mężczyzna płynący na desce stand up padle

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to znaczy? Skrót odnosi się do nazwy sportu stand up paddling, czyli do pływania na desce na stojąco. Kto może pływać na SUP-ie?

Pływanie na desce nie musi odnosić się tylko do tak popularnych sportów, jak windsurfing czy surfing. Istnieje wiele rodzajów desek wodnych oraz sposobów pływania. Jednym z nich jest deska do pływania na stojąco. Dowiedz się, co oznacza skrót “SUP” oraz dla kogo jest ten piękny, wodny sport. Poznaj podstawowe akcesoria do deski SUP, aby wiedzieć, jak przygotować się nad wodę.

Co znaczy skrót “SUP”?

Stand Up Paddling to sport wodny, podczas którego pływa się na specjalnej desce oraz wiosłuje jednym wiosłem. Pływanie na desce SUP nie jest jeszcze popularne w Polsce, ale z sezonu na sezon można zobaczyć coraz więcej osób próbujących swoich sił w tym sporcie.

Stand up paddling jest dla wszystkich – w przeciwieństwie do kitesurfingu czy windsurfingu nie jest to sport ekstremalny. W każdym momencie można dopłynąć do brzegu i zejść z deski, a ryzyko upadku jest znacznie mniejsze.

Jednak tak jak każdy sport pływanie na desce SUP wymaga odpowiedniego sprzętu oraz przygotowania. Konieczna jest umiejętność pływania, dzięki której będziemy bezpieczni podczas ewentualnego upadku.

kobieta stojąca na desce stand up padle z wiosłem w rękach

Co składa się na podstawowe akcesoria do deski SUP?

Nie da się zacząć nauki pływania na stand up paddle, jeśli nie będziemy posiadali samej deski oraz niezbędnych akcesoriów. Aby zacząć przygodę na desce, będziemy potrzebować jeszcze:

wiosła jednopiórowego (tzw. pagaja),

pompki do pompowania deski SUP (jeśli posiadamy deskę pneumatyczną, która jest obecnie najpopularniejszym modelem),

statecznika,

smycz (leash) mocowaną do kostki albo tuż pod kolanem.

Dla bezpieczeństwa warto mieć ze sobą kamizelkę asekuracyjną. Jeśli dobrze pływamy, nie musimy mieć jej na sobie. Wystarczy, że znajduje się w specjalnym miejscu na desce razem z resztą bagażu. Nie musimy obawiać się, że w razie wywrotki deska daleko od nas odpłynie. Leash mocowany do specjalnie wyznaczonego miejsca na SUP-ie ma zapobiegać takim sytuacjom.

Cały sprzęt do pływania na desce SUP można wypożyczyć. W Polsce pływanie na desce na stojąco staje się coraz popularniejsze, dlatego wypożyczalnie sprzętu do SUP można znaleźć w wielu ośrodkach wodno-rekreacyjnych przy jeziorach i morzu. Jednak kiedy już poczujemy, że pływanie na SUP to coś dla nas, warto zainwestować we własny sprzęt.

Gdzie umieścić akcesoria na desce SUP?

Każda deska SUP powinna posiadać jedno albo dwa miejsca przeznaczone na bagaż. Strefa bagażowa musi być wyposażona w specjalną linkę. Dzięki jej odpowiedniemu zawiązaniu w razie wywrotki lub większej fali nasze bagaże nie odpłyną, nim się spostrzeżemy. Na desce SUP można przewieźć sporo rzeczy, ale należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed wodą.

Dlatego mniejsze rzeczy, takie jak dokumenty czy telefon, najlepiej zapakować w wodoszczelne woreczki, a całość wyposażenia schować do wodoszczelnego plecaka. Świetnie sprawdzą się do tego rozmaite worki i plecaki żeglarskie. Na koniec całość wystarczy opasać linką.

Czytaj więcej

kobieta płynąca na desce stand up paddle

Jak dobrać deskę SUP? Kryteria wyboru deski stand up paddle

Jaka deska SUP dla początkujących, a jaka dla zaawansowanych surferów? Jak dobrać deskę do swojej wagi? Dowiedz się jak wybrać deskę SUP!