na powstające na brzegach. Po całkowitym wypompowaniu deski zamknij zawór.

- Odwiń wypompowaną deskę do połowy i zacznij zwijać ją od drugiej strony.

Teraz możesz już złożyć ją do plecaka. Pamiętaj o spakowaniu płetwy do dedykowanej kieszonki oraz o wiośle. Spakowaną deskę można jeszcze przymocować w plecaku pasami, by była łatwiejsza w transporcie.

Zobacz wideo, w którym pasjonat stand up paddle Tomek opowiada, jak spakować pompowaną deskę SUP:

O czym pamiętać przy wypompowywaniu deski stand up paddle?

Deskę należy wypompowywać powoli, bez użycia dużej siły. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzenie wewnętrznej struktury deski. Po zakończeniu wypompowywania koniecznie pamiętaj o zakręceniu zaworu, bo małe kamyki i piasek mogą uszkodzić deskę od środka.

Podczas składania deski staraj się lekko załamywać jej brzegi zamiast po prostu ją rolować. Dzięki temu powstanie w niej mniej załamań, które przy częstym użytkowaniu mogą zniszczyć deskę. Nie należy też zaginać fragmentu deski w którym montuje się płetwę.

Jak złożyć wiosło do SUP?

Najczęściej występującym modelem wiosła do SUP jest teleskopowe wiosło dwuczęściowe. By je złożyć wystarczy nacisnąć metalowy przycisk oraz odkręcić część teleskopową wiosła. Złożone wiosło ma wysokość około metra i powinno mieścić się w plecaku dlatego jego transport nie jest kłopotliwy. Oprócz modelu dwuczęściowego występuje też wiosło trzyczęściowe oraz jednoczęściowe. Wiosło trzyczęściowe składa się w podobny sposób do wiosła dwuczęściowego.

osoby niosące na plecach torby z deskami SUP

Mobilność to jedna z największych zalet SUP

Pneumatyczne deski do stand up paddle po złożeniu zwykle ważą zaledwie około 10kg i mieszczą się w plecaku, a pompowanie zajmuje zaledwie 15 minut. Z tego powodu deska pneumatyczna bez problemu mieści się w samochodzie czy pociągu, a trasę na samą plażę można spokojnie pokonać na piechotę. Zależnie od wybranego modelu plecaki mają większą lub mniejszą pojemność. Jedne zmieszczą wyłącznie deskę, a inne pozwolą na spakowanie wiosła czy pianki neoprenowej.

Deski pneumatyczne do SUP nie mają gorszych parametrów od desek wykonanych w całości z plastiku. Po napompowaniu do 15 PSI są bardzo twarde i umożliwiają choćby użytkowanie ich w podobny sposób do desek surferskich.

Przy zakupie deski warto pomyśleć o akcesoriach do SUP. Kamizelka asekuracyjna (taka jak kamizelka asekuracyjna BA 50 N+ ITWIT) jest wymagana przez polskie prawo. Inne przydatne akcesoria to oczywiście smycz do deski, by nie zgubiła nam się w wodzie, oraz pianka neoprenowa, która jest zalecana w chłodniejszych porach roku.

Przeczytaj także:

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

mężczyzna płynący na desce stand up padle

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

Zastanawiasz się, czym jest SUP? Skrót ten odnosi się do sportu Stand Up Paddle, czyli pływania na desce na stojąco. Na czym to polega? Sprawdź!

ludzie pływający na stand up paddle

Rodzaje wioseł. Jakie wiosło do deski SUP?

Jaki rodzaj wiosła należy wybrać do deski SUP? Czym różnią się między sobą poszczególne pagaje? Sprawdź kryteria wyboru wiosła do SUP.