Unselected
Polarnik w nartach z kijkami i z saniami idący po śniegu

Polarnik – kim on jest? Jak nim zostać?

Bieguny Ziemi to bardzo nieprzyjazne regiony, a ich zdobycie to niebywały wyczyn. Polarnik to jednak coś więcej niż członek grupy podążającej na półno

Unselected

Bieguny Ziemi to bardzo nieprzyjazne regiony, a ich zdobycie to niebywały wyczyn. Polarnik to jednak coś więcej niż członek grupy podążającej na północ czy południe.

Unselected

Kim jest polarnik? Definicja

Ziemia jest niezwykle różnorodnym miejscem. Jest ona oczywiście domem dla wszelkiego rodzaju życia, ale na tej planecie znajduje się także wiele nieprzyjaznych miejsc dla człowieka, w których naprawdę trudno o przetrwanie. W tej grupie znajdują się między innymi bieguny, na których temperatury są naprawdę niskie, dni i noce trwają po kilka miesięcy, a brak roślinności i mało przyjazna fauna nie sprzyjają życiu. Wiele osób poświęca jednak swoje życie albo na badanie tych rejonów, albo na próbę zdobycia biegunów ziemskiego globu.

Takie osoby określane są powszechnie polarnikami. Mogą być to więc ekstremalni podróżnicy i sportowcy, którzy chcą postawić swoją stopę na najdalej wysuniętym na północ czy południe skrawku Ziemi, a także naukowcy, którzy pracują na stacjach badawczych w Arktyce czy Antarktyce, skupiają się na eksploracji regionów podbiegunowych i ekspedycjach w celach naukowych.

Para polarników w nartach z kijkami i z saniami idący po śniegu
Unselected

Wyprawy polarników – jak po raz pierwszy podbijano bieguny?

Bieguny przez wieki były jednym z najgorzej zbadanych regionów ziemskiego globu w historii. Nie powinno to dziwić – są one bardzo niedostępne, panują tam niezwykle niskie temperatury, a wieczna zmarzlina utrudnia przemieszczanie się. Pierwsze podchody w kierunku eksploracji tych obszarów miały miejsce w końcówce XIX wieku – uczestnicy i uczestniczki wypraw polarnych zapuszczali się statkami coraz dalej, nadal jednak nie mogąc dotrzeć do bieguna północnego. To właśnie on był pierwotnym celem badań.

W 1908 i 1909 roku biegun północny w swoich grupach ekspedycyjnych osiągali kolejno Frederick Albert Cook oraz Robert Edwin Peary – przynajmniej tak przekonywali. Ten pierwszy nie był w stanie przedstawić wystarczających dowodów, natomiast w przypadku Peary'ego po latach okazało się, że rozminął się on z biegunem o 32 km. Nie było tu jednak raczej złej woli – winny był bardziej błąd w obliczeniach.

14 grudnia 1911 roku zdobyto natomiast biegun południowy – dokonał tego 5-osobowy zespół, którego kierownikiem był polarnik norweski Roald Amundsen, chociaż łącznie w całą wyprawę zaangażowanych było ponad 20 osób. Nie tylko polarnicy, ale również kowale, marynarze, nawigatorzy i pracownicy na statku. Od tamtej pory na obu biegunach zdołało stanąć już wiele osób, chociaż nadal jest to niesamowity wyczyn o ogromnym znaczeniu. Już samo przebywanie na stacji polarnej może dać w kość, a co dopiero wyprawa na biegun!

Unselected

Wyposażenie i strój polarnika

Polarnik musi być przygotowany na każdą ewentualność, a przede wszystkim na bardzo niskie temperatury regularnie spadające poniżej -40 stopni Celsjusza. Odpowiednie wyposażenie polarnika ma więc niebagatelne znaczenie. Kurtka zimowa z najwyższej półki (nierzadko wykonywana na zamówienie), buty, czasami także i narty, wydajna odzież termoaktywna, specjalna maska izolująca twarz to dobry początek – należy zadbać o to, by zakryć całe ciało. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko odmrożeń oraz można chronić się przed ulatującym ciepłem.

Odpowiednie jedzenie również ma znaczenie. Podstawą jest żywność liofilizowana – normalne posiłki momentalnie zamarzną na kość. Czas również ma znaczenie i gra na niekorzyść podróżników. To właśnie dlatego do skutecznego przemieszczania się używa się pulek – specjalnych sań ułatwiających ciągnięcie ekwipunku. 

Unselected
Polarnicy odpoczywający w trakcie wędrówki

Najsłynniejsi polscy polarnicy – nazwiska. Kto podbijał bieguny?

21 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Polarnika. Zawsze jest to dobra okazja, by wspomnieć o osobach, które nie tylko zdobywały i zdobywają bieguny, ale również są uczestnikami całorocznych polskich wypraw badawczych i biorą udział w projektach i pracach naukowych. Warto jednak poznać najsłynniejszych Polaków, którzy bez dwóch zdań przeszli do historii. Nie każdy bowiem może wiedzieć o tym, że polscy polarnicy i ich osiągnięcia nieraz obiegały świat!

  • Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski – wraz z belgijskimi badaczami eksplorowali Antarktydę już w XIX wieku. Od ich nazwisk nazwane są między innymi stacje badawcze, wyspy i lodowce.
  • Marek Kamiński – słynny polski polarnik i pierwszy człowiek w historii, który w ciągu jednego roku samodzielnie zdobył oba bieguny (1995).
  • Jaś Mela – najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów i pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która dokonała takiego wyczynu.
  • Maciej Kuszyński – kierownik techniczny wielu międzynarodowych wypraw polarnych.

Unselected

Jak zostać polarnikiem?

Istnieje wiele dróg, by zostać polarnikiem. Jednym z nich jest złożenie podania do angażu na stacji badawczej. Wyprawy polarne odbywają się regularnie, lecz by zostać częścią załogi, należy mieć specjalistyczne kompetencje – czy to naukowe, czy to techniczne.

Regiony podbiegunowe może także podbijać jako turysta. Wymaga to pewnych wydatków, bardzo dobrego wyposażenia, a także świetnej kondycji i przygotowania fizycznego. Północne regiony Skandynawii, Alaska czy wyspa Spitsbergen to dobre kierunki – wyprawy na bieguny wymagają bowiem kapitalnej orientacji lub pomocy specjalistów i wiążą się z koniecznością wydania nawet kilkuset tysięcy złotych.

Możesz również postawić na turystyczną wyprawę na Antarktydę. Takie podróże polarników również wymagają jednak wysokiej opłaty liczonej w dziesiątkach tysięcy złotych, a także uzyskania zgody od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Unselected

Przeczytaj także:

Zorza polarna

Jak powstaje zorza polarna? Poznaj to magiczne zjawisko!

Odkryj, czym jest i jak powstaje zorza polarna! Dowiedz się o aurora borealis i aurora australis. Sprawdź, gdzie zobaczyć to magiczne zjawisko!

Krzesanica

Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów w Tatrach

Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów (Tatry). Poznaj szlaki turystyczne i zaplanuj niezapomnianą trasę na ten imponujący szczyt.

Mężczyzna z kijkami trekkingowymi i z plecakiem wędrujący po górach

Najpiękniejsze doliny w Tatrach Polskich

Poznaj najpiękniejsze doliny w Tatrach Polskich. Sprawdź, jakie doliny tatrzańskie są warte odwiedzenia i gdzie możesz liczyć na dodatkowe atrakcje.

Dolina Strążyska zimą

Dolina Strążyska zimą – jak się przygotować na spacer szlakiem?

Wybierasz się do Doliny Strążyskiej zimą? Jak przygotować się do wycieczki szlakiem? Czy przejście zimowe jest trudne? Sprawdź!

Strumyk płynący w Dolinie Prosieckiej

Dolina Kwaczańska i Dolina Prosiecka – szlaki, walory, lokalizacja

Interesuje Cię Dolinę Prosiecka i Dolina Kwaczańska? Jakie są tam szlaki i atrakcje? Gdzie jest parking? Sprawdź wskazówki!