rodzice z dziećmi w kamizelkach asekuracyjnych pływający na deskach SUP

Pływanie z dziećmi na desce Stand Up Paddle

W jakim wieku dziecko może zacząć pływać z Tobą na desce SUP? Dowiedz się jak przygotować oraz w co wyposażyć swoją pociechę. Zapraszamy!

Dzieci z zazdrością patrzą z brzegu jak wiosłujecie? Być może przyszedł już czas, aby zaprosić je do poznania stand-up paddle (SUP) oraz wodnego środowiska. Ale od jakiego wieku można zabrać dziecko na SUP? Jak je wyposażyć? I gdzie z nim pływać? W jakich warunkach wiatru i przy jakich falach?  Odpowiadamy na Wasze pytania dotyczące rozpoczęcia przygody na SUP’ie z dziećmi.

1. Jak bezpiecznie zabrać dziecko na pierwszą wycieczkę na SUP?

Dobrze wiesz, że nauka pływania na SUP’ie wymaga dobrego przygotowania, szczególnie gdy chodzi o dzieci. Mały nowicjusz musi umieć pływać i koordynować swoje ruchy (5 lat), być wyposażony w kamizelkę asekuracyjną i dobrą ochronę przed słońcem (okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, ewentualnie koszulkę anty-UV).

Jeśli posiadasz dużą deskę (powyżej 12 stóp lub 3,5 m długości) najlepiej zainstalować dziecko na desce, dopóki jest małe, podczas kiedy Ty wiosłujesz. Takie delikatne podejście pozwoli maluchowi oswoić się z wodą, odczuć przyjemność jaką daje ślizg po wodzie i próbować stanąć na desce przy Tobie.

Ale jak we dwójkę wejść na deskę stand up paddle? Poproś dziecko, by przybliżyło się do środka deski, aby jej nie zdestabilizować, a następnie by oparło się plecami o Twoje kolana, jeśli to potrzebne.

Zobacz wideo, w którym pokazujemy, jak przygotować się na wspólne pływanie z dzieckiem na desce stand up paddle:

2. Jaki akwen wybrać, aby wypróbować pływanie na SUP z dzieckiem?

Zarówno dla dzieci jaki i dorosłych wybór akwenu na pierwsze razy jest kluczowy.

Wybierz spokojne miejsce, bez fal i bez prądów. Pomyśl o jeziorze lub stawie, których woda nie jest zbyt zimna i gdzie piaszczysta lub kamienista plaża ułatwia wejście do wody z deską.

Jeśli szukasz miejsca nad morzem, sprawdź czy nie ma fal i zbyt silnych prądów.

Kolejny punkt: bądź nieustępliwy jeśli chodzi o warunki pogodowe. Przenieś pierwszą wycieczkę na SUP’ie z dzieckiem jeśli jest zimno, mocno wieje lub pada. A to dlatego, żeby nie zgasić entuzjazmu malucha nim jeszcze wszedł do wody!

Porada: bądź ostrożny jeśli chodzi o ocenę trudności miejsca! Jako doświadczony użytkownik możesz uznać dane miejsce za łatwe, podczas kiedy początkujący, a tym bardziej dziecko, może uznać je za trudniejsze.

dzieci stojące na brzegu w kamizelkach asekuracyjnych obok mężczyzna i  desek SUP

3. Jaki sprzęt do Stand Up Paddle ułatwi dziecku start?

Zanim opuścicie brzeg poświęć kilka minut, aby zapoznać dziecko z miejscem i wytłumaczyć mu podstawowe zasady pływania na stand up paddle.

Maluch nie może się doczekać? Pozwól mu spróbować samodzielnego wiosłowania. Daj mu wtedy stabilną deskę dla początkujących, czyli szeroką, ale nie za długą, ani zbyt ciężką, w przeciwnym razie dziecko będzie miało kłopot z doniesieniem jej do wody i manewrowaniem. Najlepszym wyborem będzie tutaj SUP pneumatyczny!

Wiosło  musi także absolutnie być dostosowane do jego wzrostu. Nie dawaj mu swojego wiosła, mówiąc sobie, że na „pierwszy raz będzie wystarczające”: nawet jeśli ma posłużyć tylko raz, wiosło do SUP dla dziecka musi być dostosowane do jego wzrostu, aby umożliwić mu wykonanie skutecznego ruchu bez ryzyka zranienia się. Wybierz więc regulowane wiosło, lub zdecyduj się na wypożyczenie sprzętu dla dziecka.

Pozwól dziecku zaczynać tam, gdzie sam gruntujesz i pozostań przy nim, aby nabrało pewności i by móc udzielać mu porad.

Przeczytaj także

deska SUP leżąca na brzegu

Jak przygotować deskę SUP?

Przed rozpoczęciem zabawy z Stand Up Paddle należy najpierw prawidłowo przygotować deskę. Zobacz jak napompować SUP i jak dobrać długość wiosła.

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

mężczyzna płynący na desce stand up padle

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to znaczy? Skrót odnosi się do nazwy sportu stand up paddling, czyli do pływania na desce na stojąco. Kto może pływać na SUP-ie?

ludzie pływający na stand up paddle

Rodzaje wioseł. Jakie wiosło do deski SUP?

Jaki rodzaj wiosła należy wybrać do deski SUP? Czym różnią się między sobą poszczególne pagaje? Sprawdź kryteria wyboru wiosła do SUP.