Mężczyzna zakładający maskę do nurkowania

Parująca maska nurkowa. Jak sobie poradzić podczas nurkowania?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z parującą maską do nurkowania? Jak temu zapobiegać? Sprawdź wskazówki dla nurków!

Parowanie maski nurkowej to powszechny problem, który ogranicza komfort i bezpieczeństwo pod wodą. Wilgoć osadzająca się na szybie zaburza widoczność i może prowadzić do niepotrzebnego stresu podczas nurkowania. Sprawdź, jak temu zapobiegać!

Dlaczego maska paruje? 

Parowanie maski do nurkowania to efekt prostego zjawiska fizycznego związanego ze skraplaniem się pary wodnej na powierzchni szybki. Gdy ciepłe, wilgotne powietrze z oddechu lub skóry twarzy styka się z chłodniejszym szkłem maski, para wodna zamienia się w mikroskopijne kropelki wody, które osadzają się na powierzchni szkła i tworzą zamgloną warstwę. To właśnie one ograniczają widoczność pod wodą i powodują dyskomfort podczas nurkowania.

Kobieta uprawiająca snorkeling

Co robić, gdy maska do nurkowania paruje?

Jeśli podczas nurkowania zauważysz, że maska zaczyna parować, warto zacząć od spokojnego przepłukania jej wnętrza wodą. Wystarczy lekko odchylić jej dolną krawędź, wpuścić do środka trochę wody i wykonać delikatny ruch głową, aby spłukała parę z szybki. Następnie możesz wydmuchać powietrze nosem, by usunąć wilgoć z maski, przywracając sobie dobrą widoczność. To szybka i skuteczna metoda, której używają zarówno początkujący, jak i doświadczeni nurkowie.

Jeśli problem nawraca, staraj się utrzymywać odpowiednią temperaturę maski — nie oddychaj nosem bezpośrednio na szkło, bo to sprzyja kondensacji pary wodnej. W miarę możliwości ogranicz zbędne ruchy i utrzymuj spokojne, równomierne oddychanie ustami. Czasami pomaga też ponowne, świadome nawilżenie wnętrza maski wodą w trakcie nurkowania. Jeżeli maska była niewłaściwie przygotowana przed zejściem pod wodę, parowanie może być trudniejsze do opanowania.

Co zrobić, żeby maska nie parowała?

Przed każdym nurkowaniem warto odpowiednio zabezpieczyć maskę przed parowaniem. Najczęściej wybieraną metodą jest zastosowanie specjalnego preparatu przeciw parowaniu (tak zwanego anti-foga), który nanosi się cienką warstwą na wewnętrzną stronę szybki. Jeśli nie masz takiego środka, skutecznym domowym sposobem jest użycie śliny — wystarczy wetrzeć ją w szkło maski i przepłukać delikatnie wodą. Stworzysz w ten sposób cienką powłokę, która ogranicza osadzanie się kropelek wody odpowiedzialnych za efekt zaparowania.

Oprócz tego istnieje kilka domowych metod, które nurkowie wykorzystują do zabezpieczenia maski przed parowaniem. Jednym z trików jest przetarcie szybki surowym ziemniakiem. Sok z niego działa podobnie jak anti-fog, tworząc cienką warstwę na zewnątrz, ograniczającą osadzanie się wilgoci. Dobrym pomysłem może być też wykorzystanie na swoim sprzęcie detergentów, szamponu dla niemowląt lub płynu do naczyń. Środki te zmniejszają napięcie powierzchniowe, co zapobiega kondensacji pary wodnej. 

Kobieta nurkująca w masce

Czym czyścić maskę do nurkowania?

Nowe maski wymagają specjalnego przygotowania, ponieważ na szkle pozostaje cienka warstwa silikonowych lub tłustych pozostałości powłok chemicznych jeszcze z procesu produkcji. Należy ją usunąć, na przykład czyszcząc akcesorium pastą do zębów (nie żelową) lub specjalnym środkiem do czyszczenia masek. Proces ten należy kilka razy powtórzyć przed pierwszym użyciem do nurkowania. 

W przypadku nowych masek, które często mają na szkle pozostałości silikonowe z procesu produkcji, nurkowie stosują także metodę opalania szkła za pomocą zapalniczki. Delikatne przesuwanie płomienia po wewnętrznej stronie szybki pomaga usunąć te osady, co zmniejsza ryzyko parowania.

Przygotowanie maski przed nurkowaniem

Nie tylko nowe maski trzeba odpowiednio przygotować przed nurkowaniem. Będzie to także niezbędne w tych, które masz już jakiś czas i regularnie z nich korzystasz. Przed każdym wydarzeniem nurkowym należy nałożyć środek zapobiegający parowaniu. Upewnij się też, że maska jest czysta i niema na niej resztek kremów do opalania, tłuszczów czy pyłów, które mogą sprzyjać zbierania się większych ilości wilgoci. Warto przepłukać ją ciepłą wodą i delikatnie przetrzeć wewnątrz maski miękką ściereczką. Unikaj dotykania wewnętrznej strony szybki po zastosowaniu anti-foga, by nie zniszczyć powłoki. 

Wiesz już, dlaczego może pojawić się parowanie maski podczas nurkowania i jak sobie z tym poradzić. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie umyć swoje akcesorium i zabezpieczać je dokładnie przed pojawieniem się wilgoci.