kobieta i mężczyzna  trenują na nartach biegowych

Jakie są najpopularniejsze rodzaje nart biegowych?

Jest wiele rodzajów nart biegowych. Od backcountry po śladowe. Zobacz, czym się różnią! Przekonaj się, które będą dla ciebie najlepsze!

Odmienne rodzaje nart biegowych są dostosowane do różnych warunków, ukształtowania terenu oraz stylu i preferencji danego narciarza. Poznaj je i przekonaj się, które są odpowiednie dla ciebie oraz jak uprawia Innych nart będziesz używać do swobodnych rekreacyjnych ślizgów, a innych do szybkich sprintów. Jeszcze inne deski będą ci potrzebne w trudnym wymagającym terenie. Dowiedz się, jakie są rodzaje sprzętu narciarskiego w tym względzie. Sprawdź, jakie występują rodzaje nart biegowych i zdecyduj, które najlepiej odpowiadają twoim oczekiwaniom.

Rodzaje nart biegowych – styl klasyczny i styl łyżwowy

Pierwszy podział nart, o którym możemy mówić, dotyczy ich różnicowania ze względu na styl biegu, który wykorzystuje dany narciarz. Inaczej będą wyprofilowane deski do stylu klasycznego, a inaczej do stylu łyżwowego. W tym pierwszym przypadku ślizg narty składa się z dwóch odmiennych stref. Po pierwsze, można mówić o strefie jazdy, a po drugie, o strefie odbicia. Strefa jazdy (lub inaczej mówiąc, strefa poślizgu) jest umiejscowiona na początku i na końcu narty. Strefa odbicia to jej środkowa część. Znajduje się ona z zasady pod stopami narciarza.

W przypadku nart do techniki łyżwowej jest inaczej. W tym przypadku cała narta to strefa jazdy. Wynika to oczywiście ze stylu jazdy. Styl klasyczny to równoległe prowadzenie nart i wykonywanie charakterystycznych odbić z wykorzystaniem kijów narciarskich.

mężczyzna trenujący na nartach biegowych

Narty rekreacyjne i sportowe

Narty, o których mówimy, są przystosowane do jazdy po specjalne przygotowanych trasach. Mogą występować w dwóch typach. Po pierwsze, jest to odmiana amatorska. Są to proste narty, które nie są taliowane. Bardziej zaawansowane narty tego rodzaju mogą być taliowane (nieco podobnie jak w przypadku nart zjazdowych), najszersze będą w okolicach wiązania. Ich długość może być różna, w zależności od wagi i wzrostu narciarza.

Narty sportowe i rekreacyjne nie mają uniesionych dziobów. Tym samym trudno będzie się nimi poruszać poza trasami biegowymi. Istotna kwestia to także buty narciarskie, które są używane w przypadku nart sportowych lub rekreacyjnych przeznaczonych do szusowania po trasach. Są to z zasady dość lekkie buty, które mogą być delikatniejsze i chłodniejsze od butów stosowanych przy innych typach nart.

mężczyzna i kobieta trenujący na nartach biegowych

Narty backcountry

O ile wymienione wyżej rodzaje nart biegowych są przeznaczone do biegania po trasach, o tyle narty backcountry mają zupełnie odmienne zastosowanie. To odmiana nart śladowych, z której korzystają narciarze biegający po trudniejszym terenie, często w ogóle nieprzystosowanym do biegania. Te narty sprawdzą się w sytuacji, gdy suniesz po bardzo grubym śniegu lub nierównym terenie.

Są to narty biegowe szersze od rekreacyjnych i sportowych. Taliowanie w tym przypadku jest bardziej wyraźne. Co więcej, krawędzie tych nart są metalowe. Ma to służyć polepszeniu przyczepności w pagórkowatym terenie. Ogółem można stwierdzić, że o ile nadrzędną wartością w przypadku nart rekreacyjnych i sportowych jest komfort jazdy i szybkość, o tyle w przypadku backcountry cel to pokonywanie przeszkód, które przed narciarzem stawia przyroda.

Narty skiturowe

Tym razem mówimy o specyficznym połączeniu nart biegowych i nart zjazdowych. Narty skiturowe są szerokie, taliowane i dość krótkie. Jakie jest przeznaczenie desek o takiej konstrukcji? Korzystają z nich entuzjaści nietypowej, czasem wręcz ekstremalnej turystyki. Możesz na nich nie tylko biegać. Będą pomocne także przy zjazdach. Łącząc cechy biegówek i zjazdówek, sprawiają, że możesz dzięki nim pokonać wiele przeszkód i dostać się w trudno dostępne miejsca. Narty te z wolna nabierają coraz większej popularności wśród narciarzy w naszym kraju.

Narty śladowe

Ostatnim typem nart, który omówimy, są narty śladowe. To narty, które są nieco cięższe i szersze od klasycznych biegówek. Ich szerokość może wynosić ok. sześćdziesięciu centymetrów podczas gdy typowe narty biegowe mają około pół metra szerokości.

Są to także narty taliowane, najbardziej wąskie w środkowej części w okolicach wiązania. Posiadają także charakterystyczną łuskę. Oznacza to, że ślizg posiada specyficzne nacięcia w okolicach wiązania. To pozwala na lepsze panowanie nad nartami, także w trudniejszym terenie. Te narty sprawdzają się w celach turystycznych. Radzą sobie nieźle na terenach pagórkowatych.

Rodzaje nart biegowych a odzież narciarska

Jeżeli przygotowujesz się do zimowej wycieczki narciarskiej, powinieneś pomyśleć nie tylko o odpowiednich deskach. Ważne są również ubrania, które zapewnią ci komfort. Będą ciepłe, ale będą przy tym dobrze odprowadzać wilgoć. Nie będą ani za ciasne, ani za luźne, bo tylko dzięki właściwie dopasowanemu strojowi będziesz mógł poruszać się płynnie i swobodnie. Najważniejsze elementy odzieży narciarskiej to:

czapki narciarskie

rękawice narciarskie

kurtki narciarskie

spodnie narciarskie

Zaopatrz się w strój o wysokiej jakości, by cieszyć się urokami narciarstwa i pięknych stoków. Dzięki temu będziesz pewien, że będzie ci on długo służył. Warto też pamiętać o właściwych smarach do nart.

Podsumowanie

W powyższym zestawieniu wymieniliśmy najbardziej popularne typy nart. To typy, które są używane najczęściej przez narciarzy. Pamiętaj przy tym, że istnieją narty o odmiennych konstrukcjach w zależności od tego, czy są przeznaczone dla początkujących, dla średniozaawansowanych lub narciarzy wyczynowych. Jeżeli dobierzesz deski właściwie do twoich preferencji i zdolności, będziesz mógł cieszyć się efektywną i komfortową jazdą.

Zobacz więcej

kobieta i mężczyzna z kijkami  na nartach

Jak hamować na biegówkach? ❄️ Narty biegowe dla początkujących

Jak hamować na biegówkach? Poznaj podstawowe techniki biegania na nartach dla początkujących. Na czym polega jazda na nartach biegowych?

narciarze na stoku

Jak wybrać narty biegowe do stylu klasycznego?

Okazuje się, że decyzja ta wymaga nieco fachowej wiedzy. Czym więc kierować się przy wyborze nart do stylu klasycznego w narciarstwie biegowym? Sprawd

mężczyzna stojący w odzieży termoaktywnej obok nart biegowych inovik

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

Poznaj markę Inovik, dowiedz się jakie produkty oferuje. Wysoka jakość sprzętu do narciarstwa biegowego, w sieci Decathlon. Innowacja w sprzedaży!