Dziewczynki w odzieży baletowej trenujące pozycje baletowe

Pozycje baletowe 

Podstawowe figury baletowe i pozycje rąk dla tancerzy. Zobacz, jakie pozycje baletowe są w balecie i jakie ćwiczenia można z nimi wykonywać.

Pozycje baletowe stanowią podstawę do nauki tańca klasycznego, jak i jego różnych współczesnych odmian. Są bazą do wszystkich figur baletowych oraz podstawowych kroków w balecie. Zobacz, jak poprawnie ustawiać w nich ciało i dlaczego ma to tak duże znaczenie.

Jakie są pozy baletowe?

Klasyczny balet wyróżnia pięć podstawowych pozycji nóg. Są one uporządkowane w logicznej kolejności i bazują na rotacji bioder oraz zmiany ułożenia nóg. Każda z nich posiada przypisane ustawienie stóp oraz rąk. Wymagają one od tancerzy precyzji, koncentracji i doskonałej kontroli swojego ciała.

1. Pierwsza pozycja baletowa – pięty stykają się ze sobą, a palce mamy skierowane do zewnątrz. Ręce trzyma się zaokrąglone i uniesione przed sobą na wysokość bioder.
2. Druga pozycja to rozstawione stopy na szerokość barków, nadal skierowane na zewnątrz. Ręce rozłożone są na boki w lekkim zaokrągleniu.
3. W trzeciej pozycji jedna stopa przesunięta jest przed drugą, dotykając piętą przedniej śródstopia tylnej. Jedna ręka znajduje się z przodu, a druga z boku.
4. Czwarta pozycja jest podobna do poprzedniej, jednak stopy są w niej oddalone od siebie o krok, a do tego jedna ręka jest z przodu i druga uniesiona nad głowę.
5. Piąta pozycja – obie stopy przylegają do siebie. Palce jednej z nich są przy pięcie drugiej, a ręce zaokrąglone i uniesione nad głową.

Profesjonalne pozycje baletowe wykorzystywane są w różnych konfiguracjach i figurach baletowych. Są niezbędne przy nauce obrotów, podskoków oraz różnorodnych sekwencji ruchowych.

Dziewczyna w odzieży baletowej trenująca pozycje w balecie

Czy w balecie jest 8 pozycji?

W klasycznym balecie istnieje pięć pozycji baletowych. Jednak z czasem zaczęto wyróżniać dodatkowe trzy ustawienia rąk i nóg, aby pomóc tancerzom w nauce. Nie są uznawane za fundament tańca, lecz można je zaobserwować w niektórych systemach nauczania. Jednak każda figura baletowa powstaje na podstawie pięciu pozycji.

Figury baletowe krok po kroku

Poza pozycjami nóg i rąk, tancerze i tancerki uczą się podstawowych figur baletowych, które często wykorzystują znane już ułożenia. Są one częścią każdego treningu i regularnie powtarzane doskonalone są w czasie zajęć. Podstawowe figury baletowe to:

  • pilé – zgięcie nóg w kolanach przy zachowaniu pozycji. Wzmacnia nogi i przygotowuje do skoków,
  • relevé – polega na uniesieniu na palce, co rozwija równowagę,
  • tendu – przesunięcie stopy po podłodze bez odrywania palców, co uczy kontroli nad pracą nóg,
  • jeté – czyli wyrzut nogi w powietrze,
  • arabesque – wygięcie jednej nogi do tyłu z równoczesnym wydłużeniem ramion,
  • pas de bourée – szybka sekwencja trzech kroków, która stanowi często przejście między kolejnymi krokami,
  • pirouette – obrót na jednej nodze, wykonywany z czwartej pozycji.

Dziewczynka w odzieży baletowej trenująca pozycję baletową

Pozycja w balecie – technika

Każda wykonywana pozycja ma wpływ na tańczony balet. Podstawy mają bardzo duże znaczenie techniczne, ponieważ decydują o estetyce tańca. Utrzymanie prawidłowej postawy oraz równowagi w niej opiera się na bazowych pozycjach i figurach.

Wszystko zaczyna się od pozycji – wykręcenia nóg w stawach biodrowych, napięcia mięśni torsu. Dlatego jest to technicznie trudny sport, w którym liczy się precyzja i dokładne wykonywanie każdej figury baletu.

Nazwy figur baletowych i ich rola w nauce

Poza znajomością kombinacji i ruchu w figury baletowe nazwy są kolejnym istotnym elementem do nauki. Pochodzą głównie z języka francuskiego, jednak stosowane są na całym świecie. Ich znajomość znacznie ułatwia komunikacje w zespole i szybkie przekazanie instrukcji przez nauczyciela baletu.

Poznane już kroki baletowe są elementem codziennej rutyny tancerzy i tancerek. Nauczone, powtarzane są jako podstawy baletu, tak aby każdy reagował na te same krótkie nazwy. Stopniowe opanowanie ich prowadzi do efektownej nauki bardziej złożonych choreografii.

Podstawowe kroki baletu nauka krok po kroku

Nauka podstawowych kroków odbywa się etapami – rozpoczyna się od ćwiczeń przy drążku, a następnie bez niego. Każdy ruch rozpoczyna się z jednej pozycji, co umożliwia zachowanie kontroli nad całym ciałem. Regularność, precyzja i świadomość ciała to kluczowe aspekty podczas nauki pozycji baletowych.

Pozycje baletowe to nieodłączny element techniki. Chociaż często mówi się o ośmiu pozycjach, klasyczny balet opiera się na pięciu głównych ustawieniach, na podstawie których tworzy się choreografie i figury. Ich znajomość stanowi punkt wyjścia do dalszej nauki baletu.

Przeczytaj także:

Baletnica rozciągająca się przy drążku

Dieta baletnicy – na czym polega i jakie są skutki uboczne?

Dieta baletnicy to gwarancja szybkiej utraty masy ciała. Sprawdź, na czym polega ten restrykcyjny jadłospis i jakie skutki uboczne niesie takie żywien

Kobiety ćwiczące balet przy drążku

Ile zarabia baletnica? Ile zarabia tancerz baletowy? Zarobki

Ile zarabia baletnica? A ile zarabia tancerz baletowy? Sprawdź, jakie zarobki za taniec zawodowy otrzymują tancerze. Poznaj wynagrodzenie za zajęcia.

Dziewczynki trenujące balet przy drążku

Historia baletu i najsłynniejsze balety świata

Odkryj fascynującą historię baletu! Poznaj najsłynniejsze balety świata i dowiedz się, jak powstało to wyjątkowe widowisko.

Kobieta siedząca na podłodze z pointami na stopach

Jakie pointy dla początkujących? Pierwsze pointy dla baletnicy

Sprawdź, jak dobrać swoje pierwsze pointy baletowe. Zobacz, jak dopasować obuwie do stopy i który model Bloch czy Sansha będą odpowiednie.

Baletnice trenujące balet na sali

Prezent dla baletnicy i małej baletnicy. Sprawdź pomysły!

Prezent dla baletnicy to podarunek związany z tańcem i przydatny podczas ćwiczeń, ale nie tylko. Poznaj pomysły na prezenty dla małej baletnicy.