deska SUP leżąca na brzegu

Jak przygotować deskę SUP?

Przed rozpoczęciem zabawy z Stand Up Paddle należy najpierw prawidłowo przygotować deskę. Zobacz jak napompować SUP i jak dobrać długość wiosła.

Nie wiesz jak przygotować deskę pompowaną do SUP? Pływanie na stand up paddle to doskonała zabawa, ale w przypadku dmuchanej deski do pływania należy ją najpierw odpowiednio przygotować. Zobacz też jak dostosować długość wiosła do SUP.

Jak przygotować deskę SUP krok po kroku

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić działanie deski w warunkach domowych, na podwórku czy w ogrodzie. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek i stresu w sytuacji, kiedy okaże się, że nasza deska albo pompka są wadliwe. Zobacz pompowanie deski SUP krok po kroku:

- Wypakuj deskę z plecaka. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do rozpakowania deski, a na podłożu nie znajdują się żadne ostre przedmioty czy kamienie.

- Do napompowania deski należy użyć dedykowanej, wysokociśnieniowej pompki.

- Odkręć zawór na desce. Upewnij się czy zawór deski jest w pozycji zamkniętej - powinien być wypuszczony do góry.

- Podłącz pompkę do zaworu. Wystarczy przekręcić ją w lewo i można rozpocząć pompowanie.

Sprawdź wideo, w którym Tomasz – pasjonat stand up paddle, pokazuje jak przygotować deskę SUP.

Jak pompować deskę SUP?

Pompka do deski SUP pompuje powietrze zarówno podczas ruchu do dołu jak i do góry. W przypadku gdyby takie pompowanie było zbyt ciężkie można odkręcić zawór na pompce. Spowoduje to, że powietrze będzie pompowane wyłącznie w momencie ruchu do dołu, czyli z pomocą całego ciała. Deskę należy napompować do 15 PSI. Zbyt słabo napompowana deska będzie się uginać i źle pływać. Dla SUP-ów po pełnym napompowaniu charakterystyczna jest duża twardość.  Po napompowaniu należy zamknąć zawór korkiem zabezpieczając go przed przypadkowym naciśnięciem.

Po napompowaniu deski należy jeszcze zamontować specjalną płetwę do SUP. Wystarczy odwrócić deskę na drugą stronę, włożyć płetwę w dedykowane miejsce i zabezpieczyć ją specjalnym klipsem. Pamiętajmy, że po skończonej zabawie należy jeszcze spakować deskę. Zdecydowana większość desek SUP dostępnych na rynku jest pompowana. W swojej charakterystyce nie różnią się wiele od desek twardych (plastikowych), a przy tym są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie.

osoba pompująca deskę SUP

Jak złożyć wiosło do SUP?

Wiosło do SUP jest zazwyczaj dwuczęściowe, z funkcją regulacji długości. Wiosła jednoczęściowe nie są regulowane, więc wiosła dwuczęściowe są bezpieczniejszym wyborem. Wiosło dwuczęściowe wystarczy złożyć po czym dopasować część teleskopową do swojego wzrostu.

Zalecana jest długość wiosła, która odpowiada ręce wyciągniętej nad głowę do wysokości nadgarstka.

Co można robić na stand up paddle?

Deski do SUP nadają się do niemal każdego akwenu wodnego. Można na nich pływać zarówno na bałtyku, w jeziorach, jak i w rzekach. Bardziej doświadczeni SUP-erzy polecają pływanie na falach, w podobny sposób do tego, jak pływa się na deskach surferskich. Na SUP-ach można też np. uprawiać jogę.

Przed rozpoczęciem zabawy warto jest zaopatrzyć się w rzeczy takie jak piankę do pływania (np. kombinezon pływacki openwater OWS z neoprenu 2/2 MM Nabaiji), kamizelkę asekuracyjną bez której pływanie na SUP w Polsce jest nielegalne, smycz do deski, odzież oraz antypoślizgowe, neoprenowe obuwie.

Przeczytaj także:

mężczyzna przytrzymujący deskę SUP

Jak spakować pompowaną deskę SUP?

Pompowane deski do SUP są zdecydowanie bardziej wygodne od tych twardych ze względu na mobilność. Konieczne trzeba jednak dbać o ich poprawne złożenie

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

kobieta płynąca na desce stand up paddle

Jak dobrać deskę SUP? Kryteria wyboru deski stand up paddle

Jaka deska SUP dla początkujących, a jaka dla zaawansowanych surferów? Jak dobrać deskę do swojej wagi? Dowiedz się jak wybrać deskę SUP!

ludzie pływający na stand up paddle

Rodzaje wioseł. Jakie wiosło do deski SUP?

Jaki rodzaj wiosła należy wybrać do deski SUP? Czym różnią się między sobą poszczególne pagaje? Sprawdź kryteria wyboru wiosła do SUP.