Ruciane-Nida

Atrakcje Ruciane-Nida – co warto zobaczyć w sercu Puszczy Piskiej?

Ruciane-Nida – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje nad Kanałem Nidzkim i jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką.

Jedną z chętniej odwiedzanych miejscowości na Mazurach jest Ruciane-Nida. Co warto zobaczyć w tym obszarze? Jakie atrakcje czekają na turystów, zarówno tych spragnionych żeglugi, jak i innych doznań? Sprawdźmy!

Ruciane-Nida – podstawowe informacje

Miasto Ruciane-Nida leży na Mazurach, w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej na Pojezierzu Mazurskim, w jego południowej części. Leży nad Kanałem Nidzkim, który łączy jeziora Nidzkie i Guziankę Wielką. To niejedyny obszar wodny, bo przez miasto przepływa również rzeka Nidka. Miejscowość leży w sercu Puszczy Piskiej.

Początki miejscowości w tym obszarze sięgają przełomu XVI i XVII wieku, kiedy istniała tutaj osada rybacka. W efekcie w mieście na Mzarurach Ruciane-Nida atrakcje turystyczne są obecne, choć pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Sama miejscowość powstała z połączenia dwóch mniejszych osad, Rucianego i Nidy. Było to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w dawnych Prusach Wschodnich.

Miejscowość jest dobrze skomunikowana, bo leży również przy torach kolejowych, a w niej samej są dwa przystanki. Można dotrzeć tutaj również samochodem.

Ruciane-Nida marina

Żegluga Ruciane-Nida – co warto wiedzieć?

Jezioro Guzianka Wielka połączone jest przez Śluzę Guzianka i jezioro Guzianka Mała z jeziorem Bełdany, a poprzez Kanał Nidzki – z Jeziorem Nidzkim. Ma powierzchnię ok. 65 hektarów, ale jest długie i wąskie. Na wysokich, stromych brzegach porastają głównie lasy Puszczy Piskiej. Jest to głównie miejsce tranzytowe między jeziorami, jako że samo w sobie nie jest wyjątkowym miejscem do pływania łodziami i turystyki żeglugowej.

Inaczej jest w przypadku Jeziora Nidzkiego, które uchodzi za najbardziej dzikie jezioro w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Ma ono powierzchnię nawet do 1831 hektarów i kończy Szlak Puszczański. Jako że jest to obszar chroniony, nie można poruszać się w strefie ciszy łodziami z silnikami spalinowymi. Pływanie jest możliwe mniej więcej do obszaru portu w Karwicy, bo potem jezioro staje się muliste i płytkie. Część osób próbuje tutaj przeprawy kajakowej.

 W rejsy statkiem po Jeziorze Nidzkim można sie wybrać również bez wynajmowania łodzi z wyposażeniem (na przykład kamizelkami ratunkowymi), a jedynie poprzez kupienie biletu na zorganizowaną wycieczkę. Można stąd popłynąć na przykład do Mikołajek czy Giżycka przez Jezioro Śniardwy.

Ruciane-Nida – co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne

Co można zwiedzić w Ruciane-Nida? Atrakcji tutaj nie brakuje, również dla osób, którym nie jest bliska żegluga. Ruciane-Nida to miejscowość położona tak strategicznie, że można stąd dotrzeć w różne miejsca. Sprawdź, jakie są atrakcje dla dzieci – Ruciane-Nida i okolica, a potem zapakuj plecaki trekkingowe i udaj się na zwiedzanie!

Leśniczówka Pranie – Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Nad Jeziorem Nidzkim w miejscowości Pranie znajduje się stara leśniczówka, w której za życia bardzo lubił przebywać poeta, Konstanty Ildefons Gałczyński. Z czasem, od 1965 roku, zaczęto gromadzić tutaj zbiory muzealne związane z jego życiem i twórczością. Aż do 1997 roku miejsce to było zarządzane przez córkę poety, Kirę Gałczyńską.

Ruciane-Nida

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

Miejsce to powstało stosunkowo niedawno, bo w 1991 roku, przez pracownika Zakładu Doświadczalnego PAN w Popielnie. Znajduje się tutaj 160 gatunków różnych zwierząt, a sam park ma powierzchnię hektara, choć nie leży w miejscowości Ruciane-Nida. Atrakcja w okolicy Jeziora Nidzkiego słynie z białych jeleni św. Huberta. Od 2004 roku działa tutaj też park kulturowy, który jest ciekawym miejscem do podziwiania zabudowań typowych dla regionu.

Mazurski Park Krajobrazowy

Jeśli chodzi o Ruciane-Nida, ciekawe miejsca to również te, na których nie brakuje dzikiej natury. Mazurski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem 60 jezior, 11 rezerwatów przyrody, 111 cmentarzy zabytkowych, a także chroni ok. 200 gatunków ptaków i 850 gatunków roślin naczyniowych, nie wspominając o innych zwierzętach. Wszystkie jeziora na jego obszarze łączy rzeka Krutynia. Można ten obszar zwiedzać pieszo lub na rowerze.

Kościół Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej

To zabudowanie z początku XX wieku jednym z miejscowych zabytków. Początkowo był to kościół ewangelicki, jednak z czasem został przerobiony na katolicki. Jest to nadal aktywna świątynia, która jest warta zobaczenia choćby z uwagi na typowy dla obszaru styl.

Muzeum Węzeł Obronny Ruciane Guzianka

Nie lada gratka dla fanów militariów. Ta fortyfikacja z końca XIX wieku jest wieżą karabinów maszynowych o kształcie średniowiecznej baszty. Wewnątrz znajduje się ekspozycja prezentująca służbę żołnierzy w tym właśnie miejscu. Jest to jedynie część fortyfikacji, bo pozostałe bunkry i wieże zostały wysadzone przez Rosjan po zakończeniu II wojny światowej.

Masz wiele opcji, jeśli chodzi o Ruciane-Nida. Co zwiedzać, musisz zdecydować, kierując się swoimi oczekiwaniami i preferencjami. Przygotuj się dobrze do wycieczki i spędź urlop na Mazurach!

Przeczytaj także:

krajobraz z łąkami i lasem

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

Prezentujemy subiektywną listę 20 najciekawszych miejsc, jakie można spotkać zwiedzając Warmię i Mazury. Wejdź i przeczytaj na Blogu Decathlon!

Spływ kajakowy na Mazurach. Gdzie najlepiej na szlak kajakowy?

Spływ kajakowy na Mazurach. Gdzie najlepiej na szlak kajakowy?

Mazury to wspaniałe miejsce na spływ kajakowy. Szlaki kajakowe wiodą przez wiele malowniczych rzek i jezior. Gdzie najlepiej pływać kajakiem? Sprawdź!

Gdzie w województwie mazowieckim można złowić duże ryby? Sprawdź jakie

Gdzie na ryby w mazowieckim? Jeziora i łowiska komercyjne

Gdzie w województwie mazowieckim można złowić duże ryby? Sprawdź, jakie są popularne jeziora i łowiska komercyjne na Mazowszu.

Żaglówki pływające na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – przewodnik turystyczny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich leży w Krainie Tysiąca Jezior. Sprawdź ten wodny szlak dla żeglarzy na Mazurach i dowiedz się o turystyce.

mężczyzna w masce nurkowej zanurzony w wodzie

Gdzie warto nurkować w Olsztynie - ciekawe miejsca

W samych granicach Olsztyna znajduje się 11 jezior i 3 rzeki. Kilka z tych zbiorników wybornie nadaje się do nurkowania. Przeczytaj więcej w artykule!