Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? 

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

Masz już deskę, wiosło i odpowiedni strój. Znalazłeś nawet idealne miejsce na pierwszą wycieczkę na stand up paddle (SUP). Ale, ale! Stojąc na brzegu, zaczynasz zadawać sobie pytania. „Jak wnieść deskę do wody?”, „Jak na nią wejść?”, i przede wszystkim: „Jak stanąć na desce trzymając w rękach wiosło?”… Nie panikuj: podpowiadamy jak spokojnie rozpocząć pływać na stand up paddle w 7 krokach!

Jak pływać na SUP? Regulacja długości wiosła

Jeśli wiosło do Stand Up Paddle jest regulowane na długość, odblokuj system do regulacji, wyprostuj ramię ponad głowę i wyreguluj długość wiosła tak, aby uchwyt wiosła sięgał do nadgarstka. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – sprawdź nasz poradnik jak zacząć pływać na desce i obejrzyj krótki film instruktażowy.

Zablokuj system regulacji, jesteś teraz gotów/gotowa na wejście do wody.

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Oswojenie deski stand up paddle klęcząc na niej

W pozycji klęczącej na desce opanuj równowagę. Ustaw wiosło naprzeciw siebie, prostopadle do deski, aby ją ustabilizować.

Masz już pewne oparcie? Zacznij więc wiosłować na kolanach. Będzie to okazją do nauki ruchu wiosłowania, mając lepszą równowagę niż w pozycji stojącej.

Unikaj sięgania wiosłem daleko do przodu i podnieś je kiedy jest na wysokości kolan.

Poprawne ułożenie stóp na desce SUP

Idealna pozycja to taka, w której stopy umieszczone są po obu stronach uchwytu do przenoszenia deski. Ustaw je równolegle do osi deski, czyli inaczej niż na desce surfingowej, gdzie stopy ustawia się prostopadle do tej osi.

Masz wrażenie, że brak Ci równowagi? Rozstaw nieco stopy i użyj wiosła jak tyczki równoważnej, jak linoskoczek.

Przede wszystkim ustaw się na środku długości deski: nie za bardzo z przodu ani z tyłu, aby równomiernie rozłożyć swój ciężar i łatwo przepływać przez małe fale. Dobrze zrównoważona deska układa się płasko, co ułatwia ślizg i nabieranie prędkości.

Poprawne ustawienie ciała do wiosłowania

Nie tylko same ręce, ale całe ciało jest łącznikiem pomiędzy wiosłem a deską. To ciało przekazuje energię, której potrzebujesz, aby płynąć przed siebie. Pod warunkiem jednak, że ustawione jest w dobrym miejscu!

Stojąc, mocno opierając się na nogach, uginasz najpierw kolana, aby przyjąć pozycję w której możesz efektywnie wiosłować. Stabilne nogi są gwarancją dobrej równowagi.

Nawet kiedy sięgasz wiosłem daleko do przodu, aby ruch wiosła był optymalny, zachowaj wyprostowane plecy! To nie plecy wyginają się, ale stawy biodrowe, co umożliwia wychylenie pleców do przodu.

Uwaga: jeśli rozpoczynasz pływanie na SUP’ie, lub jeśli masz problemy z plecami, nie sięgaj wiosłem zbyt daleko przed siebie, gdyż grozi to przeciążeniem kręgosłupa lędźwiowego.

Pierwsze pociągnięcia wiosła

Wiosłować będziesz naprzemiennie raz z jednej, raz z drugiej strony deski, aby płynąć prosto. Dlatego prawą dłoń zaciśnij na górnym uchwycie, a lewą na drążku, rozstawiając dłonie na szerokość barków.

Upewnij się, że kąt pióra wiosła (szeroki, cienki element u dołu, który zanurza się w wodę) jest na pewno otwarty ku przodowi deski, aby pióro zawsze było ustawione pionowo w wodzie kiedy wiosłujesz, dla zapewnienia większej efektywności.

Zacznij wiosłować od strony ręki, która zaciśnięta jest na drążku, zanurzając pióro z przodu deski. Przyciągnij wiosło do swoich stóp, pociągając ręką znajdującą się na drążku. Ważne jest, aby zanurzyć całe pióro w wodzie i uzyskać nacisk wystarczający do wygenerowania odpowiedniej mocy.

Powtórz ruch z tej samej strony do momentu, kiedy deska płynie prosto. Kiedy tylko zacznie skręcać w stronę przeciwną do tej z której wiosłujesz, zamień ręce na wiośle, ręka z drążka przenosi się na uchwyt, a ta z uchwytu na drążek.

Aby skręcić wiosłuj ze strony przeciwnej do kierunku skrętu, aby odchylić przód deski.

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak upadać z deski SUP i wchodzić na nią

Jeśli mamy na sobie kamizelkę asekuracyjną, nie musimy się martwić. Upadek z deski SUP to nic groźnego. Pod warunkiem, że wiesz jak upaść nie robiąc sobie krzywdy!

Unikaj upadania do przodu lub do tyłu, bo ryzykujesz, że spadniesz na deskę. Próbuj raczej celować do boku i utrzymywać wiosło skierowane do przodu, aby się nim nie zranić.

Pamiętaj też, aby nie wypuścić z dłoni uchwytu wiosła, żeby go nie zgubić.

A ponowne wejście na SUP? Podpłyń do środka deski. Połóż wiosło na desce i wciągnij się na stand-up paddle. Następnie umieść wiosło prostopadle do deski i unieś się.

Zobacz także

mężczyzna płynący na desce stand up padle

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to znaczy? Skrót odnosi się do nazwy sportu stand up paddling, czyli do pływania na desce na stojąco. Kto może pływać na SUP-ie?

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!