Kaczka pływająca obok sztucznej kaczki

Polowanie na kaczki – jak skutecznie je wabić?

Jak rozpocząć polowanie na kaczki? Jak namierzyć łowiska i jak skutecznie je wabić? Oto informacje, które powinien znać każdy myśliwy!

Jak rozpocząć polowanie na kaczki? Jak namierzyć łowiska i jak skutecznie je wabić? Oto informacje, które powinien znać każdy myśliwy!

Polowanie na kaczki w Polsce – jak wygląda pod kątem prawnym?

Kaczki to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków, jeśli chodzi o łowiectwo. Reguły dotyczące polowania na ptactwo wodne w ostatnich latach dość dynamicznie się zmieniały, toteż nawet najbardziej doświadczeni łowcy mogą nie orientować się w pełni w zasadach dotyczących polowania na kaczki. Przed ruszeniem w dzicz, nie mówiąc już o oddaniu strzału, zdecydowanie warto się dokształcić.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów okresy polowania na kaczki różnią się w zależności od konkretnego gatunku. Oto kilka przykładów:

  • kaczka krzyżówka – od 15 września do 31 grudnia;
  • łyska – od 15 września do 31 grudnia;
  • kaczka bursztynowa – od 1 października do 31 grudnia.
Miejsce polowania również ma znaczenie – surowo zabronione jest strzelanie do kaczek znajdujących się w wodzie na przykład w rzekach czy jeziorach. Warto również upewnić się, że dane łowisko nie posiada swoich dodatkowych obostrzeń czy osobnych terminów – na niektórych obszarach daty mogą bowiem się różnić. Zadbać należy również o właściwą etykę, jak zresztą w przypadku każdej zwierzyny. Nie tylko nie wolno niszczyć ekosystemu podczas przygotowywania miejsca do polowania, a także nie można naruszać zasad bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na zagrożenie zdrowia i życia dla innych osób.

Myśliwy niosący ustrzelone kaczki

Jak polować na kaczki? Podstawowe wyposażenie myśliwego

Odpowiednia broń to nie wszystko – aby rozpocząć polowanie na kaczki, warto przygotować się w sposób bardziej kompleksowy. Jak skompletować swój myśliwski asortyment i w co warto się wyposażyć, by przyciągnąć kaczki i być gotowym na każdą ewentualność?

  • Broń i amunicja – w przypadku dobierania arsenału do metod polowania na kaczki warto postawić na strzelbę gładkolufową. Z reguły wybierany jest kaliber 12, czasami jednak można spotkać się także z kalibrem 20. W przypadku amunicji klasycznym wyborem jest śrut stalowy.
  • Odzież – w dziczy warto postawić na strój, który będzie chronić całe Twoje ciało przed insektami, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy otarciami. Warto dobierać ubrania także pod kątem kamuflażu.
  • Wabiki na kaczki – można podzielić je na dwa rodzaje. Pierwszy to specjalne akcesoria, dzięki którym możliwe jest naśladowanie odgłosów wydawanych przez konkretne gatunki. Drugi natomiast to tak zwane bałwanki myśliwskie – wyroby, które mają imitować wyglądem prawdziwe kaczki i przyciągać je do siebie.

Jak wabić kaczki? Ciekawa metoda

Obecnie bardzo skutecznym sposobem na wabienie kaczek jest połączenie wabików dźwiękowych i bałwanków. To technika wykorzystywana podczas wielu wypraw łowieckich. Na jakich zasadach opiera się jednak cały ten proces?

Bałwanka w postaci kaczki należy umieścić w wodzie na uwięzi. Jest to bardzo ważne, ponieważ Twoja „kaczka" może szybko od Ciebie odpłynąć w wyniku ruchów wody. Innym sposobem jest postawienie bałwanka na brzegu. Następnie można wykorzystać wabik, by imitować odgłosy konkretnego gatunku. Warto pamiętać, by wydawane dźwięki oraz wygląd kaczki nie różniły się od siebie – pomieszanie gatunków może bowiem całkowicie zniweczyć polowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w okolicy bałwanka powinny zacząć zbierać się kaczki!

Przeczytaj także:

Leśniczy na ambonie patrzący przez lornetkę

Co robi leśniczy? Wszystko o pracy leśniczego

Zastanawiasz się, na czym polega praca leśniczego? Czym się zajmuje? Sprawdź, jak wygląda praca leśniczego i ile zarabia!

Grupa myśliwych omawiająca zasady polowania zbiorowego

Jakie są warunki wykonywania polowania zbiorowego?

Zastanawiasz się, jakie są warunki wykonywania polowania zbiorowego? O czym pamiętać? Jakich zasad przestrzegać? Sprawdź!

Myśliwy patrzący przez lornetkę

Kalendarz polowań – sprawdź okresy polowań na dane gatunki

Jak wygląda kalendarz polowań? Czy różnią się one w zależności od kół łowieckich? Sprawdź, kiedy możesz polować na dane gatunki.

Kobieta w odzieży myśliwskiej patrząca przez lornętkę za krzaka

Kim jest i jak zostać myśliwym w Polsce? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak zostać myśliwym w Polsce? Jakie są potrzebne uprawnienia? Czy trzeba zdać egzamin na myśliwego? Sprawdź!

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!